Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nelina_london - специалист
Прочетох доста от обширната тема за капково ,но повечето линкове не работят и не мога да се ориентирам .Идната седмица стартирам "приятната част" :-D - копаене на 30те метра ,където маркучът ще е под земя .
Трябват ми препоръки за простичък таймер за един кръг (механичен ще е чудесно),който ще е разположен навън ,без защита(пек и дъжд) .Ще бъда изключително благодарна ако препоръчате и маркуч за капковото (туи и лавровишна) ,който ще бъде поставен под зебло против плевели .За друго капково използвахме маркуч без капкообразуватели -ние си го пробивахме и слагахме дюзички .Под зебло ме е страх да сложа дюзи ,защото няма как да видя дали някоя се е завъртяла ,запушила ... Полива се с помпа -голям дебит и налягане . Има автоматична поливна система с пръскачки ,за съжаление в управлението и при клапаните всичко е заето ,затова ще се пусне от свободния извод ,който ползваме за маркуч .

Ето чертежче
Прикачен файл:
Screenshot_20240224_214040_OneDrive.jpg
Уф...не съм открила раздела Градина и сега не мога да преместя темата .
preslav - майстор
30 м. канал не са проблем за подобна машина https://www.cimex.bg/kanalokopatel-pod-naem (сайтът е ориентировъчен).
Не поливам туи, но в градината ползвам капково - каквото и да е капковото, рано или късно, капкообразувателите се запушват от котлен камък и други механични примеси т.е. е добре да могат да се инспектират.
Не виждам проблем (щом помпата е с голям дебит и налягане) новият контур да се свърже с друг или просто туите да се поливат докато помпата работи, достатъчно е да се намали дебита с редуцир вентил.
nelina_london - специалист
preslav ,за съжаление въпросното капково не може да се върже към съществуващ кръг .На един кръг има по много пръскачки с голям обхват , да не обяснявам че още ме е яд ,защото го измисли професионалист .Думите му бяха : " Няма проблем ,че не слагаме капково сега ,после може да си го пуснеш от всяка пръскачка " .Е,към най-малкия кръг пред къщата вързахме капково ,но към тази част на двора ,пръскачките няма да успеят да се засекат (всеки кръг полива около 450м2) .Освен това ,ще ми трябва и друго времетраене на поливане .В този ред на мисли за 60м капково (самостоятелно) +30 м . маркуч ,който ги свързва под земя ще трябва ли редуцир винтил ? Явно ще трябва да изчисля по капкообразувателите колко л. вода преминават .Ако кранчето на извода не е отворено докрай и включа маркуч да поливам вадите ,помпата изпуска и трябва да я наливам. Въпросния извод за маркуч е свързан към управлението и отворя ли кранчето ,помпата тръгва ,затова ме поблазни да тръгва от там с тетка и таймер .
Прикачен файл:
20240225_082405.jpg


Каналът ще си го изкопая -има си райграс и ще е пипкава работа да го запазя .
Знаех си ,че капковото в един момент ще се запуши . :? Тогава вариантът е да го направя като другото -малко по-големи дупки в зеблото около туите и лавровишната ,мулч и да капе там ,за да виждам .Всячески искам да избягам от плевенето, вече 2 г.се боря с него - непосилна задача най-вече заради огромното количество комари .
preslav - майстор
Не всичко разбрах от обясненията, ама не е беда.
За градината ползваме лентови маркучи, има с различни като дебит капкообрзуватели и с различно разстояние между капките.
Лентите сме сложили върху мулчираща материя (прилича на зебло), докато капне капката и вече е попила, За да не се "разлитат" лентите от вятъра съм ги фиксирал със скоби към земята. Скобите си правя сам от поцинкована тел 2-2.5 мм. П-образно огъвам така, че горната част на П-то да разкрачи маркуча, а двете вертикални части са по 80-100 мм. - те се забиват в земята без усилие и специални приспособления, но после не се вадят толкова лесно, спокойно удържат лентовия маркуч (когато е празен) от вятъра.
Налягането регулирам на ръка и на око с кеклово кранче - отварям леко кранчето, чува се как водата "шушти", изчаквам, стискам лентата, ако не е станала твърда като кренвирш, отварям още кранчето, периодично проверявам настройката, но не е всеки ден или седмица. Дебитът през капките е в зависимост от налягането - за всеки маркуч е казано какъв е дебитът, но това е при максимално допустимото налягане - никой не е казал, че налягането не може да е по-малко, респективно по-малък дебит. При мен се получава така (понеже теренът е с доста денивелация), капките в ниското поливат повече т.е. дори и 1 метър денивелация влияе на дебита, от там съдя, че с регулиране на налягането може спокойно да се регулира дебита т.е. колко литра вода да се излеят в корените за определено време. Въпрос на малко сметки и опити е да се види колко е достатъчно - образно казано ако на розите ми им трябват 10 л. вода седмично, а капкообразувателят прави 5 л./час при 1 Бар налягане, на мен ще ми трябват 2 часа при 1 Бар или 4 часа при 0.5 Бара, ако схващаш логиката ми не е трудно да пресметнеш от кой контур да си вземеш нужната вода за нужното време, без да се разбалансира системата.
Понеже стана дълго ще завърша с това, че се надявам, че знаеш, че дърветата (и не само те) не е нужно, дори е вредно да се поливат точно до стеблото - образно казано кореновата система е колкото короната на дървото, редно е да поливаш в периферията, а не точно до самото стебло.
Сетих се и за комарите - въдят се по туите всякакви гадини, без пръскане с пестициди няма как да стане.
kr1100 - майстор
Нелина полагай маркуч без капкоотделители, но избери по-твърдоостенни / има много меки и бягай от гръцки от Орекс/
Където искаш отвор - отвор със замба / не със средло - таи вода от отвора./ и микромаркуч ф 6 мм с регулируем капкоотделител пр. 0-7- л/ч В никакъв случй неригулируем - няма отпушване. А на тези 0-70 развиваш и почиствапш и завиваш червената капачка. Може и др. с друг дебит регулируеми.
Има 1 проблем от слънцетото се запушва със салга маркучето точно къдео влиза в капкоотделителя - тел решава проблема и наблюдение.
А и туите са проблемни - съхнат и се кльопат от буболечки - инсектициди и пръскане.
Офф имам съсед всяка година пресява умрели туи - тръгва съхнене от върховете и...
nelina_london - специалист
preslav ,как да разбереш ,като съм многословна и накрая никой не разбира най-важното .
Мисля да е с дебел маркуч , както kr1100 е предложил .На доста места прочетох,че е добре капенето да е между корените ,но ти ми даде идея маркучът да е върху зеблото ,все ще си попива .На половинката съм приготвила ръчно ръкоделие -точно такива планки от тел да прави ,нещо скъпички ми се виждат купешките .
kr1100 ,как се правят дупките със замба ?Знам какво е , навремето майка ми правеше обувки ,но не ми става ясно как ще се пробие отвора ,без да се разпробие и долната част .Подобно на това ,което описваш сме изпълнили капковото отпред .Разпробихме с много финна бургия,не съм забелязала да таи ,но не е изключено .Използвахме точно тези малки регулируеми дюзички ,но са свързани директно към твърдия маркуч ,а не с микро маркуч .Явно сме сбъркали .
Туите са големички ,източни ,устойчиви на суша ,не са от кекавите Смарагди ,обаче почвата е страшно песъклива .Досега поливах обилно на вада през ден .Инсектицидите морят комарите само за 3 дни
и се предадох .Цяло лято косене на 1 дка трева ,плевене и поливане на вади ,пръскане с листен тор ,фунгициди и инсектициди ,тази година ще добавя и аериране ...ми то не ми остава време
да се почувствам жена :)
Затова, много го искам това капково и най-ми е проблем какъв таймер да му избера .Някакъв простичък ,без да има нужда от ток ,да си отваря клапанчето и да ми остава време по един коктейл вечер .
Прикачен файл:
Screenshot_20240225_214203_Gallery.jpg

Намерих подходящ клип в тубата ,видях замбата (представях си че трябва да се чукне ) .
preslav - майстор
Разгледай предложенията в този сайт https://www.onlinemashini.bg/cat/108/gr ... a-polivane - доста неща съм си купил HECHT (не таймери), работят добре и напълно отговарят на парите си.
Опитът ми показва, че всеки прави каквото вече си е наумил и рядко чуждите аргументи променят първоначалното решение. Въпреки всичко съм упорит, но до третия път - изброй си туите и другите дръвчета, не вярвам да са под 100-150 корена. Аз не бих се дупил два дена да дупча със замба, да вдявам, надявам и регулирам капкоотделители - лентата https://dgodgi-polistroy.com/produkt/%D ... D0%B0-5-2/ се опъва за 5 мин. с един средно грамотен помощник, заскобването отнема не повече от половин час, цената е смешна, животът на "червото" е минимум 1 година, може и 3 да изкара, предлагат се всякакви фитинги и бързи връзки, "твърди" са ми само магистралите.
С тъкан от този тип https://ivtrading.bg/category/pokrivala ... -i-pleveli съм се родил - реже се с поялник (иначе се нищи), пропуска водата, но не позволява на плевелите да се развиват. Някои плевели се изхитряват да се захванат върху самия мулч, но се премахват с поглед.
Ако правех за себе си таймер, щях да ползвам електромагнитен клапан https://aqua.store/elv05-1-2-12v-ac-0-1 ... voren.html (може и от стара пералня = 0.00 лв.), който да управлявам с електронен седмичен програмируем таймер https://praktiker.bg/bg/El-aparatura/DI ... Z/p/481948 - линковете са ориентировъчни.
Високи обороти на дрелката при минимален натиск правят идеално кръгъл отвор в тръбата.
Иска си ръчичка.
Andri01 - майстор
От 5-6г ползвам един маркуч на който се поставят капкопреобразователите. Май е 16 мм., а те си "набучват" в него, разстоянията между тях си определяш сама. Регулирането им е на 4 степени. Есен прибирам шланговете- 8 бр. по 7м. Капко-регулаторите в оцет за 24ч. и това е. Следващата година - на полето пак. За програматора и магнет вентила са писали по горе. Моите са от пералня,а управлението от компа.
kr1100 - майстор
нед фев 25, 2024 9:41 pmnelina_london написа:

kr1100 ,как се правят дупките със замба ?Знам какво е , навремето майка ми правеше обувки ,но не ми става ясно как ще се пробие отвора ,без да се разпробие и долната част .Подобно на това ,което описваш сме изпълнили капковото отпред .Разпробихме с много финна бургия,не съм забелязала да таи ,но не е изключено .Използвахме точно тези малки регулируеми дюзички ,но са свързани директно към твърдия маркуч ,а не с микро маркуч .Явно сме сбъркали .
....Намерих подходящ клип в тубата ,видях замбата (представях си че трябва да се чукне ) .
Погледни в сайта на Филбо.
https://www.filbo.eu/bg/product/6167-sh ... a-sp0103-/
Никакво чукане, а завъртане.
Имаха и 1 по-евтина към 4лв. жълта. Завърташ в кръг и натискаш - замбата е за маркучи ф 16 мм.
Моите са от Багира и са по-дебелички от гръцките на Орекс /гръцките лесно се прегъват/.
При пробиване със свредло на такъв маркуч / тънкостенен/ винаги има осукване на маркуча и отвора не е ф , а елептичен.
За ПЕ тръба няма проблеми при пробиване със свредло.
Да при теб маркуча ще е покрай туите.
А при мен както съм писал с 1 маркуч поливам 2 редижи дръвчета .От твърдия маркуч отвор и тънко маркуче с капкоотделителя към чашата около дървото.

Тема "Програматор и маркуч за капково" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: