Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kolio66 - помощник
Здравейте!
Имам самоделна термопомпа въздух-вода от външно тяло на климатик 5.5kw на фреон 22 и пластинчат топлообменник SR-B3-23A-30-3,която при продължителна работа достига мощност 4,25kw по мои сметки.Та молбата ми за помощ е ако можем да я докараме до мощността на външното тяло.Измерванията са правени при външна температура 7*и циркулация на водата 810л/ч.
Т вход вода 42.6*
Т изход вода 47.1*
Твход фреон 61.9*
Тизход Фреон 49.5*
Pфреон 22.4bar
solar_entusiast - специалист
Как е свързан Т/О правоток или противоток?
Че тези стойности на температурите вход/изход са като за правоток, а е по-добре да е противоток.
kolio66 - помощник
В противоток са свързани.На самия топлообменник има картинка на която е нарисувано свързване в
противоток.
Започвам да се замислям дали не е малък като топлообменна повърхност а нямам опит и съм го избирал само по данни на продавача.
solar_entusiast - специалист
Това е другия вариант. Значи при вход фреон 60 градуса, топлоносителя на изход от Т/О трябва да е над 50 градуса.
kolio66 - помощник
В допълнение към предишния ми пост:на долния край на топлообменника е свързана дебелата тръба за фреон от външното тяло и тръбата за топла вода която захранва консуматорите,а на горния край на топлообменника е свързана тънката тръба за фреон към външото тяло и тръбата за студена вода която
се връща от помпата.Или иначе казано долу е вход фреон /изход вода,а горе е изход фреон/вход вода.
А като съвет с какъв топлообменник да го сменя.Този е с 30 пластини и топлообменна повърхност 0.7кв.м,следващият е с 40 пластини и 0.92кв.м,а по-следващият с 60 пластини и 1,38кв.м.А какво ще стане с делтаТ ако сложа по голям топлообменник.
ivan_v - специалист
kolio66 написа:
В допълнение към предишния ми пост:на долния край на топлообменника е свързана дебелата тръба за фреон от външното тяло и тръбата за топла вода която захранва консуматорите,а на горния край на топлообменника е свързана тънката тръба за фреон към външото тяло и тръбата за студена вода която
се връща от помпата.Или иначе казано долу е вход фреон /изход вода,а горе е изход фреон/вход вода
А като съвет с какъв топлообменник да го сменя.Този е с 30 пластини и топлообменна повърхност 0.7кв.м,следващият е с 40 пластини и 0.92кв.м,а по-следващият с 60 пластини и 1,38кв.м.А какво ще стане с делтаТ ако сложа по голям топлообменник.
Това ми се струва неправилно . Надявам се да имаш възножност за корекция ( вфод фреонови пари отгоре/изход течна фаза отдолу, водата на противоток) и да повториш измерванията от първия пост.
Площта на ТО май е добре за мощността.
2v6 - майстор
kolio66 написа:
В допълнение към предишния ми пост:на долния край на топлообменника е свързана дебелата тръба за фреон от външното тяло и тръбата за топла вода която захранва консуматорите,а на горния край на топлообменника е свързана тънката тръба за фреон към външото тяло и тръбата за студена вода която
се връща от помпата.Или иначе казано долу е вход фреон /изход вода,а горе е изход фреон/вход вода.
А като съвет с какъв топлообменник да го сменя.Този е с 30 пластини и топлообменна повърхност 0.7кв.м,следващият е с 40 пластини и 0.92кв.м,а по-следващият с 60 пластини и 1,38кв.м.А какво ще стане с делтаТ ако сложа по голям топлообменник.
Топлообменника си е добър, монтажа е грешен. Входа на фреона трябва да е отгоре (дебелата тръба). Изхода на водата също отгоре.
По-големия проблем ти е температурата на водата.
За да работи по-добре температурата на входящата вода трябва да е по-ниска (примерно под 30 градуса).
kolio66 - помощник
Благодаря за съветите на отзовалите се!
Малко ми е трудно да променям нещата че с климатичната техника съм на "Вие",но ще викна майстора,ще обърнем нещата и ще пиша какъв е резултата.
А как мога да намаля температурата на входящата вода: като увелича броя (мощността) на консуматорите...като увелича дебита на водата...(като сложа по-голям топлообменник).Последното е в скоби защото ми е неясно като резултат.
А иначе сега карам с терморегулатор на изходящата вода: включва на 33*и изключва на 43*
2v6 - майстор
kolio66 написа:
А как мога да намаля температурата на входящата вода: като увелича броя (мощността) на консуматорите...като увелича дебита на водата...(като сложа по-голям топлообменник).Последното е в скоби защото ми е неясно като резултат.
А иначе сега карам с терморегулатор на изходящата вода: включва на 33*и изключва на 43*
Единствения вариант е увеличение на мощността на консуматорите :!: Дебита ти е добър.
kolio66 - помощник
Благодаря.
Засега са 4 панелни радиатора + подово 3кв.м. бетонна плоча.Ще опитам да сложа едно вътрешно тяло преработено за вода и ще видим какво ще стане.

Тема "Термопомпа не достига мощност." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: