Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте съфорумци :)
Доста четох за термопомпите (доста за мен ;) ) и ми се искаше да попитам и вас за мнения и препоръки
Предстои ми строеж на къща - за сега все още не е започнато проектирането, но имам представа какво искам - най вероятно ще е едноетажна на 120 кв.м. с маза - около 40кв. (може мазата да стане като приземен етаж, зависи денивелацията каква ще се окаже) и се замислих за отопление с термопомпа (без мазата). Варианта вода-вода отпада, а на второ място се нарежда земя-вода. Като цяло се чудех дали инвестицията за тези квадрати си заслужава и дали наистина след това сметките за ток са....приемливи. Има ли сред вас някой, който използва този начин на отопление? Беше ми предложен и вариант на комбинирана термопомпа, която сама преценя дали да ползва енергията от земята или въздуха.
Относно изолацията и дограмата - разбрах, че това не са по-маловажни елементи от енергоспестяването и трябва да се вложи повечко и в тях.
veteran - напреднал
Това за изолацията наистина е-най важно.По отношение на вариянтите ЗЕМЯ -ВОДА ИЛИ ВЪЗДУХ-ВОДА аз съм за втория вариянт.Ако направите добра изолация(10 см. например вата) ще ви е необходима термопопа с отоплителна мощност 9-11кв.За препоръчване е да е на R-410А Този тип помпи (за съжаление трудно се настройват) могат да се направят от външно тяло на климатик и за вътрешно тяло да се използва подходящ пластинчат топлообменик.Можете разбира се и готова машина да си закупитте цените варират от 5000лв. до 12000лв.Това е най -добрият вариянт рабира се.Първия вариянт е свързан с много хамалогия и не малко средства ако все пак решите че това е вашия вариянт ще ви помогна с каквото мога. :проба:
ianckov - напреднал
Какъв топлообменник ще се използва и как ще се направи механизацията?
Има ли вариант да се използва и на студено?
veteran - напреднал
най-добре е пластинчат топлообменник. какъв и колко голям зависи от хладилния агент и мощността.КАКВО РАЗБИРАШ ПОД МЕХАНИЗАЦИЯ?Вероятно имаш предвид управлението.За конкретни марки и модели можеш да пишеш на лични или на имейла ми тука доколкото виждам(ако греша поправете ме) публикуването на марки и модели се счита за реклама.За топло студе но зависи кой вариянт си избрал по принцип винаги може.
radius - майстор
veteran написа:
За конкретни марки и модели можеш да пишеш на лични или на имейла ми тука доколкото виждам(ако греша поправете ме) публикуването на марки и модели се счита за реклама.
Не и ако не ги продаваш.
Здравейте, благодаря за отговорите, отдавна не бях влизала във форума. Започнахме първите стъпки по проектирането на къщата и малко се отдалечих от термопомпата. По въпроса с топлообменника - ако разбирам правилно - мисля за подово за зимата и конвектори за лятото. Към марка за термопомпата още не съм се насочила - фирмата с която говорих работят с Геоток. Тъй като инвестицията е долу-горе равна на тази ако реша да сложа климатици навсякъде се чудех по-скоро дали след това разходите за електроенергия са по-малки?
1115 - специалист
Честно да ти кажа от личен опит - вземи виза за проектиране и тогава мисли за всичко друго.
Аз лично чакам една 3г, а друга скоро ще стане 1г докато изчистя всичко около нейното издаване.
След всичко това вече си мисли за отопления и др.
Виза има издадена, вече е и съгласувана с ВиК и Енергото. В момента правим проекта, живот и здраве след няколко месеца-половин година се надявам да почнем строителството, та и за това гледам да се ориентирам в повечето подробности, за да не ги мисля в последния момент :)

Тема "Термопомпа ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: