Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
iliya_i - майстор
[quote="8180]Погледни си пак Диаграмата (аз доста и отдавна съм я гледал) - там Абс. влага са СИНИТЕ линии, а температурата по абцисата. Абсолютната влажност е "ЕГН-то на влажността изобщо", ТОЧНО защото е АВСОЛЮТНА И НЕ ЗАВИСИ ОТ ДРУГО!
Очаквах, че ще поправиш последните си изречения за да мога учтиво да ти помогна за изясняване на нещата.[/quote]

Напротив - зависи. Това на най-лявата крива е линията на оросяване. Зависи от нея. Там където тази синя линия пресече тази крива се получава конденз.
Но като човек смятащ, че тази закономерност е авторска разработка на колега от форума, съм склонен да ти простя.
Последна промяна от iliya_i на ср май 25, 2016 8:34 pm, променено общо 1 път.
nikolovvd - майстор
И кое е абсолютното, след като зависи? :?
8180 - майстор
iliya_i,
Едно време, като пращаха милиционери на бригада да садят борчета, назначаваха един да им повтаря през 5мин. "ЗЕЛЕНОТО НАГОРЕЕЕЕ!"
А за "кривите линии" казваха, че са прави само, ако са успоредни на партийната. :)

Моля, засега не пиши в подобни теми.
Усещането за "умствена самодостатъчност" вреди и на теб, и на четящите Форумци.

А Колегата-Модератор hygro е доста ерудиран и уважаван съфорумец, професионалист по влагата. СЪБРАЛ Е в сайта си полезно инфо и го е изложил на достъпно (за повечето), вкл. и най-разбираемата графика на Диаграмата. Сайтът му е цитиран поне 100 пъти във Форума, като полезно помагало.
Самата Диаграма е на близо 100год. и не ми е хрумвало, че би била оспорена на ниво Форум.
Не ми приписвай собствените си фантазии (за авторството), моля.
Zoro5 - специалист
nikolovvd написа:
И кое е абсолютното, след като зависи? :?
Абсолютна е защото измерва водата(влагата) директно в грамове ,а не в отношение(проценти) както е при относителната. Но зависи от температурата! Топлия въздух може да "поеме" повече грамове вода от студения. Затова когато влажен въздух се охлади, той "отдава" влагата, която вече не може да "носи", като воден конденз , най-често върху по-студените повърхности ,които всъщност охлаждат въздуха.
8180 написа:
iliya_i написа:
Абсолютната влага във въздуха зависи от температурата."
Ако това е поправката ти, си сътворил абсолютен бисер с абсолютната влага. :) Погледни си пак Диаграмата (аз доста и отдавна съм я гледал) - там Абс. влага са СИНИТЕ линии, а температурата по абцисата. Абсолютната влажност е "ЕГН-то на влажността изобщо", ТОЧНО защото е АВСОЛЮТНА И НЕ ЗАВИСИ ОТ ДРУГО!
Очаквах, че ще поправиш последните си изречения за да мога учтиво да ти помогна за изясняване на нещата.

Колега hafrika,
Извинявам се, че участвам в разводняването на Темата ти.
Дай малко повече инфо и за околните помещения, особено за това подпокривно, режима на ползване, отопление, сезонност на влагата (ако има наблюдения).
Според мен, силният конденз по прозорците насочва към пределно висока влажност.
Обикновено, първо е добре да се изясни откъде идва - вътрешна, външна, теч, др. и после да се търсят решения.
Апартамента ми е на последния етаж,под-покрива.Нямам външни стени на апартамента,навсякъде зад стените е пространство,което е обособено от наклона на покрива.Тези подпокривни пространства са затворени.Единственно външни стени се явяват прозорците.Та,идеята ми е да направя отвор в стаята/някъде около червената зона/,да вградя някакъв отсмукващ вентолатор и да направя отвор и в някоя от стените на подпокривното навън за да може да се получъ вентилация.Все си мисля,че няма достатъчно движение на въздуха в "червения"ъгъл и това в причината за получаването на конденз по стената.
nikolovvd - майстор
А сигурно ли е, че няма теч от покрива. Ако погледнеш може да видиш евентуалните следи.
Понякога се получава конденз отдолу на керемидите, когато има резки смени на температурата и така топлият влажен въздух в подпокривното пространство се кондензира по студените керемиди.
8180 - майстор
hafrika написа:
Апартамента ми е на последния етаж,под-покрива.Нямам външни стени на апартамента,навсякъде зад стените е пространство,което е обособено от наклона на покрива.
Аз лично не мога да се ориентирам. По-точно, сигурно има поне 10 варианта за изпълнение на описаното. Днес измислят какво ли не за да усвоят пространството от кота корниз до било.
Дано поне цената на апартамента е била изгодна - обикновено се избягват такива "творения".
Давай скици, по-добре снимки вътре и вън, каквото знаеш за изпълнението на покрива и стените над теб и в съседство.
На тази стена с червената точка отвън няма ли триъгълна част външна стена, евентуално улук, водосток - силно подозрителни за теч или липса на хидроизолация. Вътре няма ли случайно някое гардеробче в ъгъла? Други проблемни места в стаята и апартамента има ли?
Споменах вече, първо трябва да изясним произхода на влагата (гледам и nikolovvd опитва).
Не е най-добрата идея да изсмукваш въздуха от спалнята - това би могло да разходи въздуха от др. помещения (WC, баня, кухня и т.н.) през спалнята. Специалистите препоръчват обратна посока.
8180 - майстор
Офтопик!
Понеже по-горе в Темата се изказаха някои погрешни, според мен мнения, които затрудняват разбирането на проблемите с влагата и респективно борбата с нея, предлагам на участниците (станахме 3-ма) - iliya_i, Zoro5 и Аз, следните задачки:

Гледаме Диаграмата, постната от iliya_i, представяща най-важните и познати параметри на влажния въздух. Ако на участниците не им харесва докрай тази Диаграма, да покажат друга.

Там са представени графично 3 параметъра на влажния въздух - Относителната влажност (Ов - %, в черно), Абсолютната влажност (Ав - g/kg, в синьо), Температурата на оросяване (Тр - оС, в черно), както и зависимостите от Температурата на въздуха (Т - оС, в зелено).

Задача 1: Какво можем да узнаем от Диаграмата за въздух с Ов=50%?
Задача 2: Какво можем да узнаем от Диаграмата за въздух с Тр=14оС?
Задача 3: Какво можем да узнаем от Диаграмата за въздух с Ав=10g/kg?

Аз, естествено си избирам Зад.3, разчитайки, че Ав носи пълната информация за този въздух. Привеждам и Диаграмата:
Прикачен файл:
Graphic100.jpg
Graphic100.jpg (77.58 KиБ) Видяна 1353 пъти
Моят въздух (Ав=10g/kg) е синята линия с двете червени точки.
Продължавайки вляво по нея, отчитам Тр=14оС.
Ако ме интересува Ав при Т=16оС връщам се обратно до първата червена точка и отчитам Ав=90%.
Стигам до другата червена точка. Тук Т=30оС, а Ав=~37%.

Какво се е изменило между двете точики - от 16 до 30оС?
Ав - НЕ, Тр - НЕ, САМО ОТНОСИТЕЛНАТА ВЛАЖНОСТ!

Практическа заб.: С нагрев и охлаждане на въздуха в разумни граници можем да променим само Отн. вл. - Ов, но концентрацията на водни пари - Ав си остава същата.
Относителната влажност е известен, популярен параметър и сравнително лесен за измерване. Нещо повече, човешкато тяло усеща именно промените в Ов, НО интерпретацията на стойностите й за практически цели има условности, ЗАЩОТО зависи от температурата (Т).

А какво се случва вляво от предела Тр? Ами просто парите стават вода, а по-нататък лед и обратното.

iliya_i, Zoro5,
Очаквам с интерес решенията на др. 2 задачи. :)
nikolovvd - майстор
Аз затова попитах кое е абсолютното на абсолютната влажност, а то е че тя не зависи от нищо. Теглото на водата и въздуха не се повлияват от външни фактори като температура и налягане, а само от гравитацията. И понеже гравитацията не се променя, то и стойностите им не се променят.
Количеството вода във въздуха си остава постоянно и при 10 и при 20 и при 40 градуса.
Затова се казва, че и 30 градуса да се поддържа в помещението водата във въздуха си остава, т.е. влагата не са намалява, а само относителната влажност. За да се изведе влагата трябва или климатик включен в режим на охлаждане/изсушаване, или влагоуловител, което е почти същото, или да се проветрява - да се сменя влажният въздух с по-сух.
Zoro5 - специалист
Абсолютната влага е "абсолютна" не защото е константна или независима , а защото се измерва в абсолютни единици (в случая "маса"). Да , абсолютната влага не се променя от температурата в затворена система. Но топлия въздух може да достигне по-голяма абсолютна влажност от студения и в реални условия го прави (поема влагата от околните предмети) и колкото по-топла е стаята, толкова повече влага (като килограми) има във въздуха. Разбира се, условието е да има източник на влага (вода) , което условие в случая със спалнята явно е изпълнено. При охлаждането си ,топлия влажен въздух става суден ,съответно не може да "понесе" текущата си абсолютна влажност и "разтоварва" излъшъка върху повърхността която го е охладила (в случая прозорец или тъмно студено ъгълче).
Мисля ,че това обяснение е достатъчно за "обикновените" хора. Иначе с диаграмата няма какво да спорим - вярна е и всичко е така както го казвате. Но за много хора изглежда сложна и не си правят труда да я разгадаят , а пък и не им е работа да го правят.

Тема "влага в спалнята." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: