• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
a_stoev - майстор
Ъ, то що няма четерипътен? И топлообменник?
Някой може ли да познае какъв е синия елемент в който минават и ниското и високото?
Поне ТРВ има
Морозов - специалист
a_stoev написа:
ъъ, там не се говори за вертикален сондаж.

До колкото съм чел, из всички марки VRF има маслени трапове на всеки 6 м. по височина. Това при 410. При 407 не знам дали има разлика, не са ми попадали из ръцете такъв клас машини на него.
Та мнението ми е, че това което го мислиш няма да стане. Вземи си направи хоризонтална серпентина както са ти написали хората. Ще покопаеш малко повече, но и сондажите не са без пари. Потърси в нета да видим дали някъде ползват вертикален сондаж за циркулация на фреон. Освен във Фукушима.

П.П.
Мисля че за полагане на хоризонтална серпентина може да се ползва безизкопен метод с трактор от класа на болгара, с работен орган на основата на зъб от продълбочител. иначе полагане на тръба с копаене с багер е безсмислено скъпо.
Морозов - специалист
Може с два успоредни канала,и м/у тях с уред наречен "Къртица"С два маркуча може да мине до30метра дължина :?
a_stoev - майстор
Говориш за хоризонтален сондаж, нали? Във Варна ми бяха обявили цена лев на мм от диаметъра на метър дължина. т.е. тръба 25мм е 25 лв на метър.
Днес пак се разправяхме за земни серпентини, последно колегата с който бях коментира че нормата по някаква немска бумага е 25W/м2. Де е киро - на кирия?
adonchevski - специалист
torbalan написа:
Най добре е термопомпа с вода от сондаж.
На второ място е с директно изпарение в тръби под земята.
На трето със закопани пласмасови тръби, в които циркулира вода.
torbalan написа:
Температурата на подпочвената вода е 13 - 14 градуса целогодишно...

Температурата на земята на 2.5 - 3 метра е около 7 - 8 градуса (ако бъркам някой да ме поправи)

Термопомпите въздух-вода ще са по-ефективни от тези с подпочвена вода при температури над 13 градуса, а от тези с директно изпарение при температури над 8 градуса...
Предполагам слагаш на първо място термопомпата с вода от сондаж, заради посочените градуси на подпочвената вода? Но, не е ли голям риска да свърши водата в кладенеца?
Ако правилно разбирам, системите, които са земя-вода могат да ползват както термопомпа с директно изпарение, така и такава с вода в тръбите? Може ли една термопомпа вода-вода да се ползва, както за сондаж, така и при серпентина в почвата?

Може ли някой да даде пример на термопомпи с директно изпарение и с вода на по-известните производители като Toshiba и Панасоник?
Единствено тук откривам разни термопомпи вода-вода на Samsung.
torbalan - Дървен философ
adonchevski написа:
torbalan написа:
Най добре е термопомпа с вода от сондаж.
На второ място е с директно изпарение в тръби под земята.
На трето със закопани пласмасови тръби, в които циркулира вода.
torbalan написа:
Температурата на подпочвената вода е 13 - 14 градуса целогодишно...

Температурата на земята на 2.5 - 3 метра е около 7 - 8 градуса (ако бъркам някой да ме поправи)

Термопомпите въздух-вода ще са по-ефективни от тези с подпочвена вода при температури над 13 градуса, а от тези с директно изпарение при температури над 8 градуса...
Предполагам слагаш на първо място термопомпата с вода от сондаж, заради посочените градуси на подпочвената вода? Но, не е ли голям риска да свърши водата в кладенеца?
Ако правилно разбирам, системите, които са земя-вода могат да ползват както термопомпа с директно изпарение, така и такава с вода в тръбите? Може ли една термопомпа вода-вода да се ползва, както за сондаж, така и при серпентина в почвата?

Може ли някой да даде пример на термопомпи с директно изпарение и с вода на по-известните производители като Toshiba и Панасоник?
Единствено тук откривам разни термопомпи вода-вода на Samsung.
Колкото е по-висока температурата на източника на топлина, толкова по-ефективно работи термопомпата...

Готови решения за ТП с директно изпълнение едва ли ще намериш.

За ползването - не. Не може.

При вода-вода имаш топлообменник, в който от едната страна минава подпочвената вода, а от другата се изпарява фреона.
При ТП с директно изпарение - в земята има закопана медна тръба, в която се пуска фреона да се изпарява.
Когато се прави сондаж, фирмата която го прави, му измерва дебита. Ако е по-малък от този необходим за ТП, няма смисъл да се почва инсталацията...
По-често се случва обратното - вече използваната вода трябва да се върне обратно под земята. Възможно е втория сондаж да не успее да поеме водата.
adonchevski - специалист
torbalan написа:
Готови решения за ТП с директно изпълнение едва ли ще намериш.
Добре, нека не е с директно изпарение, а със земна серпентина с вода. Каквато и да е термопомпа на някой известен производител?
torbalan - Дървен философ
adonchevski написа:
torbalan написа:
Готови решения за ТП с директно изпълнение едва ли ще намериш.
Добре, нека не е с директно изпарение, а със земна серпентина с вода. Каквато и да е термопомпа на някой известен производител?
Според мен всяка една ТП, която е вода-вода може да работи с вода от сондаж и със закопана серпентина в земята. Просто СОР-а ще е различен...
adonchevski - специалист
torbalan написа:
Според мен всяка една ТП, която е вода-вода може да работи с вода от сондаж и със закопана серпентина в земята. Просто СОР-а ще е различен...
На мен това ми беше идеята, но ти каза, че не може преди малко ... може би защото не бях уточнил каква е серпентината.
torbalan - Дървен философ
Не сме се доразбрали...

Мсилех, че за такава като моята питаш :)
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: