• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Zoro5 - специалист
adonchevski написа:
...Може ли някой да даде пример на термопомпи с директно изпарение и с вода на по-известните производители като Toshiba и Панасоник?
Как си я представяш такава "маркова" ТП ? Агрегат с монтажен кит 150м тръба + права лопата с която да си я закопаеш в двора? :)
От фирмите евентуално може да си купиш агрегата (кутията с компресора) , но заровените тръби се проектират и копаят според конкретната ситуация. Може да се ползва ТП вода-вода ,но трябва да се напълни с антифриз откъм почвата, защото работните температури спадат под 0оЦ.
adonchevski - специалист
Zoro5 написа:
Как си я представяш такава "маркова" ТП ? Агрегат с монтажен кит 150м тръба + права лопата с която да си я закопаеш в двора? :)
От фирмите евентуално може да си купиш агрегата (кутията с компресора) , но заровените тръби се проектират и копаят според конкретната ситуация. Може да се ползва ТП вода-вода ,но трябва да се напълни с антифриз откъм почвата, защото работните температури спадат под 0оЦ.
Кой ти иска монтажен кит? Кой говори за закопаването на тръбите? Питам за самата термопомпа. То по тая логика, като си купуваш термопомпа трябва да ти продават и кит за подовото 2000 метра тръби??!!

Ето ти една термопомпа вода-вода за да разбереш какво имам предвид (Термопомпа Samsung AM320FNBDEH AM100FXWANR):

Изображение Изображение
olelemaiko - специалист
не беше ли само за отопление.
шоп - майстор
adonchevski написа:
Може ли една термопомпа вода-вода да се ползва, както за сондаж, така и при серпентина в почвата?

Може ли някой да даде пример на термопомпи с директно изпарение и с вода на по-известните производители като Toshiba и Панасоник?
Единствено тук откривам разни термопомпи вода-вода на Samsung.

Отговора е МОЖЕ!
Въпросът е дали е икономически изгодно да правите И сондаж И земна серпентина?

Какво значи извесни производители? Сърцето на една термопомпа е компресора. За мен ( любител ) и за мои познати професионалисти, спиралните Коперланд са най-добрите в момента, като съотношение цена -качество.

Аз лично си купих хладилен компресор Copeland ZR81KCE-TFD-422 за 800 лв с 2 год гаранция, 2 пластинчати топлообменника за по 400 лв и ще платя лятото труда на един специалист по климатична техника за да ми сглоби помпата. До 3000-4000 лв ще се включим с монтажа и с черпенето.

Ти ако робуваш на марка Самсунг плати 20000-23000 лв само за машината без монтажа.
adonchevski - специалист
шоп написа:
Отговора е МОЖЕ!
Въпросът е дали е икономически изгодно да правите И сондаж И земна серпентина?
Кой говори за подобно нещо? Мисля, че е безумие.
шоп написа:
Какво значи извесни производители? Сърцето на една термопомпа е компресора. За мен ( любител ) и за мои познати професионалисти, спиралните Коперланд са най-добрите в момента, като съотношение цена -качество.

Аз лично си купих хладилен компресор Copeland ZR81KCE-TFD-422 за 800 лв с 2 год гаранция, 2 пластинчати топлообменника за по 400 лв и ще платя лятото труда на един специалист по климатична техника за да ми сглоби помпата. До 3000-4000 лв ще се включим с монтажа и с черпенето.

Ти ако робуваш на марка Самсунг плати 20000-23000 лв само за машината без монтажа.
Кой робува на марки? Искам поддръжка на инсталацията и добро управление на системата. Не виждам как, ако викна бай Драган да ми направи системата ще получа, което и да е от двете. Ако има човек/фирма, който може да изработи качествено нещата направо кавай.
Последна промяна от adonchevski на чет фев 02, 2017 2:56 pm, променено общо 1 път.
olelemaiko - специалист
шопе де го фърли тоз натисникопчовец в трънките.нищо че темата е за самоделни термопомпи.
шоп - майстор
adonchevski написа:
Ако има човек/фирма, който може да изработи качествено нещата направо кавай.
Прочети малко из нета. Общо взето в БГ няма много фирми и майстори които да направят читави ТП вода-вода.

От една от "големите" фирми в бранша след като прочетеш, ще бягаш като дявол от тамят от нея.
За другата голяма фирма в БГ ще прочетеш много + коментари. Включително и тук.

Остават 2-3 наистина добри майстори, но не пишеш в коя част на Бг живееш. В София аз познавам само един такъв. Може да има и други разбира се.

Съвет от мен, чети!!!
Аз четох 2-3 месеца и отсявах мнения, реклами, антиреклами и т.н. Видях лично доволни потребители и обекти на "моя" майстор. Видях се лично с него и се разбрахме какво да закупя аз и какво ще е от него. Какво ще струва всичко, каква ще е гаранцията на системата, елементите и т.н.

Не на последно място, "моя" майстор живее на 3 км от мен :-D Това е важно и за след гаранционното обслужване.
шоп - майстор
olelemaiko написа:
шопе де го фърли тоз натисникопчовец в трънките.нищо че темата е за самоделни термопомпи.
Аз също в климатичната и хладилната техника съм на Вие.

Нямам вакуум помпа, нямам фреон. Но мога да си свържа сам потопяемата сондажна помпа, изливната вода. Да си пусна трасетата. Мога да си запоя медните тръби, да навържа топлообменниците, буфера и циркулационните помпи.

Майстора на ТП ще ми вакумира кръга с фреон, ще напълни системата и ще направи настройките по налягане и температура на фреона в компресорната част. Демек ще настрои машината.
torbalan - Дървен философ
шоп написа:
...
Не на последно място, "моя" майстор живее на 3 км от мен :-D Това е важно и за след гаранционното обслужване.
Този, дето прави моята ТП живее на почти 200 км. от мен... В София :)

Участвал съм при монтирането на още дена ТП в Козлодуй - хората, които я правиха бяха от Монтана.
adonchevski - специалист
шоп написа:
Прочети малко из нета. Общо взето в БГ няма много фирми и майстори които да направят читави ТП вода-вода.
Чета от половин година.
шоп написа:
От една от "големите" фирми в бранша след като прочетеш, ще бягаш като дявол от тамят от нея.
Знам за нея.
шоп написа:
За другата голяма фирма в БГ ще прочетеш много + коментари. Включително и тук.
Да, четох му и тук коментарите на инженера ...
шоп написа:
Остават 2-3 наистина добри майстори, но не пишеш в коя част на Бг живееш. В София аз познавам само един такъв. Може да има и други разбира се.
В Стара Загора съм, но мисля няма да пречи, където и да е да го доведа до тук за първоначалното изграждане.
шоп написа:
Съвет от мен, чети!!!
Аз четох 2-3 месеца и отсявах мнения, реклами, антиреклами и т.н. Видях лично доволни потребители и обекти на "моя" майстор. Видях се лично с него и се разбрахме какво да закупя аз и какво ще е от него. Какво ще струва всичко, каква ще е гаранцията на системата, елементите и т.н.
Както каза чета доста, но стихнах до момента с питането, тъй като инфото е оскъдно и основно от форума.
шоп написа:
Не на последно място, "моя" майстор живее на 3 км от мен :-D Това е важно и за след гаранционното обслужване.
Да, важно е и това.

Имам ръчно правени тонколони, които са с много скъпи говорители, но и са изработени перфектно. Имам предвид, че компресора е може би най-важното нещо, но ако системата не е изработена добре, става като да сложиш двигател на Порше на Опел например.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: