• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 68
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kamburovgn - напреднал
Добро утро на всички и честита Коледа.Имам въпрос относно климатик Осака 24 ка .Може ли да си навия серпентина от медна траба ф8 и да я поставя в съд пълен с вода 80 литра.В съдът ще подменям водата от сондаж температурата му е около 14 гр.Системата смятам да направя с електронно термо реле което при температура на водата да включва на 6 градуса и да изкл. на 11 гр през зимата,а през лятото да вкл. на 50 и да изкл. на 35гр. помпата на сондата .Серпентината ща свържа на мястото на външния топлообменник на климатика ,благодаря предварително за отговора.
vanko68 - специалист
Ako на Осаката оригиналните тръби към външното са 10 и 16,как реши,че серпентината трябва да е 8 мм?
Трябва да запазиш първоначално голямото сечение и постепенно да намаляваш до малкото.Или да разклониш голямото сечение на няколко тънки серентини,вързани успоредно.Както е в оригиналния топлообменник.
А най-добре да си направиш цялата система ,както се прави- в топлообменник с непрекъснат воден поток от сондажа,за да можеш да настроиш добър топлообмен с висок КОП.Едно е изпарението да е при 12-14 гр, съвсем друго е при 6.
kamburovgn - напреднал
Тези стойности на температурата мога да ги задам от терморелето а серпентината смятам да е същата като оригиналната .Въпроса ми е дали е проблем големия топлообменник, мисля да използвам 80 литров бидон.
ivan_v - специалист
Системата ще работи много добре,но няма смисъл от автоматика за пускане на помпата. При мен с 12-ка инвертор на 15мин 120 литров боилер го смъкнах от 13 до 2 градуса.
След което направих следното-сложих реле на порта за външния вентилатор и така помпата се включва когато работи компресора.
В момента с този климатик( Midea MSG-12HRI) топла стая 25кв.м. в тухлена къща,последен етаж,отоплява се само тази стая. Климатикът се спира сутрин и се включва вечер и за по-малко от един час стопля до 20 градуса,като работи на минимума на компресора. След един час работа започва да изключва. Сутринта вече работи с паузи по-големи от времето на работа. В стачта е 20гр. при зададени 17.
С две думи машината ще работи идеално,не се чуди а преправяй.
kamburovgn - напреднал
Благодаря за споделената,информация започвам смело да работя по въпроса.
denuchi - специалист
честита коледа. "kamburovgn" един въпрос. какъв ти е дебита на сондажа, ако можеш да подържаш 2 м3/ч. не ти трябват никакви варели, несе занимавай с глупости. постави си един пластинчат топлообменник и си гледай кефа. едно е ТП да работи с 14 гр. друго е с 10, 5 и 2 гр. а и за какви 50 гр. говориш през лятото по добре да тръгва при 35 и да спира при 20 гр. примерно. нали все пак търсим висока ефективност. успех.
kuuuuuul - майстор
А защо искаш да навиваш серпентина а не топнеш директно питата от външното тяло :? Действай смело докато не опиташ няма да разбереш да ли става,чакам с нетърпение резултата.С топлообменник разбира се ще е по добре но с твоя вариант ще разбереме каква е разликата.
kamburovgn - напреднал
Не знам какъв топлообменник ще ми е необходим а и като видях цените се отказах от този вариант щв пробвам така и ще споделя резултата.Весела коледа на всички и щастлива нова година.
denuchi - специалист
ЧНГ на всички. аз да се похваля спретнах една щуротия тези дни. сглобих единият кръг на ТП комбинирана с воден и въздушен топлообменник. и за учудване работи. сега нека малко да позахладни да видим как ще се държи. :? луда работа :-D
vanko68 - специалист
Я поясни малко,че не те разбираме нещо,какво точно и как си свързал? На първия кръг си сложил последователно (или паралелно ли) двата разл.топлообменника? Кой първи ,кой втори и какво целиш с това изобщо? Нещо като онази моята идея с резервния въздушен при водна ТП ли?
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 68

Тема "Направи сам термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: