• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
denuchi - специалист
Здравейте на всички. захванал съм се с малко вентилация на един етаж от къща. ще използвам съоръжение като това. това което аз ще монтирам е с малко по големи размери (повече въздух) + топлообменник, през който ще протича студена или топла вода според сезона. и моят въпрос: някой правел ли е такова нещо в дома си, впечатления , за и против.
Последна промяна от denuchi на пон мар 28, 2011 2:11 pm, променено общо 1 път.
rulom - модератор
Тая работа с рекуператора е относителна за всяко жилище.
За в моята къща имам реализирана само смукателна вентилация, като за приточните характеристики разчитам на дограмата на прозорците и вратите.Доволен съм от резултатите и за нищо на света не бих си сложил ПВЦ прозорци и врати.Мухъл и влага няма, а изстудяване при работеща вентилация също няма.Трябва да подчертая, че нивото във две от стаите ми е 70 см. под външното :!:
Определено ползването на цялостен топлообменик е решение, но изчисляването за всички помещения и съответните регулируеми решения за тях е проблем.
Би ли споделил какви точно са намеренията ти?
За мен най-доброто решение са конвекторите......
denuchi - специалист
о забравил съм да спомена още нещо. а то е нещо съществено от инсталацията. преди топлообменника ще има друг топлобменник,от климатик който ще работи на директо изпарение и почти изцяло на охлаждане, за да се получи изсушаване на въздуха и след това да се затопли ако е нужно. а намеренията да има постоянно свеж въздух. а в дадени моменти особено в преходните сезони да си работи почти изцяло на вентилация ( ще има и байпас на рекуператора). търся някъде около 5 кратен обмен на въздуха. ще ми са необходими около 1500-2000 м3/ч. за тази цел. регулирането ще се извършва с ПЖР. а в стаята която ще най посещаема ще има и монтиран датчик за качество на въздуха. като в банята и тоалетната ще се изсмуква повече от колкото ще се вкарва. в кухнята при включване на аспирацията ще се прекъсва смукателната вентилация и ще остава само на нагнетателна. другата седмица ще дам и точно чертежче на въздуховодите и клапите(ПЖР-та) към тях. въздуховодите ще са П-3, а и датчик за влажност ще пресъства в цялата тази работа. отоплението и охлаждането на помещенията ще се осъществява с конвектори.
rulom - модератор
Всичко изглежда много амбициозно, ако няма да е у вас, определено не си струва, тъй като няма кой да плати само изчисленията, да не говорим за монтажа :wink:
Според мен за цялата работа няма нужда от рекуператор, а само от топлообменник и съответното подвързване към него, значително ще се опростят нещата, но ще се увеличи работата на помпите за топла и студена вода, ма па от друга страна това им е работата :wink: ....избягваш загубите от рекуператора :)
denuchi - специалист
изчисленията вече са направени от колеги който това им е работата, монтажа е от мен с помоща на колеги. за мен си е всичко това. рекуператора уж се слага с цел икономия на топлина и студ. по сметки от 10 гр. почеля. ако го премахна ще трябва по голям топлообменник за целта. няма да търся отопление и охлаждане само с системата а до подава въздуха почти готов. нито прекалено студен нито топъл.
rulom - модератор
За тези ти нужди това което си замислил ще е добро.
Ще говоря с мой приятел който е по-наясно с нещата и ще пиша, или аз, или той :wink:
Успех и ако имаш готов проект го пусни, за да може коментарите да са по-пълноценни!
filmatoplo - майстор
Пишеш( съоражение като това ), значи това синьото не е твойто - твоето ще е подобно така ли с внедрен воден калорифер .
denuchi - специалист
предполагам че ще е със син цвят и то, а като казах като това. това което ще е за мен е с други вентилатори. малко по големички а от там и размерите. иначе начина на работа си остава същият. това имах изпредвид.топлообменниците 2бр. ще са монтирани във вуздуховод. един след друг.
filmatoplo - майстор
Нали не е задължително да има вентилация постоянно тоест може да си върти един и същ въздух като го топли през питата и го праща в помещението .С една дума вкарването на свеж въздух и ваденето на стар пез цялото време ли ще е .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "вентилация в дома" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: