• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Bulgaria Therm - специалист
valio2007 написа:
Bulgaria Therm написа:
Връзката между управлението и апарата е радио. Съмнявам се, че производителят ще ми даде подобна информация. Все пак каква е целта, която искате да постигнете с това?
1.Управление на всичко в една къща от едно място.
2.Отдалечен контрол (интернет)
3.Съобразяване с много повече датчици и различно поведение в различните сезони без намеса на човек

За пример : Лято температура в помещенията 24С, температура на входящ въздух 18С
При повишение на температурата в помещението до 25С постепенно да увеличи потока до снижаването и до 24С.
И ако това не може да се случи при достигане на максимални обороти да се включи охладителен конвектор.
Очевидно, че това няма да се случи едновременно във всичките 7 помещения, които обслужва. Така че е необходима външна намеса с автоматично регулиране на клапите в помещенията, а ако това не е достатъчно и на допълнителни охладителни тела.

Отделно съобразяване с датчици за движение.
Ясно! Формулирам така въпроса към производителя: Може ли Прометео да се свърже към BMS/Building Management System/?
a_stoev - майстор
valio2007 написа:
Bulgaria Therm написа:
Връзката между управлението и апарата е радио. Съмнявам се, че производителят ще ми даде подобна информация. Все пак каква е целта, която искате да постигнете с това?
1.Управление на всичко в една къща от едно място.
2.Отдалечен контрол (интернет)
3.Съобразяване с много повече датчици и различно поведение в различните сезони без намеса на човек

За пример : Лято температура в помещенията 24С, температура на входящ въздух 18С
При повишение на температурата в помещението до 25С постепенно да увеличи потока до снижаването и до 24С.
И ако това не може да се случи при достигане на максимални обороти да се включи охладителен конвектор.
Очевидно, че това няма да се случи едновременно във всичките 7 помещения, които обслужва. Така че е необходима външна намеса с автоматично регулиране на клапите в помещенията, а ако това не е достатъчно и на допълнителни охладителни тела.

Отделно съобразяване с датчици за движение.

За това ти трябва самостоятелен контролер. Също така ти смесваш климатизацията в смисъл регулиране на температура с вентилацията. Прометето ти доставя свеж въздух, като регулира дебит в зависимост от чистота му. За терморегулацията ти трябва независим контур.
valio2007 - специалист
a_stoev написа:

За това ти трябва самостоятелен контролер. Също така ти смесваш климатизацията в смисъл регулиране на температура с вентилацията. Прометето ти доставя свеж въздух, като регулира дебит в зависимост от чистота му. За терморегулацията ти трябва независим контур.
Това също е решение. Макар, че два пъти повече тръби решетки и вентилатори. Плюс това вентилатори от този клас трудно ще намеря (честотно регулиране,ниска консумация,високо налягане).
И трудно ще понеса факта, че нещо в къщата ми ще си прави само каквото си иска :mrgreen: .
Не може според мен да не са предвидили външно управление, но е опция.
a_stoev - майстор
Тръбите и решетките са същите. Явно не си наясно с организацията на системата. На бързо:
Дебита необходим за климатизация е на порядък над дебита необходим за вентилация, особено в къща. Разликата може да е до 10 пъти и нагоре. Въздуховодите саъщо имат разлика в размера. Затова тялото в помещението се оставя да си климатизира топло/студено като върти вътрешния въздух през себе си. необходимия пресен въздух се подава или директно на тялото, някои имат допълнителна дупка за въздуховод или в пленума от където смуче стайния въздух. Гледаш да вземаш въздух за изхвърляне най-далече от мястото на подаване на въздуха на тялото за да не губиш енергия и пресен въздух. Вентилатори които се ползват са най често многоскоростни асинхронни двигатели. Другото е екзотика.
Вентилацията нека да си върти. трудно ще организираш индивидуален контрол на всяко помещение
valio2007 - специалист
a_stoev написа:
Тръбите и решетките са същите. Явно не си наясно с организацията на системата. На бързо:
Дебита необходим за климатизация е на порядък над дебита необходим за вентилация, особено в къща. Разликата може да е до 10 пъти и нагоре. Въздуховодите саъщо имат разлика в размера. Затова тялото в помещението се оставя да си климатизира топло/студено като върти вътрешния въздух през себе си. необходимия пресен въздух се подава или директно на тялото, някои имат допълнителна дупка за въздуховод или в пленума от където смуче стайния въздух. Гледаш да вземаш въздух за изхвърляне най-далече от мястото на подаване на въздуха на тялото за да не губиш енергия и пресен въздух. Вентилатори които се ползват са най често многоскоростни асинхронни двигатели. Другото е екзотика.
Вентилацията нека да си върти. трудно ще организираш индивидуален контрол на всяко помещение

Очевидно говорим за различни неща.
Аз говоря за увеличение дебита на пресния въздух през лято,пролет,есен, ако той е с по-ниска температура от тази в помещението и помещението се нуждае от охлаждане. Очевидно това ще намали мощноста на климатичната система и ще е само +. Регулацията на клапите е до толкова, че да управлява в коя стая температурата се нуждае от понижение.

ПП. Това са на пръв поглед дребни неща, но когато се говори за енергийна ефективност, особенно в преходните сезони (пролет,есен) са задължителни.

За пример мога да ти дам и други на пръв поглед дребни неща.
Прикачен файл:
shut_1.gif

Щората на тези капаци е неподвижна, а може спокойно да се командва автоматично количеството светлина, която пропуска чрез промяна на ъгъла, просто управление с разликата на температурите от 2 температурни датчица залепени от вътрешна и външна страна на стъклото. Просто нещо, но никой не се е сетил, че е полезно и могат да се изкарат пари от това.
denuchi - специалист
С колко ще го увеличиш. Това става ако имаш възможност, ако си поставил Прометео с колко ще можеш да го увеличиш. Започнеш ли да търсиш температурата във всяка стая и да е контролираш, тя картината ще стане грозна. Грозна в смисъл финансово, не че не е невъзможно. Една две стаи не е болка за умиране, но ако са 5-6 стаи и повече. В преходните сезони в зависимост от външната и желана температура в помещението може да мине и без рекуператор. Признавам си не съм изчел всичко (почти нищо) за Прометео, и все си задавам въпроса как ще работи лятото. В дадените помещения от където засмуква въздух топло, на вън още по топло. Ще хвърляме мощности да обработваме този вече топъл въздух, или ще изстудяваме дадените помещения от където засмуква въздух. Или ще го изключим. Зададох доста въпроси и досега нямам отговор. Тани ми отговори с това което той мисли по въпроса. Аз също му отговорих. Чакам специалистите да се намесят. И малко заядливо - Рекламиращите.
a_stoev - майстор
valio2007 написа:
a_stoev написа:

Очевидно говорим за различни неща.
Аз говоря за увеличение дебита на пресния въздух през лято,пролет,есен, ако той е с по-ниска температура от тази в помещението и помещението се нуждае от охлаждане. Очевидно това ще намали мощноста на климатичната система и ще е само +. Регулацията на клапите е до толкова, че да управлява в коя стая температурата се нуждае от понижение.

ПП. Това са на пръв поглед дребни неща, но когато се говори за енергийна ефективност, особенно в преходните сезони (пролет,есен) са задължителни.
Това за което говориш му викат free cooling. Би трябвало прометеото, както и другите комплектни рекуператори, да го има, но както каза denuchi дебита му е твърде мизерен за да се взема в предвид.
Bulgaria Therm - специалист
denuchi написа:
С колко ще го увеличиш. Това става ако имаш възможност, ако си поставил Прометео с колко ще можеш да го увеличиш. Започнеш ли да търсиш температурата във всяка стая и да е контролираш, тя картината ще стане грозна. Грозна в смисъл финансово, не че не е невъзможно. Една две стаи не е болка за умиране, но ако са 5-6 стаи и повече. В преходните сезони в зависимост от външната и желана температура в помещението може да мине и без рекуператор. Признавам си не съм изчел всичко (почти нищо) за Прометео, и все си задавам въпроса как ще работи лятото. В дадените помещения от където засмуква въздух топло, на вън още по топло. Ще хвърляме мощности да обработваме този вече топъл въздух, или ще изстудяваме дадените помещения от където засмуква въздух. Или ще го изключим. Зададох доста въпроси и досега нямам отговор. Тани ми отговори с това което той мисли по въпроса. Аз също му отговорих. Чакам специалистите да се намесят. И малко заядливо - Рекламиращите.
Denuchi, ето един линк:
Линкът е валиден до : 20.03.2011
Файл : Vort_Prometeo_HR_400_bg.pdf

Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=3ba9d80f85

Ако, след като го разгледаш, има още въпроси по отношение на работата при различни условия, съм насреща.
Тани - модератор
a_stoev написа:
valio2007 написа:
a_stoev написа:

Очевидно говорим за различни неща.
Аз говоря за увеличение дебита на пресния въздух през лято,пролет,есен, ако той е с по-ниска температура от тази в помещението и помещението се нуждае от охлаждане. Очевидно това ще намали мощноста на климатичната система и ще е само +. Регулацията на клапите е до толкова, че да управлява в коя стая температурата се нуждае от понижение.

ПП. Това са на пръв поглед дребни неща, но когато се говори за енергийна ефективност, особенно в преходните сезони (пролет,есен) са задължителни.
Това за което говориш му викат free cooling. Би трябвало прометеото, както и другите комплектни рекуператори, да го има, но както каза denuchi дебита му е твърде мизерен за да се взема в предвид.


Въпросното Прометео има байпас на входящия въздух и лятно време. когато външната температура е по-ниска от тази в помещението , въздуха не минава през топлообменника на рекуператора.

a_stoev , Прав си , но не съвсем! За по-голямата част от жилищата си абсолютно прав , но за една пасивна къща дебита е достатъчен да повлияе на температурата в къщата! Все пак това е по-скоро изключение в България, но не е лошо да се спомене!

ПП
a_stoev написа:
Тръбите и решетките са същите. Явно не си наясно с организацията на системата. На бързо:
Дебита необходим за климатизация е на порядък над дебита необходим за вентилация, особено в къща. Разликата може да е до 10 пъти и нагоре. Въздуховодите саъщо имат разлика в размера. Затова тялото в помещението се оставя да си климатизира топло/студено като върти вътрешния въздух през себе си. необходимия пресен въздух се подава или директно на тялото, някои имат допълнителна дупка за въздуховод или в пленума от където смуче стайния въздух. Гледаш да вземаш въздух за изхвърляне най-далече от мястото на подаване на въздуха на тялото за да не губиш енергия и пресен въздух. Вентилатори които се ползват са най често многоскоростни асинхронни двигатели. Другото е екзотика.
Вентилацията нека да си върти. трудно ще организираш индивидуален контрол на всяко помещение
Това е много добра идея и ще ми спести доста главоболия! Благодаря ти! Само един доуточняващ въпрос - задължително ли е да работи климатичната система , докато работи вентилацията , при положение, че подаваме чистия въздух на входа . Необходим ли ще е байпас или въздуха ще намери от къде да излезе?
a_stoev - майстор
Тани написа:

a_stoev , Прав си , но не съвсем! За по-голямата част от жилищата си абсолютно прав , но за една пасивна къща дебита е достатъчен да повлияе на температурата в къщата! Все пак това е по-скоро изключение в България, но не е лошо да се спомене!
Free cooling се изполва най вече при помещения с относително голяма площ на остъкления на юг, изток или запад. Такива имат голям топлоприток от лъчистата енергия на слънцето, при ниски външни теператури. Примерно ранна пролет или късна есен при външна 10*С може да стигнеш 25*С вътрешна и трябва да охлаждаш. Ако се гони една къща да е пасивна то такава ситуация трябва да е избяганата още при проекта.
400 кубика с dT 5*С /стайна 24, подаване на 19/ са ~715W. Под 19*С спира Free cooling прометето не знам защо. Извинявай ама два компютъра без мониторите харчат повече. Ако просто изкараш кутията вънка и си пуснеш само монитора вътре и един USB хъб за периферията ще имаш по голям ефект от колкото от Free cooling с прометеото.

Де да знам, тая мания за пасивните къщи се изражда в да живееше в хладилен контейнер с херметични врати. На немеца дето лятото му е 25*С може и да се получи, те затова не ползват климатици, но България е на друго място и този идея не върви. Имаш поне два месеца когато баланса на сградата е изцяло положителен, а ако вземеш в предвид и топлопритока от обитаването може да добавиш поне още 1. Просто при нас температурите много играят нагоре надолу и техните технологии не вървят.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "вентилация в дома" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: