• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ESPACE - майстор
lyubohar написа:
Наближава момента за демонтирането на климатика.
И се надявам някой да подскаже дали мога сам да се справя с тази операция.
За монтирането ще се вика специалист.
Аз друго ми е чудно. Пишеш едно питане, второ питане, чакаш, а е толкова лесно да се напише в Гугъл "Демонтаж на климатик". Още в първия резултат хората са написали как се прави. Как не се научихте как се търси информация за толкова години интернет, акъла ми не го побира.
ktamen - специалист
idunno написа:
Не половин час колегааа, а половин минута.
За вакуумиране на вътрешното тяло половин минута в никакъв случай не е достатъчна :!: В интерес на истината грамовете фреон, които ще останат не са много, но нищо не пречи да се изсмучат и те. Последния климатик, който свалях го чаках само 15 минути, щото бързах, иначе и него щях да го вакуумирам половин час.
Чудя се такива като теб освен потенциални пациенти... опс клиенти де, какво друго търсят в този форум?
ПП И не съм ти колега :!:
Mega - специалист
ktamen, колегата по-горе говори за времето за събиране на фреона във външното тяло, не за времето за вакуумиране! Половин час на затворен кран и работеща машина е безумие.

... И три дни да вакуумираш, абсолютен вакуум няма да постигнеш. Съвременните двустъпални вакуум помпи си достигат максимума при битовите машини за около минута-две. Хайде от мерак да държиш пет минути, ако правиш театър пред някой може и 20 да държиш. Малко хора ползват вакууммер. Ако имаш вакууммер ще видиш, че преди една минута-две си достигнал изисканото от производителя и максимум за помпата. Стрелката на вакууммера достига едно ниво и няма да мръдне по-нагоре (по точно надолу) ако ще и месец да държиш. Да не забравяме каква е целта на процедурата, а именно, да изкара наличната влага от тръбния път. Водата в състояние на вакуум кипва и се изпарява веднага. Затова заяждането със съфорумците не е на място.

Горното е при условие, че се пуска нова система. Тоест вакуумираш само нов тръбен път. При пълнене, пускане на работила система или ремонти има други времена. Но пак в рамките на разумното и показанията на вакууммера.
idunno - специалист
Нещо взе да ми прави впечатление,че хора като ктамен, дето не знаят как се събира фреон, решават да продължат даже с вакуумирането.Айде аматьорите да де поспрат малко.
И още нещо този форум ме забавлява, не се интересувам от клиенти или каквото и да било.Аз си имам предостатъчно работа,но четенето на глупости и от време на време ме кара истински да смея.
А глупостите се множат...геометрично :-D
ktamen - специалист
ktamen написа:
Затваря се едното кранче (не помня кое кранче, при включен климатик студеното кранче) и климатика се пуска на студено.
Това съм го писал преди 10 дни. Хубаво се изредихте да ме оплюете, че съм написал глупости, но никой не написа, че първо трябва да се затвори топлото кранче, а студеното едва след като компресора издърпа фреона от вътрешното тяло. Това е конкретна и реална грешка, която можехте да поправите много лесно. Вместо това обяснявате кви сте профита, пък аматьорите да не се обаждат. - Ето затова аматьорите, като мен ще продължават да пишат - щото или вие не си разбирате от занаята или много внимавате да не напишете нещо полезно. 4 страници и само аз съм написал как се демонтира климатик - ми напишете и вие, кой ви спира.
Единственият смисъл от вакуумирането, за което писах е да се изтегли фреона до последната възможна капка, и да няма полза от многото време - няма и вреда. Стрелката продължава да се отмества забележимо поне десетина минути, в зависимост от вакуумирания обем и дебита на вакуум помпата, ама това не виждам каква връзка има.
idunno - специалист
Проблемът е, че пишеш глупости-няма такива топли и студени кранчета.Има кранове на течната и газова фаза.
Няма никаква тайна за демонтаж и монтаж на климатик има десетки клипове в тубата как става,просто инструментите за тези дейности надвишават многократно цената за демонтаж и монтаж.И какво ще спести човек, ако сам си свали климатика- 50лв.Страхотна сума, непосилна за много хора :)
Затова ктамен, спри малко с глупостите и занимавай с по- полезни неща.
lyubohar - майстор
Има начини да се каже на някой,че не е прав.
Тези,които ползвате тук са неприемливи.
Няма нужда хладилните техници да се правите на велики.
Просто не сте и няма как да сте.

А 50лв.за някои са си сума.
Като прибавим и 150 за монтажа вече упражнението почти няма смисъл.
Давайте по кротко и уважително.Който има да казва нещо конкретно-да казва.
Останалите-запълвайте си времето с нещо друго.
И пак напомням-това е форум направи си сам.
Има други за професионалисти.Там си ги мерете.
Аз ще следя с интерес.
idunno - специалист
:) ..и в духа на форума ще дам списък на базисните инструменти за монтаж на климатик, за да могат всички да преценят колко струва сами да си монтират уреда.Цените може да си ги видите в интернет.И така съвсем основните без перфоратори чукове,ключове, клещи и отвертки, които се предполага,че вече имате:
1,Тръборез
2.Конусна дъска
3.Вакуумпомпа
4.Акъл
ktamen - специалист
Това е форум за аматьори, колко хора мислиш, че знаят кое е кранчето за газовата и кое за течната фаза?
Инструменти взех назаем от приятел, познаваме се само от нета. Той е в Канада от години, инструментите ги взех и ги върнах на родителите му. Та той ми разправя, че и канадските хладилни техници са също толкова услужливи като българските, помолил някакъв уж познат за да му услужи с нещо дребно и получил отказ. Нали е българин успял все пак успял да се оправи и без чужда помощ.
Аз тръбичките ги разширявах със съчма и чук и щом още не е изпуснал значи може и без конусна дъска. Тръбичките ги рязах с флекс и после старателно им изрязах мустаците и ги почистих от стружките, като вързах едно парцалче с тел и го промуших през цялата тръбичка. Значи може и без тръборез. Вакуумпомпата, която бях взел назаем беше стар компресор от хладилник - освен канадския ми приятел и много други техници ползват точно такава вакуумпомпа. Дори да нямах вакуумпомпа щях да жертвам 20г фреон и вместо да вакуумирам само ще продухам тръбичките. И без това много уж професионалисти не вакуумират и дори не продухват, а направо стягат тръбичките и отварят кранчетата.

Така, че малко желание съчетани с елементарна техническа грамотност са напълно достатъчни за да си спести човек посещението от климатични майстори. Аз трябваше да сменя и фреона, ако климатика не се нуждаеше от нов фреон изобщо нямаше да ми трябват инструменти назаем.
Не помня цените, но стотина лева май бяха достатъчни за елементарните инструменти, включително и накрайници за преправянето на стар компресор във вакуумпомпа. Сумата се избива още с първия климатик. Ако климатиците са няколко си струва да се купи и оксижен.
Kasap - специалист
idunno написа:
И така съвсем основните без перфоратори чукове,ключове, клещи и отвертки, които се предполага,че вече имате:
1,Тръборез
2.Конусна дъска
3.Вакуумпомпа
4.Акъл
И да нямаме всичко, поне последното го раздават тука в изобилие!
ktamen написа:
Аз тръбичките ги разширявах със съчма и чук и щом още не е изпуснал значи може и без конусна дъска. Тръбичките ги рязах с флекс и после старателно им изрязах мустаците и ги почистих от стружките, като вързах едно парцалче с тел и го промуших през цялата тръбичка. Значи може и без тръборез. Вакуумпомпата, която бях взел назаем беше стар компресор от хладилник - освен канадския ми приятел и много други техници ползват точно такава вакуумпомпа. Дори да нямах вакуумпомпа щях да жертвам 20г фреон и вместо да вакуумирам само ще продухам тръбичките. И без това много уж професионалисти не вакуумират и дори не продухват, а направо стягат тръбичките и отварят кранчетата. Ако климатиците са няколко си струва да се купи и оксижен.
Респект, човече! :prayer: И аз съм сигурен, че така наречените "профита" ходят с по един бус инструменти само за да си придават тежест и да си оправдаят високите цени на монтажа.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Как се монтира климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: