• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ivanvasilev1970 - специалист
Харалампи написа:
ivanvasilev1970 написа:
Харалампи-това е добра алтернатива! Можеш ли да ми снимаш връзката на тези плоски въздуховоди с магистралния въздуховод?
Първата снимка бе приятел. Дето е половинката щипка вместо клинче

IMG_3948-a.jpg

Вече не мога да ги снимам щото днес спретнах таваня.
Първоначалната ми идея беше да правя тетки от възфуховоди, ама се събраха 2-те линии във отдушника без проблем и се отказах от тетките. Тъпото е, че не ми стигнаха 10 мм за да направя врязването без да чупя плочките. Ама пораженията са малки и се скриха идеално от ПВЦ ламперията. На снимката съм поставил вече ъглите, утре ще покажа в готов вид, че вече нямам сили.
Здравей, Харалапи,
На първата снимка се вижда как въздуховодите влизат е стената, но не и връзката с магистралния въздуховод.
При мен случая е следния. Ето ти две снимки:
Прикачен файл:
4.JPG
4.JPG (54.64 KиБ) Видяна 4504 пъти
Прикачен файл:
3.JPG
3.JPG (83.53 KиБ) Видяна 4504 пъти
Та тази къгла тръба, която излиза от магистралния водопровод ще върши работа за тоалетната, защото е точно над нея. Но за душа-не.
Там ще трябва да ползвам твоето решение. Мен ме интересува как точно свърза плоския въздуховод , лазещ по тавана с магистралния? Това врязване-били обяснил, ако нямаш снимка?
Каква идея ти се върти в главата за моя случай?
Харалампи - специалист
Сега схванах проблема. При мен плоските въздуховоди влизат направо в стната, ама там ми е всъщност отдушника. Той е изграден от тухли или коминки нещо не знам точно. Абе тухли са си май. При теб ще трябва да се ползва преход от плоско към кръгло сечение. Има такива за вентилаторчетата виж на снимката дето са снимани те, как слиза надолу с ктъгло сечение. Ама са на 100 мм. Не знам дали няма да се наложи да ползваш и някакъв преход, щото ми се струва че твоите тръби са поне 110мм. Може да разклониш с едно "У" образно за две и повече точки. Май си е 100 отклонението като го гледам пак на снимката.

П.П. Днеска срязахме лентата на банята. Ама снимките утре, че след срязването се наложи някои козметични корекции и още съхнат :-D

П.П.П. Продължавам да гледам снимките дето си ги пратил. Има ли смисъл да слагаш плоски въздуховоди, ако тавана ще ти е по-ниско от кръглите в момента? Или тези тръби ще ги обличаш с гипскартон, така че да остане отвор за вентилатор?

Егати редактирания коментар. Сега се върнах напред и видях отново първата схема. Значи вместо кривото слагаш едно У, или Т-етка единия край да сочи нагоре. Към него такъв преход какъвто аз използвам за вентилаторчетата и отиваш по тавана през стената в другата стая. Имай предвид, че плоските въздуховоди са по 1 м дълги, ще ти трябват снадки. Ако измислиш как да сложиш два вентилатора - един над душкабината и един над мивката мисля, че ще си решиш проблема с влагата радикално.
ivanvasilev1970 - специалист
Теси тръби в ъгъла ще бъдат облечеи в гипскартон...
Това, което аз съм си мислил е :
1. това коляно, което излиза от магистралния въздуховод да го подменя с една Т-етка. Като разклонението, което ще бъде за душ-кабината) да сочи нагоре. После още едно коляно/преход плосък въздуховод, за да лепне до тавана, после прав участък по тавана до душкабината. В този вариант ме притесняват 2 неща:
*стават твърде много завоите
*когато нагнетения въздух от душа пристигне в Т-етака-дали няма да излезе през вентилатора над тоалетната, вместо да влезе в магистралния въздуховод?Или това няма да се случи ако и втория вентилатор работи или е такъв с клапа?
2. не пипам разклонението за тоалетната. Вместо това направо в магистралния въздуховод изрязвам отвор с размерите на въздуховода, който ще пълзи по тавана до душ-кабината. вкарвам въздуховода в него и после уплътнявам със силикон фугата. С това решение се елиминират притесненията в първия вариант, но се налага да се реже отвор в магистралния въздуховод-не знам това до колко е безопасно и дали крие накакви рискове? Някой правил ли е нещо подобно?
VLADO66 - майстор
Вариант 2:Прорязваш,правиш полукръг на парчето което ще вкараш на 1-2см. и уплътняваш с сикафлекса.Така ще избегнеш евентуалното подприщване на 2-та въздушни потока.Сложи клапи и на 2-та вентилатора-малко намаляват дебита, но си сигурен че няма да ти влезнат чужди миризми.
Харалампи - специалист
На мен ми харесва повече вариант 1, щото няма рязане и приспособяване, ама като ще режеш що не пробваш с вариант 3.
Вар.3 - Режеш дебелата тръба над снадката и слагаш още една снадка тип У, като У-то гледа надолу. След това с един ъгъл 120град нагласяш отвора хоризонтално, преход от кръгло към плоско на 180 град. и влизаш в другата стая по тавана. Така ще се спази посоката на въздуха нагоре и няма да правиш самоделки.

Ето как изглеждат вентилаторите в завършен вид. Всички снимки на банята тук: http://galimundy.snimka.bg/properties/b ... 3.28047527

Забравил съм да изтрия молива от тавана ама карай. Жената още не се е усетила.

Прикачен файл

SDC13321-a.jpg
SDC13321-a.jpg (115.63 KиБ) Видяна 4435 пъти

Прикачен файл

SDC13315-a.jpg
SDC13315-a.jpg (111.55 KиБ) Видяна 4435 пъти
ivanvasilev1970 - специалист
Здравейте, да ви питам нещо:
Има ли специални вентилатори, което са за монтаж с главата надолу?
Харалампи-вентилатора, който си ползвал дали е пригоден за точно такъв монтаж?

Другото, което се чудя-да , аз ще прорежа отвор в магистралния въздуховод. При положение, че ще ползвам плоски въздуховоди-нали няма да има проблем, ако плоския въздуховод влезе направо в магистралния...т.е.-няма да се налага да правя преход плоско-кръгло преди да влезе в магистралата?
За другия край където засмуква-то е ясно ще трябва да има преход плоско кръгло за да монтирам вентилатора.
Днес видях, че има вентилатори със ф100, ф115, ф125. Предполагам, колкото ф-то е погоялямо-толкова мощността на вентилатора се увеличава. За една бяня с размери 2.5м/2.5 м кой е подходящия размер?
Последна промяна от ivanvasilev1970 на съб авг 11, 2012 1:27 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Слагах САТА вертикално преди около 5г.-още си пърпори.Като слагаш 2 вентилатора 100 ще ти свърше работа.
ivanvasilev1970 - специалист
гледайки схемата:
Прикачен файл:
ventilaciq2.JPG
ventilaciq2.JPG (29.66 KиБ) Видяна 4403 пъти
Аз мога да свържа този вентилатор за наддушовото пространство с магистралния въздуховод на съседната тоалетна Разстоянието е по късо(макар и да не си личи от схемата), но трябва да направя отвор в тъухлената стена. За един метър по късо разстояние струва ли си?

И да повтяоря въпроса, за който нямам отговор: преди да свържа плоския въздуховод с магистралния-необходимо ли е да премина от плоско към кръгло сечение?
VLADO66 - майстор
Измести вентилатора в банятя на 90 градуса и сложи по мощен и дилемата ще ти приключи- за такава малка баня 2 вентилатора са излишни.Сложи вентилационна решетка на в долния край на вратата.
  • 1
  • 2

Тема "Допълнителна вентилация за банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: