• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
nelina_london - специалист
Затова nautilus трябваше да уточни как смята да го ползва този климатик .На on и off или ще върви нонстоп в преходния период .
Лъчезар, и аз първоначално се изненадах на големите киловати ,които написа ,но предвид това ,че сваляш няколко градуса надолу, просто си е работил на пълна мощ .
Ако сега реша да задам 2° по-ниска Т на климатиците , ще изконсумират едни 50 kWh за денонощие .Софтуерът им в режим охлаждане е абсолютно алогичен, за сметка на режим отопление .
Примери :
Зимата .Решавам ,че при външна 4° и вътрешна 23,5° ,искам да вдигне до 25° .За денонощие изхарчи около 21 kWh ,като работеше с максимум 1,3 Kwh .Работеше само климатикът на етаж 1 ,защото топлината се качва през отвореното стълбище .

Лятото .Ако пускам климатиците от време на време и трябва да свалят само 1° ,директно се изстрелват на 1,7-1,9 Kwh ,достигат заданието и продължават на стойности над киловат .
Изводът е ,че при 10-13 ° амплитуда лятото ,харчат повече ,отколкото при 20° разлика зимата .

Ето графики от 2та етажа ,когато климатиците се пускат само за няколко часа (наваксват само 1°),във вече темперирана къща .Пускала съм ги ръчно и след това се е налагало да ги пускам на вентилатор за 30 мин ,защото натъртих, че тази функция я нямат ,а е важна .


Прикачен файл:
Screenshot_20230718_093108_Shelly.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20230718_093002_Shelly.jpg


И работейки целодневно в същите условия .Тогава климатикът на първи етаж работи само на вентилатор .


Прикачен файл:
Screenshot_20230718_093349_Shelly.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20230718_093406_Shelly.jpg
Lutchezar - майстор
Нели, последното в синхрон с външната температура ли?
Ако е, завиждам за доброто засенчване.
При мен няма захлаждане вечер и изстиване нощем...
Прикачен файл:
Screenshot_20230718_172351_com.tuya.smartlife.jpg
Това е изток от вчера. Вижда се кога пече, от сутрин до обяд. Но няма изстиване..

Днес сложих и запад датчик.
nelina_london - специалист
Лъчо,изолация някаква има ли ? Ако няма, няма как стената да свали температурата при тези високи нощни температури .
Ние нямаме датчици отвън ,следя температурата по рекуператора ,който вкарва въздух от север .А,графиката е спрямо нуждите на къщата ,и съвпада с повишаването на външните Т .
Прикачен файл:
Screenshot_20230718_183543_Gallery.jpg


Външната е 36.5 и показва тази която влиза от рекуператора в къщата - 28°



Иначе, имаме само една ивица слънце(20см) от модерния ъглов прозорец между обяд и 4 следобед ,но просто там пускам пердето и готово .
Западната фасада на първи етаж е налепена с черен мрамор. Само като минеш покрай нея до 22h вечер е като сауна ,излъчва яко топлина ,но под нея има 20 см изолация и не се отразява особено на Т ,вътре .Ще пробвам да я измеря ,но не съм сигурна ,че имам термометър с такава скала .
Дайкинът е много ,ама много тъп уред на охлаждане .Всичко е темперирано ,обаче моите хора се затворили по стаите ,а датчика и климатика са в коридора ,съотвено Т се вдигнала с 1° при контролера и вече 3ти час работи по 1,7 kWh мощност ,при положение ,че си навакса заданието за 30 мин ...Без думи ...При -7° зимата е работил с макс 800W и то за кратко .
Lutchezar - майстор
40 см плътна тухла единична плюс 7 см стиропор и 2 мм декоративна мазилка. Някъде бях писал, жълтата боя е 47, бялата 36, кафявата дограма 75 градуса.
Отрязаха всички дървета от запад, и построиха диагонално сграда с няколко огледални етажа. И всичкото слънце през лятото иска да влезе в нас :-D.
На долния етаж е сенчесто, аз съм на кота 10метра. Те са и с фибран 7см, там се живее, за малко пускат климатик забелязвам, при това само един от трите. Над мен обитаеми тавани, там е сауна...
Засега освен тенти, фолио, евентуално външни щори, или пък и вътрешна изолация, мислех по примера на Шопа да действам.
Но навън си е напечено всичко жестоко около горещниците всяка година.
Изпусната е сградата. Нужно е търпение, за да се охлади, или топлоизолацията нещо не е затворена като хората. По скоро първото.
Колкото да е различен климата, сравнението 7ца на 68м2, с 9ка на 40м2 какво идва да покаже?
Топлоизолацията ни е сходна.
Ако сега не може да свали 10гр. Какво правим при отопление, когато трябва да качи 30?
Вярно, 9ка не е за 40м2, но и 7ца не е за 68м2.
Установил съм, че две седмични са напълно достатъчни за отопление на 50м2.
nautilus33 - майстор
Понеже питахте по-горе, апък аз съм забравил да го отбележа. Смятам да охлаждам/топля само хола за моемнта, който е 16кв.м., с 3см фибран на тавана. Къщата е на два етажа(хола е на първия) без изолация, с дървена двукатна дограма с обикновени стъкла. Смятам да работи он/офф лятото, и евентуално нон-стоп преходния период.
nelina_london - специалист
nautilus ,без външна изолация, може би , 12ката няма да е проблем ,но се гледат параметрите на конкретен модел .Свеки е с 14ка в 25м2 ,но с нисък таван-240см .Втора употреба японски климатик ,не влиза в off в преходния сезон .Външните T са като в София град .

При Лъчезар ,параметрите на стените си звучат доста добре ,но плътната тухла е голям акумулатор .Определено иска повече време за темпериране ,но западът е голям мор .Иска над 3м. засенчване и незнам дали е постижимо на 3ти етаж .Плътни пердета биха помогнали на първо време ,нищо че топлината пак влиза през стъклата ,пак ограничава затоплянето от слънцето на други повърхности в стаята .Изолация на тавана има ли ,че с тези 3 м...?
preslav - майстор
вт юли 18, 2023 8:46 pmnautilus33 написа:
Понеже питахте по-горе, апък аз съм забравил да го отбележа. Смятам да охлаждам/топля само хола за моемнта, който е 16кв.м., с 3см фибран на тавана. Къщата е на два етажа(хола е на първия) без изолация, с дървена двукатна дограма с обикновени стъкла. Смятам да работи он/офф лятото, и евентуално нон-стоп преходния период.
При мен 10-ка се справя с подобно помещение, но със следните уговорки:
- Варна
- среден апартамент на среден етаж
- само Юг
- трислоен стъклопакет без екстри
- единствената външна стена е към стълбището, но има и 3 см. изолация XPS
- пода е дюшеме
Тази година климатикът е работил всичко на всичко 2 седмици нон-стоп на отопление и това беше през Април защото там пониквах семките за домати и пипер. Преди няколко дена го включих за няколко часа на охлаждане, колкото да си размърда кокалите и да си поизплакне питата.
Казвам всичко това за да обърна внимание колко много са елементите, които трябва да се отчетат при избора на климатик. И най-добрият консултант не може да ме посъветва правилно ако не му кажа, че основно живея на терасата, 8 часа в спалнята и половин час в банята. Понеже споменах терасата и то не на шега, там за 3.50 Х 1.50 Х 2.40/50 м една 12-ка ми стига за лятото, но за зимата е некомфортна, че много вее, а няма много варианти за ориентиране на струята - за преходните сезони е перфектна таратайката.
Съобразявай своите нужди!
Lutchezar - майстор
Nautilus, какво е изложението на къщата, какво е засенчването и слънцеогряването през лятото и зимата?

Нели, таван гредоред, обитаем.
Сложих и датчик на западната страна, май е по-зле дори там ситуацията.
Има чудни завеси, двойни, тежки с бяло отвън.
Но котките ги свалят.
Почти всички видове кукички за пердета завеси съм пробвал, комбинации, само със стоманен тел не съм ги шил.
А кучо е още бебо и не знае че като ги свалят може да ги направи на парцал. Та в момента без завеси.
Прикачен файл:
Screenshot_20230719_104651_com.tuya.smartlife.jpg
Следобяд и привечер ми е най-голяма консумацията.
Давам вътрешна температура, но не е коректно, защото в 4 спрях климатика, отворих прозореца да се изкефят котките, в 5 пак пуснах климатика, но прозореца го затворих в 10.съответно консумация 18.89кв.
Утре ще имам по-добра графика без да отвярм много много.
Прикачен файл:
Screenshot_20230719_104737_com.tuya.smartlife.jpg
.
nautilus33 - майстор
ср юли 19, 2023 3:14 pmLutchezar написа:
Nautilus, какво е изложението на къщата, какво е засенчването и слънцеогряването през лятото и зимата?
Изложението е югоизточно, като слънцете пече почти през целия ден( започва да огрява малко след 9 часа и продължава до към 18:00, за зимата не си спомням точно, но пак е почти през целия ден). Засенчване няма никакво.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33

Тема "За всички тези които се чудят каква марка климатик да купят!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: