• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
zz_stefanov - майстор
Тези кълчища ще ти спукат и новия фитинг, не дай боже и гривната на излаза.
Има удължители от неръждавейкас повече 'месо', но голямо тъсене и опознавне ще трябва за да ги намериш сред талаша от евтинийки.
brum - майстор
Има си специален тефлонов конец за тия цели вместо калчища. Има и течни уплътнители.

И не винаги има проблем при употребата на калчища и ППР. Зависи колко са калчищата. Като се намокрят се раздуват и пукат вложката в ППР-а.

За конец ползвам Локтайт 55. Изключително лесно се работи. Ама за 1 резба бих питал познат наблизо за малко, че не си заслужава да се купува цяла макара.
От няколко (7-8) години ползвам конеца на локтайт.
До тук имам само една безотговорна връзка, която прокапваше около година.
Ремонтирах я 3-4 дни след монтажа, като направих 2 навивки повече- продължи да капе докато калцира.
Проблемът не беше в конеца или приложението му. Трябваше да сменя фитинга- останал от някъде си, без "фабрично" надраскване и видимо по "хлабав".
Понеже си е на мой обект, търпях го известно време. Беше на място, където не би създало проблем прокапването.
Става въпрос за отоплителна инсталация. При водопроводна и минимално сълзене, обикновено калцира по бързо. Все пак зависи от твърдостта на водата и налягането което е благоволило да предостави местното ВиК.
hidrazin - майстор
По моя скромен опит проблемите с кълчища и ППР са основно два.
Основния за мен са скапаните фитинги. С цел "икономия" металната втулка е дебелина на стената (след резбата) колкото да не се разпадне докато я монтират във фитинга.
За тези "женските" май е по-добре да няма метална втулка а резба направо в полипропилена.
Ми тъй де, след като е като люспа само създава проблеми. По-добре без нея или да е с нормално дебели стени.
(От един магазин купих шпилки. От тези на един метър. Навивам, стягам и се къса като че е от Халумин. И така няколко пъти.
При по-внимателно разглеждане се оказа че резбата е ОГРОМНО дълбока. Примерно в шпилка 12мм като махнеш резбата и остава "месо" около 6мм. :shock: )
Другия проблем са "неръкотворните майстори". На една резба навиват къделя колкото от от цял, небръснат г...з и стягат като абдали. :-D
Искат веднага и моментално да уплътни без да изчакат малко докато кълчищата раздуят. А то не е много време.
Иначе да, има тефлонови канапи, има и течни уплътнители. Тефлоновата лента отдавна съм я отсвирил. Няма по-голям боклук.
Ето, и дадения случай проблема е от нея.
Вижда се и "качеството" на удължителите - с тефлон в полипропиленов фитинг и ... се къса. Просто като материали - пълни боклуци.
Но да не забравяме в каква територия живеем... :x
:partyman:
B0bi - специалист
Ми не мога да се удържа повече ... Спрете бре. Не се раздуват кълчищата! За калцирането, леко се въздържам. Да, случва се прокапване при навити кълчища след време да спре. Но това е в следствие на натлачване на всякакви микро частици в тях като утаяване във филтър. Всеки филтър след известно време ... се нуждае ат почистване :wink: Все пак не говорим за буре. Нито за клингирит.
"Многото кълчища" просто биват избутвани всичките. Много весело ми звучи, че от от това може да се скъса метална втулка. Няма проблем това да се случи обаче ако тя е достатъчно тънкостенна, от сплав с леко съмнителна здравина или с леко поднормени (вътрешни) размери. Също и от пренатягане. По принцип металните фитинги са леко конусовидни в резбата. Точно за да се получава едно затягане на края ... Нямат такова кранчетата, ексцентриците, удължителите.
zz_stefanov - майстор
Сегашните фитинги се късат от кълчищата защото няма месо в тях. Със старите разбира се няма проблем .
Баща ми ме беше научил от малък да ги подреждам и навивам така че да си остават в резбата при навиване, а не да се изтласкват навън.
hidrazin - майстор
съб мар 09, 2024 11:10 pmB0bi написа:
Ми не мога да се удържа повече ... Спрете бре. Не се раздуват кълчищата!
И аз. :-D Раздуват се бре. Раздуват се както и други естествени материали - кожа, ориз, фасул, дърво...
Не подценявай естествените материали!
Конопените влакна (кълчищата) се раздуват радиално по-малко от 10% (по спомен) но в началото се раздуват с ОГРОМНА сила.
Естествено със степента на насищане тази сила намалява и става нула при пълно насищане, когато влакната не могат да поемат повече.
Но ако се натикат на сухо много конопени влакна, до "откат" няма никакъв проблем да спукат и по-дебел месинг. Особено такъв с неясно качество...
Та затова и zz_stefanov е прав:
съб мар 09, 2024 11:33 pmzz_stefanov написа:
Баща ми ме беше научил от малък да ги подреждам и навивам така че да си остават в резбата при навиване, а не да се изтласкват навън.
Нагледах се и на абдалско навиване на кълчища - не само в резбата ами яко на кръст отгоре.
То "излишното щяло да излезе" ... :lol: Резултатът е резба натъпкана (поне на места) с над 95% сухи кълчища.
Е, къде ще отиде раздуването след като неминуемо ще поемат вода доколкото могат? Ще отиде в резбата на мижавата втулка и ще я спраска.
:partyman:
P.S. Викаш не раздуват... Да ама не. Имам някакви смътни спомени за "индиански" мъчения.
Намокрят обилно кожен ремък и ти го увиват стегнато около главата. После те оставят на слънцето докато кожата изсъхне и се свие...
Или кораб с насипен товар дето се раздува и "глътнали" вода...
Па вземи дори обикновени бурета и каци. Всеки знае че като се разсъхнат и текат като лейки.
След ден накисване със студена вода или няколко часа с топла вода - грам не пропускат.
съб мар 09, 2024 11:10 pmB0bi написа:
... За калцирането, леко се въздържам...
... Много весело ми звучи...
... По принцип металните фитинги са леко конусовидни в резбата...
Ае, за тебе турям ени кавички.
Ми в метал как да го нарека бе?! Тая, натрупалата "всякакви микрочастици", включително няколко варовикови, няма как да ти я пусна по куриер, но на двора имам една джаджа с такова самозадънване. Раздуто ли да му викам? Пускам за твоя сметка, че да му дадеш определение.
Да те нацелувам и у веселяка!
Кои са с "леко конусовидни", че не разбрах?
Пускам и тях да измериш- учебните помагала също струват пари.
Да не забравиш да изследваш материала!

Прикачен файл

IMG_20240310_073953.jpg
Andri01 - майстор
"...Или кораб с насипен товар дето се раздува и "глътнали" вода..." Тъпо родено, живяло като боклук, и скоро вече умряло - за радост на околните. :lol: :lol: :lol:
За предпоследния имам едно парче дърта тръба два цола, която не се огъва и при стягане гайки на автоглавини, ама знам ли?!!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Теч от тръба в стената" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: