• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
rosenmvr - специалист
До момента съм направил:
1. Охлюва на вентилатора вече е плавен , започва от 0,5мм и завършва на 6.5см.
2. Разстоянието между турбината и входящата тръба е 0,5мм.
Надявам се да имаме 10-15% завишаване на дебита.
Какво още може да се направи ?
Вариант 1 е да поръчам от китай турбина 180мм на 74мм ( сегашната е 160 на 55мм
Вариант 2 е да вдигна оборотите с 25% и да остана със старата турбина 160 на 55мм
Отворен съм и за всякакви други идеи.
ktamen - специалист
L56 B4 е с входяща мощност 100 вата (изходящата му вероятно е 56 вата), а твоето е с изходяща 110 вата. Как очакваш да дърпат еднакъв ток :?:
Абсолютно задължително е преди да правиш каквито и да е промени и да поръчваш каквото и да е, е да си направиш експеримента с мощния вентилатор както ти писах в предното мнение. Вентилатор може и от вторични да вземеш.
Едва след като си наясно какъв дебит ти е нужен да търсиш начин за постигането му.
Аз не вярвам, че проблемите ти ще се решат само с по-мощен вентилатор.
rosenmvr - специалист
ktamen написа:
L56 B4 е с входяща мощност 100 вата (изходящата му вероятно е 56 вата), а твоето е с изходяща 110 вата. Как очакваш да дърпат еднакъв ток :?:
тук нещо не ми е ясно , как се определя полезната мощност. На моето моторче тя е определена на 34 вата (110/34 W) според таблицата на производител. Същото моторче е с 4 боини а не е с нарезани канали, което води до по ниска полезна мощност.
ktamen - специалист
Моторчето ти е 110 механични вата измерени на изходящия вал или 230х0,85=195VA Това 34 не го знам кво означава. Може да е полезната мощност на самия вентилатор.
Не търсиш проблема в правилната посока.
Струва ми се, че ти сам си си проектирал и направил всичко. И не се е получило. Сега пак сам се опитваш да оправиш нещата, ама да знаеш, че пак няма да се получи.
Топлообменът и топлопредаването са си цяла наука (не че аз я знам) и сметките на подобна камина и жилище никак не са малко. Ако си беше извикал фирма и те нямаше да смятат, а щяха да сложат повече за да се осигурят, че ще работи. Пък и е в техен интерес да стане скъпо за да вземат повече пари.
А ти си имаш някакви твои схващания, които не са съвсем верни и си се вкарал в кофти филм. И ми се струва, че още доста проблеми ще си имаш с тази камина преди за заработи както трябва.
Аз ти написах откъде трябва да започнеш, ти си на друго мнение. Камината си е твоя и ти си решаваш.
rosenmvr - специалист
Колега проблема е че проекта е на фирма която изчисли какво трябва и го купих от тях , монтираха всичко и това е резултата. Според фирмата сегашните резултати са точно това което са очаквали, но нормално няма да кажат че нещо не е както трябва. Други фирми казват че трябва да се преправи и е недопустимо да има такава разлика в помещенията. От други форуми разбирам, че хора имат проблем с затоплянето на помещението с камината за сметка на много топли помещения след вентилатора( това ме насочва към вентилатора без да съм 100% сигурен в твърдението си). За да подменят всичко според техните изисквания ми искат много голяма сума. В момента всичко работи с изключение на ниския дебит в стайте.
Аз ще поправя и разпределението което е направено с квадратната разпределителна кутия с по ефективно разпределение и по широки спироканали( с което се надявам да сваля налягането поне до 50-80 паскала), но въпреки това за да имам по бързо затопляне зимата ми трябва по голям дебит на клапа а те са 6 или стай 3*150 =450 куб, и баня , коридор , хол по 80 куб. общо 690 куб. Сметката на фирмата беше 3*100= 300 куб. и 3*80=180 общо 540 куб. На практика аз не знам точно колко е дебита сега на клапа но определено вентилатор за баня 100 куб духа повече. Затворил съм хола и коридора. Но нещата са както ги описвам.
Ако след смяната на разпределението и подмяна на тръбите сваля налягането на 50-80 паскала ще имам около 500 куб със сегашния вентилатор, за това търся начин да го завиша към 30%.
ktamen - специалист
Лошото е, че сега е жега и не можеш да си правиш реални експерименти. Ако правиш промени по кюнците, трябва да измислиш начин да затваряш кюнеца към хола.
Дебитът аз го меря с някакъв реотан в тръбата и меря сравнявам температурите преди и след реотана. Мощността на самия реотан трябва да се измери много точно в загрято състояние. Температурите също трябва да се мерят много точно.
Налягането го меря с буркан с вода и шлахки.
Ама много ще си усложниш живота с такива измервания. Според мен трябва да отложиш ремонта за зимата. Има реална вероятност притварянето на изходящия въздух към хола от самата камина и от кюнците да реши проблема. Без реален експеримент резултатът изобщо не е гарантиран.
А всъщност мерил ли си температурата на излизащите през комина газове? Ако са много студени, ще се задръстват тръбите от нагар, ако са много горещи ще губиш твърде много топлина с тях.
rosenmvr - специалист
Кюнеца към хола и коридора е затворен още зимата, газовете в комина са 140-220 гр ако не се лъжа. Мисля от вентилатора да съм с тръба 160 мм около 50 см и преди стаите ще има по 3 м тръба ф 125
Прикачен файл:
скица 2.jpg
скица 2.jpg (46.52 KиБ) Видяна 1854 пъти
ktamen - специалист
От решетките на камината излиза ли някакъв въздух за хола?
Като преправяш, преправи го така, че вентилаторът да работи със студен въздух. Освен всичко друго, студеният въздух е по-тежък и вентилаторът ще прекарва повече килограми.
rosenmvr - специалист
От решетките излиза това което се е за топ ли ли от комина и външната страна на ризата , не е много. Знам че топлия е с по малка плътност за това съм в тази зависимост голяма температура а дебита пада.
rosenmvr - специалист
Здравейте направих проби с поправен охлюв и намалено разстояние на входа към турбината. Като цяло на дали има разлика от това , но сега вентилатора духа по силно в момента на 3 клапи се чува в повече движението на въздуха с четири клапи нещата са задоволителни.
Но какво ще стане когато загрея въздуха и не е вече толкова плътен.
Мисля че голяма част от проблема е малката плътност на горещия въздух. Затова вентилатора не може да докара желания дебит зимата.
Идея как да го компенсирам това без да преправям камината и да губя от кпд-то, защото аз се сещам за един начин като смеся топлия със студен преди вентилатора, но така губя от кпд-то.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Повишаване дебит и налягане на вентилатор за топъл въздух." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: