Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Mega - специалист
... Ако позлваш машинта само за водата не прекъсваш нищо. Закачаш тръбите към изводите от външното тяло. Трябва да направиш и елементарна електроника да включва и да изключва машината при достигната температура. Както и да предвидиш разлика от няколко градуса при пад за да се пусне пак машината.
STO-YAN - специалист
Здравейте!
Мега, ако вържа серпентината на тръбите на външното тяло, тези тръби са след четирипътния вентил. Няма вътрешно тяло
и липсва съответно електрониката за управление. Ще се приспособи друга електроника, както си писал но ще се наложи ли
и преработка на външното тяло? Ако имаш идея дай съвет моля.
Mega - специалист
... Това те питам, какво точно си намислил. При мен външното е само за топлата вода и си влиза директно в бойлера. Управлява се от ел. блок с процесор. Не си казал каква е машината и какъв ти е замисъла. До сега си написал само външно тяло 18-ка? Ако е конвенционално, то е управлява лесно. Но пак си иска да имаш управление. Кога да включва, кога да изключва, да се задава и хистерезис. Когато да кажем имаш загрята вода до 60 градуса и машината изключи, да не стане 59 и да се пусне климата а да чака 2-3-4 градуса пад и т.н. Дай повече подробности каква е машината и какво ти се върти в главата. Принципно само за БГВ не ти трябва инвертор. Ако правиш система за отопление и БГВ, тогава си заслужава да е инвертор машината...
STO-YAN - специалист
Външното тяло е от конвекционален климатик. Искам да го ползвам само за затопляне на бойлер/БГВ/. Трябва да се получи,
както твоята система за БГВ. Компресора е на фреон R22. Предполагам, че ще е необходима някаква преработка във външното
тяло. В твоя случай всичко е оразмерено: серпентина в бойлера-като мощност, достатъчно да е дълга за да се охлади фреона
преди да се изпари в ТРВ-то. Съобразена е и с мощността и вида на компресора и т.н. В горния пост съм сметнал, че ми е
необходима 10,548 метра тръба за серпентината от Ф10 но предполагам, че се отпуска още малко но колко...?
Нека ако някой е наясно, моля да сподели. [-o<
vanko68 - специалист
На 10 квт Дайкин-71ца съм навивал 15 м с Ф 12 за работа само като ТП бойлер и си е достатъчно...така че твоите 10-12 м тръба Ф10 ще стигнат. Ако навиеш повече,няма да е излишно,няма опасност...
Не ти трябва да я връзваш серпентината след компресора...Това се прави,ако машината ще работи и за охлаждане,и за отопление.При теб не е така....Можеш направо за крановете на външното да се вържеш...Никаква преработка на външното не се налага.Само някакъв контролер да подбереш,както Мега ти подсказа.И да има функция за дефрост за зимата...Най-добре някаква оригинална електроника от вътрешно тяло със сензор за външно тяло за дефрост.И датчика за вътрешната температура,който ще следи нагряването на бойлера, да се коригира за работа до 50-55 гр...
Mega - специалист
Значи Ванко ти е отговорил. Само да допълня. При мен 12-ка ми топли 150 литров бойлер до 62 градуса лятото за около 45 мин. Зимата му давам до 50 градуса за да не се мъчи, все пак е китайче, толкова си може, като под -5 го спирам и минавам на ток. Просто машината е такава. ... При теб бойлер по-малък от 150 литра с това мощно тяло не си заслужава. И да ти кажа големия бойлер е голям кеф. Водата все едно не спира. А машината наваксва много лесно, защото много рядко водата се източва цялата. Така се получава голяма инертност и от там доста икономия ...
STO-YAN - специалист
Здравейте.
Много благодаря на Мега и Ванко68 за споделения опит и информация! Понеже външното тяло 18-ка е в провинцията,
днес отворих капаците на едно външно-работещо тяло. Конвенционално, Панасоник, 12-ка.Ето и малко снимки:
Прикачен файл:
04022011073.jpg Тук замервам околната температура с два уреда-мултицет с термо-сонда и
калибриран термометър.
Прикачен файл:
04022011076.jpg Температурата на излизащия фреон,
непосредствено след компресора,
Прикачен файл:
04022011077.jpg Компресора и четирипътния вентил.
Прикачен файл:
04022011078.jpg Панела с релета и кондензатори.
Прикачен файл:
04022011086.jpg Консумацията в момента на работа, около 880W
Прекрасен термопомпен бойлер би се получил, но още доста трябва да се самообразовам. Разчитам естествено и на съфорумци.
Първата ми мисъл, след като се огледах бе, че доста енергия се губи след компресора. Помислих си, да монтирам компресора
непосредствено до бойлера: къс тръбен път, максимално висока температура на фреона в серпентината на бойлера/бойлера
при мен ще е изнесен извън жилищната площ/. После след серпентината на бойлера- останалата инсталация, а именно:
-Четирипътен вентил/но мисля, че не е нуже, защото се ползва само за БГВ/
-Капилярка/или може би ТРВ/
-Питата на изпарителя
-филтър-дехидратор и накрая пак в компресора. Естествено и електроника да управлява компресора.
Замислям се и за вида на бойлера. Мега казва да е по-голям/абсолютно споделям, защото искам да захранвам перална и
миална+ другите битови нужди. Имаме наш съфорумец- Лов, който е изградил доста енергоспестяващи хитринки/.
Звучи ми в главата и мнението на Лазар Ганев за бойлера-малък диаметър и висок/вертикален/...та ще видим!
Ако имате забележки по горното моля споделете! Желая успех! :rock:
STO-YAN - специалист
Здравейте на всички.
Много е важно човек да преспи и някои въпроси, които зададох да намерят отговор!
Необходим е четирипътен вентил за да си прави дефроста. Освен ако има някаква друга система?
Лек ден на всички и джакпота на тото2 да е с нас! [-o<
Mega - специалист
... Няма какво толкова да мислиш. Закачай тялото директно за бойлера само си направи управление. Ванко ти каза от какво има нужда и аз подхвърлих как работи при мен. Ако тялото ти е като на моя Panasonic в офиса ( Panasonic CS/CU-UW12GKE, въпреки, че е много оплювана машина е факт, че работи дори при -12 духа горещо от нея. Вярно не се спира и работи 24 часа ), ще работи по-добре от моята термопомпа при температури под -5 градуса.


60-65 градуса на водата лятото не е хич малка температура, сложи си тялото където ти е удобно и не го мисли. Работи си. Ако нямаш кой да ти направи управлението имам познат прави всчико по поръчка ;)
pasat - специалист
Ако мислиш да ползваш външното тяло само за през лятото (което не видях да си го писал някъде) 4пътник не ти е необходим, само трябва да свържеш краищата на 4пътника по правилният начин. Ако ли не, т.е. ако ще ползваш бгв'то и зимата то без 4пътника няма да минеш. Не е никак натоварващо с него. Гледам мерил си темп. при компресора. Там е и по топло понеже и самият компресор се нагрява хич да не е малко поне. Имам предвид не ти е необходимо да го извеждаш от външното тяло, близо до бойлера... Няма да спечелиш почти никаква температура в аванс с това упражнение. ... ... Да, но това го мисля ааааз. Нека и друг да изкаже мнение...

Тема "Топла вода от стар климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: