• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Ал_ - специалист
Така и не купих подходящ термометър за да направя по-сериозни измервания, но въпреки това съм доволен, и мнението ми е, че определено има ефект. За малки помещения с липса на място за прекарване на тръби би било добро решение, особено ако се направят допълнителни измервания за оптималните степени на вентилация при различните ситуации.
brum, любопитно ми е как е решен при теб въпросът с евентуалното образуване на конденз и замразяване/размразяване на топлообменника?
nelina_london - специалист
Ал , припомни моля за кой модел става дума !
И за де не е само пост с въпрос ,ще напиша,че преди 2 седмици, 2 часа си играх да ръчкам настройките на HRV Zehnder . До тази година ,зимата използваше frost protection опция ,сама я бях задала , при която вътрешния въздух загрява топлообменика при минусови температури(разбалансира) .Тази зима ,обаче ,изведнъж уредът осъзна ,че има вграден preheater (нагревател) и при температури по-ниски от -3° си го включва .Е ,няма опция да върна отново frоst protection .Енентуално ,трябва да го разглобя и да махна нагревателя .Свалях подробно упътване ,ровех в сервизните настройки ,достъпни с Код само за инсталатора , и няма .Дори обмислях да пиша до Zehnder UK . И докато беснеех ,взех да гледам консумацията на нагревателя .При -3° бе 40 W/h ,при -8° е 90 W /h .И го оставих ,не си струва ,поне КПДто си остава високо .Тази зима не съм го виждала да тагтетява въздух под 20.5° .Влагата не е много добре -39% микс от помещенията ,при вътрешна Т от 24° ,рекуперацията е между 50 и 100м3/h .
Ал_ - специалист
Нели, за такъв тип става дума, самоделка:
Прикачен файл:
IMG_0052.png


Сега подхванах да правя за гаража пробно, че ми трябва свеж въздух там. Ще е от другия вид, при които входящ и изходящ въздух влизат едновременно.
Благодаря ти за споделената информация. Аз в крайна сметка сведох вариантите до двата най-прости, по мое мнение - ограничаване на дебита на входящия въздух, или подгряване на входящия. Вторият ми се струва по-добър, а и ще е нужен съвсем малък нагревател от рода на 50w, така мисля.
На другата система топлообменникът е от алуминиеви тръбички, с увит около тях метър саморегулиращ се нагревателен кабел 18 w/м. Включва се при работещ вентилатор за входящ въздух, когато външната температура е под 5 градуса. Досега вода не съм видял
Влажността там ми е в излишък, а и не ми е дерт, освен за точката на оросяване. Иначе за пробата ще пробвам и с топлообменник от прост кашон, би трябвало да има роля по отношение на изсушаването на въздуха в помещението
nelina_london - специалист
За 3-4 лв консумация на месец от нагревател ,лично според мен , не си струва разбалансирането .Миналата година ,при същата вътрешна температура ,frost protection е свалял подаващия въздух и на 18.5 ° .
Тъкмо си мислех ,че пробваш от готовите решения на пазара от същия вид ,че ми трябва мнение за тях .
Ал_ - специалист
Много ти благодаря за споделената информация!
Що се отнася до тръбните рекуператори - щом самоделката работи, предполагам, че готовите решения ще са ефективни. На мен ми трябваше за вентилация на къщичка за декоративни кокошки, та не сметнах за нужно да давам такива пари. Но ако такива рекуператори са предназначени за работа по двойки в помещение, то цената им се доближава до цената на Мицубиши за стенен монтаж, което за мен е по-добрият избор
nelina_london - специалист
Преди ден проучвах този вид ,по запитване от приятелка .

https://moby-bg.com/product/3713/rekupe ... -mini.html

Има го в ERV и HRV вариант .КПДто не е високо -средно 70% .Консумация около 30W/h и механично управление с филтри F4 .Цената е доста добра и си мисля ,че ако се включва с таймер за няколко часа на ден ,трябва да свърши работа за апартамент .
brum - майстор
В апартамент малко над 100м2 бяхме с Lossnay с капацитет 150м3 на час. Ползваше се нощем на 1ва степен (38м3/час) и денем на 3та (113м3/час). Модела беше LGH-15RVX-E и бърза справка показа 1700лв в момента.

Нощем на 1ва степен не вършеше достатъчно работа, а на 2ра беше шумен. Въпреки туй беше далеч по-добре с него отколкото без него според спящите, и според VOC и CO2 сензорите. Денем на 3та беше ОК.

Та като дебит смятам, че ще свърши работа. Като съвет - ако е за град с мръсен въздух (София примерно) да се помисли за хепа филтър на входа. Ще смъкне дебита, но зимно време вътре въздуха ще е по-чист от въздуха вън. Отделно, че ще се удължи живота на топлообменника.

А за пускане няколко часа на ден - ако загубите на топлинна енергия и шума не са проблем е най-добре да работи постоянно докато има хора вътре. Ако вече отидем към оптимизиране на загубите и увеличаване на комфорта с по-малко шум таймера ще е удачно решение.

Lossnay-я има кусур, че цената е по-висока и отделно ще трябва управление което не е никак евтино. Предимствата са му, че е добре измислен и си управлява сам байпаса. А той помага лятно време и също удължава живота на филтрите. Но цената ще дойде близо 2.5 пъти над този който си намерила.
Ал_ - специалист
Някъде бях срещнал като минимум 0.35 пъти смяна на въздуха за час, не по-малко от 25 м3/ч на човек.
Това също ми хареса като формула:
HRV Capacity in Cubic Feet Per Minute = 0.01(Sq footage of home) + 10(#Bedrooms+1)
Определено с него ще е по-добре, отколкото без него.
Байпасът е добра опция, да, Мицубиши са си Мицубиши
Право или не, аз го замислям ако лятно време въздухът навън е по-хладен, да работи само вентилаторът за входящ въздух
brum - майстор
Право го замисляш :) . Но трябва да се управлява според външна и вътрешна. Ако от вътре излиза 25, а вън е 35 е по-добре да има рекуперация да задържиш хладното вътре. Lossnay-я си има описана логика на управление на клапата и беше базирана на температурата на изходящият и входящият въздух. Ако ти се рови разгледай му документацията, че там беше описана.
ivanovbg - майстор
Понеже в къщи пушим с жената дайте някакъв чертеж и инструкции за материалите да си направя един рекуператор самоделка за една стая, че ми писна да пуша навън на студено като дойдат внуците. Не е нужен чак толкова голям КПД, може и да е от тези двупосочните. Най вече ме интересува питата как я правите и от къде взимате тръбичките.
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: