• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kr1100 - майстор
съб дек 16, 2023 12:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб дек 09, 2023 9:18 amТрифон П.Трифонов написа:
При загряване над 60 градуса, варовика се отлага по тръбите- Затова се наблюдава запушване по тръбите за топла вода.
Има системи с/у варовика.
съб дек 16, 2023 2:33 pmkr1100 написа:
съб дек 16, 2023 12:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
При загряване над 60 градуса, варовика се отлага по тръбите- Затова се наблюдава запушване по тръбите за топла вода.
Има системи с/у варовика.
Сигурен съм, че има, но за тия не ми пука вече 30 години.
Който го е еня, да си ги мисли след мене.
pipilica - майстор
Канала се отпуши много лесно но стана съвсем случайно, направих наводнение в банята и ме домързя да попивам с мопа и го оставих за утре, на другия ден гледам малко се източило ама пак има доста вода и рекох да пробвам с такова че бях отнесъл и на третото натискане и протече, значи номера бил да се накисне. После за пробата насипах по една кофа топла вода във всички дупки и си поема като нов.
Изображение
Значи тръбата за топлата вода е пълна с ръжда и нещо черно, не го знам от къде се получава, но не е и варовикови отлагания. Интересно имаго и във вертикалните тръби, малко преправих тръбите на тересата и отрязх едно парче, ще пусна снимка.
Та темата и зора приключиха успешно.
нед дек 17, 2023 2:37 ampipilica написа:
....... тръбата за топлата вода е пълна с ръжда и нещо черно, не го знам от къде се получава, но не е и варовикови отлагания. Интересно имаго и във вертикалните тръби, малко преправих тръбите на тересата и отрязх едно парче, ще пусна снимка.
Та темата и зора приключиха успешно.
Твоят зор, за сега. Нали не мислиш, че само при теб се случва?!

Черното е частици от тръбата. Корозията не прощава.
Тръбите за студена вода са значително по чисти.
При следващо спиране на водата ще направя клипче да се види какво изтича от "студената", какво от "топлата" тръба. Наблюдава се само докато се промият тръбите и се обезвъздуши.
Вероятно си изтича с водата постоянно, но в малки количества, незабележимо.
Да живеят пластмасата и филтриращите системи!
hidrazin - майстор
ДжилязутУ е полезно за организЪма... :-D

:partyman:
hidrazin - майстор
вт дек 12, 2023 10:28 amhidrazin написа:
вт дек 12, 2023 8:02 amESPACE написа:
Един колега вчера ми хвали много ей това. Страшно било, чистело варовик и ръжда, имало 20% концентрация на азотна киселина. При което аз :shock: . Така пишело на етикета, само с ръкавици се работело, ама нещо не мога да приема такава киселина и концентрация.
...
На 50 метра от входа ми има турски магазин. Още днес ще проверя дали има.
Ако има, ще купя една бутилка и ще шибна парче платка. :-D
При такава концентрация трябва да свали медта. Бавно но трябва да стане.
Обещаното си е обещано и трябва да се изпълнява... :-D Въпросния препарат за котлен камък.

Прикачен файл:
400.jpg
Прикачен файл:
401.jpg

Първо реакция с парче мрамор - калциев карбонат който има същия химически състав като котления камък.
Реакцията е бурна и моментална дори при ниска температура.




После това което бях си наумил - взаимодействие с парче нова печатна платка.
Помещението където го правих не се отоплява и реакцията тръгва бавно.
Оставих го за 1-2 часа че не ми се висеше толкова дълго да го чакам и отидох до близкото кафене.



Резултатът след като се върнах от кафето.
Прикачен файл:
402.jpg

Цялото количество мед беше разтворено и платката беше напълно чиста от метална мед.
Демек в краен случай става за ецване на печатни платки или каквото там ви трябва да правите с азотна киселина.
За котлен камък е направо "убиец" - маха го веднага.
Определено НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ да се третират предмети от алуминий, цинк или ЦАМ.
Пазете от препарата мрамор, мозайка, цимент, мазилки...
НАЙ-ВАЖНОТО - пазете си ОЧИТЕ от този препарат. Е, както и от всички останали препарати за котлен камък и подобни.
Успех! :-D
:partyman:
kr1100 - майстор
вт дек 12, 2023 8:02 amESPACE написа:
Един колега вчера ми хвали много ей това. Страшно
....Цялото количество мед беше разтворено и платката беше напълно чиста от метална мед.
Демек в краен случай става за ецване на печатни платки или каквото там ви трябва да правите с азотна киселина.
=D> Еврика открил си топлата вода. С азотно се ецваха платки още през 1973 г, рисувани с асфалт лак.
Откъде азотна - от Учтехпром - като книжарници /магазини . Във Варна беше в сградата където е Ардес сега , но в противоположния край - към мпешеходния светофар.
Ферихлорид нямаше в свободна продажба.
Andri01 - майстор
Рисуване и с лак за нокти. Учтехпром-а беше долу до гарата/ зад бензиностанцията ,на завоя/
пон яну 29, 2024 8:03 pmkr1100 написа:
Красьо, не зная как си усвоил жонглирането с цитати, но............

Еспейса, на 12.12.23 е писал
viewtopic.php?f=22&t=70805&start=30#p1149346

Онова, което си му приписал в цитата, е писано съвсем прясно от Хидрата, над теб.
viewtopic.php?f=22&t=70805&p=1154687#p1154683
пон яну 29, 2024 7:46 pmhidrazin написа:
....Цялото количество мед беше разтворено и платката беше напълно чиста от метална мед.
Демек в краен случай става за ецване на печатни платки или каквото там ви трябва да правите с азотна киселина...:partyman:
hidrazin - майстор
пон яну 29, 2024 8:03 pmkr1100 написа:
=D> Еврика открил си топлата вода. С азотно се ецваха платки още през 1973 г, рисувани с асфалт лак.
Дет се вика - "Ай ю реди?" ... Знаеш ли коги съм почнал да ецвам платки?
Справка - ЦЪЪЪК
Аз съм я купувал ама много по-късно от първите платки.
В началото бурканче от детско пюре, бучка асфалт (битум) и бензин.
Ако случайно свършеше азотната (точене от цистерна на гарата) се прибягваше към кислол и кислородна вода.
Ама мъка. Пробвал съм само 1-2 пъти.
Така че по-полека кой кога и какво е открил... :)
:partyman:
P.S. лак за нокти и платка - най-голямата простотия. С него се пробваха тези хич ги нямаше.
Лака изсъхва много бързо защото е на ацетонова основа и не прави хубав рисунък.
На всичкото отгоре лесно се "надига" от азотната киселина, особено ако е по-силничка.
Резултатът - масово плачевен.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Запушена тръба." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: