Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
cadmaster - напреднал
Предстои ми да прокарам около 40 метра тръба под земята от шахтата до гаража. Та се чудя дали да не пусна тръбата в друга по-широка тръба с цел бъдещи ( пу-пу) ремонти? И каква външна тръба е добре да се ползва - гофра, ПЕ или оранжева за канализация?
kr1100 - майстор
PE ф 25 мм на 80 см дълбочина. Никакво тръба в тръба, ако ззмръзне през зимата в края на август може да се размрази.
оранжа е тънкостенна и не държи на натоварване и осукване.
cadmaster - напреднал
вт фев 13, 2024 7:48 pmkr1100 написа:
PE ф 25 мм на 80 см дълбочина. Никакво тръба в тръба, ако ззмръзне през зимата в края на август може да се размрази.
оранжа е тънкостенна и не държи на натоварване и осукване.
Няма ли да е слабо налягането при такава дължина с тръба ф25мм? Четох, че над 30м е препоръчително да се ползва ф32мм. Може като застраховка да пусна още една тръба за резерва.
svg - специалист
У наше село, преди 2-3 години мина т. нар. "Воден цикъл" /защо е цикъл, не знам! :-D .
Сам си изкопах мястото да прекарам новата тръба от вкъщи до тротоара, около 10тина метра. Имах стари, турски цигли. Положих от тях от долу и от горе. Отделно, сложих на тръбата изолация, която беше специално за такива условия. Дълбочината на която я поставих е около 2 ралеца, 40-50 см.
Вече около 3 години, няма проблем със замръзването.
kr1100 - майстор
пон мар 04, 2024 5:42 pmcadmaster написа:
вт фев 13, 2024 7:48 pmkr1100 написа:
PE ф 25 мм на 80 см дълбочина. Никакво тръба в тръба, ако ззмръзне през зимата в края на август може да се размрази.
оранжа е тънкостенна и не държи на натоварване и осукване.
Няма ли да е слабо налягането при такава дължина с тръба ф25мм? Четох, че над 30м е препоръчително да се ползва ф32мм. Може като застраховка да пусна още една тръба за резерва.
По "улицата" РЕ ф 160мм отвод ф 25 мм растоянието до къщата е около 10м . Ама съм монтирал регулатор ограничител на 4,5 бар по манометър ,че на моменти бие над 16 бара на тласъци. Мисля да слага още 1 след първия .
kozl - майстор
вт фев 13, 2024 7:09 pmcadmaster написа:
Предстои ми да прокарам около 40 метра тръба под земята от шахтата до гаража. Та се чудя дали да не пусна тръбата в друга по-широка тръба с цел бъдещи ( пу-пу) ремонти? И каква външна тръба е добре да се ползва - гофра, ПЕ или оранжева за канализация?
40 метра си е доста за изтегляне. Според зависи от завоите бих избрал за обсадна тръба полиетиленова (РЕ тръба).
Плавни завои може да се постигнат и тръбата да е без снадки. Така ще е гладка по цялата дължина, което ще е облекчи изтегляне на РЕ тръба вътре в нея.
cadmaster - напреднал
Благодаря за коментарите. Засега съм се спрял на ф25 RC 3mm PN20, като вместо външна тръба ще пусне две отделни, едната да е за резерва.

Тема "Водопровод от водомерната шахта до гаража" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: