Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,
проблема е следния:има влага в спалнята.
Монтирах на дограмата Aereco,но ефекта е почти нулев.прилагам схема на спалнята.Проблемният участък е в червено.Има и много конденз по дограмата.
Решил съм в проблемния участък да отворя Ф110 за отдушник.Проблемът е,че от другата страна на стената е под-покривно пространство.Въпросът ми е: Трябва ли да вентилирам и под-покривното ,защото то е затворено?

Прикачен файл

схема.png
схема.png (23.26 KиБ) Видяна 2955 пъти
iliya_i - майстор
На това място в ъгъла най-вероятно има бетонна колона, която не е желателно да пробиваш. Конденза се образува точно там, защото е най-студеното място на стената. Вентилацията няма да направи въздуха в помещението по-сух. Помисли за топлоизолация - да се повиши температурата на стената, за да не се образува конденз.
8180 - майстор
iliya_i написа:
Вентилацията няма да направи въздуха в помещението по-сух.
:?
iliya_i - майстор
8180: помещението е спалня, не е баня.
8180 - майстор
Е и? Баня, кухня и спални са сред фаворитите за най-влажни.
Както го описва Авторът, към 80% влажност има без значение как се казва помещението.
А как се бори влажността и в този Форум го пише на 1000 места (988 според Гугъл):
https://www.google.bg/webhp?sourceid=ch ... &start=170
iliya_i - майстор
Абсолютната влага във въздуха зависи от температурата. При по-ниска температура количеството влага при един и същ % на относителната влажност намалява. И обратно - когато влажен 80% въздух срещне по-студена повърхност и се охлади, относителната му влажност се повишава. Когато достигне 100% се получава оросяване влагата се отлага по повърхността.
Изображение
Там където има бетонен елемент, обикновенно температурата е най-ниска. Съответно там се образува конденз.
С вентилацията би се получило, единствено ако температурата в стаята се поддържа близка до външната. За отопляемо помещение, трябва да се ликвидира тази студена зона в ъгъла.

Не знам ти какво си чел във форума, ама то като се чете се и мисли, а не само да се повтаря папагалската.

"Видяла жабата, че подковават коня, и тя вдигнала крака...."
Последна промяна от iliya_i на вт май 24, 2016 8:54 pm, променено общо 1 път.
8180 - майстор
iliya_i написа:
Топлоемкостта на въздуха зависи от температурата. При по-ниска температура количеството влага при един и същ % на относителната влажност намалява.
.........................
С вентилацията би се получило, единствено ако температурата в стаята се поддържа близка до външната.
1. Когато си изясниш ЗАЩО тези три изречения са ГРЕШНИ, ще приема любезните ти съвети.
2. Хубаво е, когато се цитират АВТОРСКИ сайтове да се дава източника - в случая е на Колега от Форума, който преди повече от 10год. ни разясни нещата, а в сайта му имаше само ЕДНА печатна грешка. Свободната ти интерпретация на изложеното, подвежда четящите.

Жокер (от мен да мине) - ако охладиш една ракия, количеството алкохол (вода) в шишето си остава същото, докато не го изпиеш/разлееш, "не дай Бог". Сещай се. :)

Не помагаме на Темата - ако ти се спори, опитай на ЛС аргументирано и културно.
iliya_i - майстор
Диаграмата я копирах от тук. http://www.hygrooptima.com/humidity.html. Не съм цитирал нищо авторско! Поговорката е народна. Останалото са азбучни истини (Топлата вода не е открита в този сайт!). Извинявам се, ако съм засегнал някой.
iliya_i написа:
Топлоемкостта на въздуха зависи от температурата.
Да, тук съм сгрешил, но вече го поправих. Благодаря.
iliya_i написа:
При по-ниска температура количеството влага при един и същ % на относителната влажност намалява
Тук къде видя грешка? Абсолютното количество намалява (тук не цитирам НИКОЙ!). Виж диаграмата.

А на лични съм ти задал въпрос, на който очаквам отговор.

И за финал, ще цитирам част от твое мнение от 2006 г.:
8180 написа:
....
Та, един кратък отговор за спалнята на ro: Ако досега (при сменена дограма) в спалнята не е имало конденз, монтажът на гипскартона няма да промени положението сам по себе си. Това вероятно не е така при бетонната стена и ще се наложи или топлоизолация, или по-интензивно отопление и проветряване.
iliya_i написа:
На това място в ъгъла най-вероятно има бетонна колона, която не е желателно да пробиваш. Конденза се образува точно там, защото е най-студеното място на стената. Вентилацията няма да направи въздуха в помещението по-сух. Помисли за топлоизолация - да се повиши температурата на стената, за да не се образува конденз.

Аз не съм специалист,но мисля,че при проветряване през този ъгъл не преминава никакъв въздух.Прозореца е срещу вратата и въздуха преминава директно.
Това е лично мое мнение и не ангажирам никой.Както казах,не съм специалист.
Търся професионално мнение за решаване на проблема.
Както казах в първото ми мнение,зад тази стена има подпокривно помешение и не предполага чак такава разлика в температурата.
8180 - майстор
iliya_i написа:
Абсолютната влага във въздуха зависи от температурата."
Ако това е поправката ти, си сътворил абсолютен бисер с абсолютната влага. :) Погледни си пак Диаграмата (аз доста и отдавна съм я гледал) - там Абс. влага са СИНИТЕ линии, а температурата по абцисата. Абсолютната влажност е "ЕГН-то на влажността изобщо", ТОЧНО защото е АВСОЛЮТНА И НЕ ЗАВИСИ ОТ ДРУГО!
Очаквах, че ще поправиш последните си изречения за да мога учтиво да ти помогна за изясняване на нещата.

Колега hafrika,
Извинявам се, че участвам в разводняването на Темата ти.
Дай малко повече инфо и за околните помещения, особено за това подпокривно, режима на ползване, отопление, сезонност на влагата (ако има наблюдения).
Според мен, силният конденз по прозорците насочва към пределно висока влажност.
Обикновено, първо е добре да се изясни откъде идва - вътрешна, външна, теч, др. и после да се търсят решения.

Тема "влага в спалнята." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: