Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Zoro5 - специалист
За дебита най-оптимално е водомер за топла вода ,5м3, с цифри. Хубаво е да има и импулсен изход, ако решиш да го вързваш към някакво управление. Преди време Minol бяха изгодни като цена/качество.
Китайците продават евтини импулсни дебитомери, но за тях трябва допълнителна електроника за отчитане. Най-евтините изглеждат прекалено пластмасови.
Топломерите са много скъпи, но има пазар на работещи втора ръка от Германия и др. По ебай... Не знам дали показват дебита?
И да не слагаш веднага поне предвиди място.

Инсталацията ти с какво е пълна - вода, гликол?
king82 - специалист
Гликол 30%. А водомерът 5 м3 с 3/4" изводи ли е? Това достатъчно ли е за да минава безпрепятствено флуида.
Zoro5 - специалист
Цолажът е според капацитета , по офертите си го пише. Желателно е реалният дебит да е 3 до 5 пъти по-малък от капацитета на водомера - така влиянието му ще е минимално. В данните на водомера си пише какъв пад създава, така че може да се сметне с и без него. Но първо трябва да знаеш реалния дебит.

Отварял ли си системата скоро? Виждал съм инсталация с гликол ,който явно се разлага частично, отделя през обезвъздушителите тежка миризма и оставя един кафяв налеп по стените - голяма гадост! Не знам дали е самия гликол или от някаква реакция с нещо. В смисъл, да не ти е задръстил топлообменника или да му е влошил обмена.
king82 - специалист
Zoro5 написа:
Но първо трябва да знаеш реалния дебит..
Как бих могъл да знам предварително реалния дебит? Преди топлообменника има филтър като този, който е преди помпата.
Аз пак не разбрах как да преценя дали 5м3 водомер ще е достатъчен?
Zoro5 - специалист
Няма как да знаеш без водомер! Слагаш някакъв и преценяваш. Водомерите са 3,5,10м3. 3 е малък, 10 е голям , затова 5 е оптимален за домашна инсталация. Но може да имаш едно наум и за 10, ако ти е по-голяма мощността. Дебита трябва да се "докара" според мощността - на всеки 6квт поне 1м3/ч.
Всъщност дебита може да се пресметне индиректно ако знаеш отдадената топлинна мощност и температурната разлика на ТО. Но твоя случай е обратен - не се знае дали термопомпата работи нормално, затова чрез измерения дебит ще се прецени как работи системата фреон/вода. Виж сеседната тема на kolio66, трябва да направиш каквото и той.
idunno - специалист
С ротаметър - освен че се мери потока се и настройва с него.С водомер е примитивно, но евтино.
tretre - специалист
Mалко инфо за термопомпата:
Минимална отоплителна мощност:2.40kW
Средна отоплителна мощност: 8.00kW
Максимална отоплителна мощност:8.80kW
Минимална охлаждаща мощност: 4.00kW
Средна охлаждаща мощност: 7.10kW
Максимална охлаждаща мощност:7.70kW
Максимална отоплителна консумираща мощност:2.20kW
Максимална охлаждаща консумираща мощност: 2.40kW
Работни температури на водата при охлаждане: 5 градуса-min
Работни температури на водата при отопление: 55 градуса max

Лаик съм и в повечето случаи черпя акъл от тук, но ми се струва че мощноста е малка.
Прочетох че конвектори си сложил има и радиатори...
убаво е да напишеш какво помещение искаш да згрееш каква изолация има и т.н.
Може да спреш няколко радиатора и да оставиш един два и да видиш как се държи системата.
Успех!
king82 - специалист
Това няма нищо общо с проблема. Термопомпата е с предостатъчна мощност. Преди 2 седмици при големи отрицателни температури (-15--20 градуса), е топлила апартамента въпреки, че не може да стигне 40 градуса. Това е проблема, че не може да си вдигне градусите. И ей го, тая седмица отървахме хубавото време да разменим тръбите на фреона и да си преправя трипътния вентил.
s_s1 - специалист
Има ли развитие по въпроса?
Каква е консумацията на ел. енергия на помпата примерно за 1 месец, каква температура на помещенията поддържате и до каква темп. се топли бойлера?
Какъв е трипътния вентил /колко цола/ и ако може да драснете схема на цялостната система.
нед май 10, 2015 8:31 pmkuuuuuul написа:
То на тази жега няма да разбереш много.Основния проблем ще ти е размразяването.Без буферен съд и подово ще го усещаш доста :? До колкото разбирам управлението ти е от климатика което няма много възможности за промяна на различни параметри.Помисли за зимата за по сериозен тем. мониторинг за да можеш по добре да настроиш нещата. :partyman:

Тема "Термопомпа LG UU24W+AHU KIT - въпроси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: