• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
brum - майстор
Питатата се нарича топлообменник въздух-въздух. За правене - идея си нямам.
шоп - майстор
съб фев 03, 2024 12:30 amivanovbg написа:
Понеже в къщи пушим с жената дайте някакъв чертеж и инструкции за материалите да си направя един рекуператор самоделка за една стая, че ми писна да пуша навън на студено като дойдат внуците. Не е нужен чак толкова голям КПД, може и да е от тези двупосочните. Най вече ме интересува питата как я правите и от къде взимате тръбичките.
Моя самоделен рекуператор е от алуминиеви печатарски плаки. Пускал съм снимки във форума, но в коя тема не си спомням.
Ал_ - специалист
Не очаквай чудеса, при мен аспираторът върви постоянно и не се справя, а дебитът му е друг.Но пък аз съм страстен пушач, та може би не съм показател.
За тръбен съм дал линк 2-3 страници по-назад. Тръбичките - 2 автомобилни радиатора за скрап ще свършат работа, разфасоването е малко игрчка. За топлообменник от другия тип поликарбонат би трябвало също да свърши работа
Brum, благодаря, ще разгледам документацията на мицубишито. Като логика уж съм си го изяснил, но малко не мога да измисля самата клапа как да реализирам за байпас, че би било по-добре и двата вентилатора да работят. В тази връзка се чудя къде да позиционирам и сондата за температурата на входящия въздух. Първоначално мислех да е в камерата с топлообменника, но май е по-добре да е някъде в тръбата до входа :?
ivanovbg - майстор
Значи алуминиеви тръбички с ф8мм са добре. Аз мислих че трябва да са по тясни.
А като шум как е?
Ал_ - специалист
При тръбния вариант шумът ще зависи главно от избора на вентилатор. Има 12 волтови за компютър с дебит 120 кубика на час и 22-25 db, за мен са по-добрият вариант в случая (arctic са добър избор). Можеш да помислиш за два рекуператора на противоположни стени.
Ако правиш такъв при монтажа остави лек наклон навън. Няма да е лошо топлообменникът да е с малък нагревател, който да се включва при ниски температури навън, аз съм го решил със саморегулиращ се нагревателен кабел. А един смарт ключ е голямо удобство, а и би спестил нуждата от термостат и термометър, в случай, че сложиш подгрев на топлообменника.
Ал_ - специалист
Има някакъв напредък, щом за въздуховоди започнах да мисля :-D
Brum, ако не бъркам, малкият ти рекуператор беше с ф100 тръби, нали? Забелязал ли си някаква разлика по отношение на шума от движението в тръбите с малкия диаметър, и сега с по-големите? Питам, защото ми се струва най-бързо и лесно да сложа ф100, но си мисля, че 120/125 ще са доста по-добре
Другото, което ме интересува, е разположението на входа за мръсния въздух. Някъде около климатика би следвало да е най-добре, по отношение на вентилацията?
Прикачен файл:
IMG_0058.jpeg
IMG_0058.jpeg (60.59 KиБ) Видяна 498 пъти
brum - майстор
Размера на тръбите зависи от дебита. Имаше някаква скорост на въздуха в метри/секунда дето не трябва да се минава за да е тихо. Но като цяло звука е пропорционален на скоростта на въздуха, та по-големи тръби е под-добре.

За мръсният въздух - зависи от туй дето ще вентилираш. Ако е една стая - да е по-далеч от точката на подаване на въздуа. Дали да е ниско или високо си има своите предимства. Ако примерно вадиш газове дето са по-тежки от въздуха като CO2-то е логично да сложиш събирането на мръсен въздух долу в ниското.
Ал_ - специалист
Благодаря, смятах аз, и съм далеч от тази скорост, но в такива случаи теорията нерядко се различава от практиката, та реших да питам.
Ал_ - специалист
Дано не размия съвсем темата, но понеже за топлообменници стана дума по-назад, ми стана интересно да проверя как ще се представи обикновен кашон по отношение на влагата и нейния обмен - определено работи. Ще ми е интересно като сглобя цялата система да видя и по отношение на температурата как е с кашон.
Иначе то отдавна изпробвано. Има теми отпреди десетина години, където са тествани такива топлообменници, и няколко години са си работили без проблем. Пак там имаше данни, че топлообменник от алуминий, и такъв от поликарбонат(coroplast, ако трябва да съм точен), дават сходен кпд. Дали е така - без проби и измервания не мога да кажа.
Към момента се очертава, че най-зор ще ми е подборът на филтри, макар и да не мисля да се втелявам да синхронизирам вентилаторите за еднакъв входящ и изходящ дебит.
В общи линии, от това, което виждам, човек с познания по електротехника и малко програмиране може да направи доста интелигентна и ефективна система. Аз обаче не спадам в тази група, та добре поне, че има що-годе подходящи готови компоненти, които да използвам
brum - майстор
Ал_ написа:
Към момента се очертава, че най-зор ще ми е подборът на филтри, макар и да не мисля да се втелявам да синхронизирам вентилаторите за еднакъв входящ и изходящ дебит.
С филтрите ще видиш зор. Много смъкват дебита. След доста четене взех най-мощният 14см компютърен вентилатор на Noctua (над 1А по спомен) и тая гад с HEPA13 филтър дето беше 20см х 20см х 2см тотално спираше. Пък специално беше избиран да е с най-високо статично налягане от всичко с тези размери. Като цяло компютърните вентилатори тотално спират като им сложиш смислен филтър. Статичното налягане ти е най-важният показател и чак след него идват дебит и шум.

За филтрите - търси си най-много EPA филтър. Е10, F9, F8, F7 - нещо в тоя порядък. Или ако държиш да е висок клас (EPA11+) - гледай да е голям, че да смъкнеш съпротивлението. В момент при дебит 250-750м3/час ползвам HEPA14 дето е с размери 60х30х30 в сантиметри. В прилично голяма външна кутия съм наредил префилтър (F7, 60x30x5), активен въглен (60x30x30) и накрая HEPA14. И съобрази как ще сложиш филтрите, че иска почистване/подмяна на определени интервали.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: