• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ivanovbg - майстор
Дай линк и за използвания конвектор 2000/450/110 Или този конвектор си го изсмука от пръстите.
пет окт 27, 2023 10:36 pmivanovbg написа:
Дай линк и за използвания конвектор 2000/450/110 Или този конвектор си го изсмука от пръстите.
Не може, ще почнеш неистово да левитираш, от безтегловни знания.
Вярваш ли, че ще се излагам, да пиша измислици?!
Лазар писа, че го е сметнал, а той може- повярвай! Просто те е преценил като несериозен опонент.
Аз също боравя с някои "топлоизчислителни хватки", интересен си ми и имам време за губене.
Марш в гаража!
ivanovbg - майстор
Не съм казал че съм някакъв корифей и затова съм питал, но не получих някакви смислени отговори. Направих го както мислех че е правилно. Не ме разбра правилно. За мен ми трябва за стълбището, а не мога да си позволя с голям дебит по моите сметки.
LazarGanev - "Велик майстор"
Иванов, нямам възможност да ти отговарям на всяка написана глупост, извинявай, за което. За двата конвектора, които беше показал, и дето единия (Innova) не ставал за термопомпа, пък Immergas ставал, иначе двата били по 4кВт. Само че те са 4кВт, но при различни температури! Ти си взел два различни размера конвектори, Innova е 133см, Immergas е 153см, естествено е, че имат различни по големина топлообменници и от там различни мощности - при 70/60 Innova е 7,5кВт, а Immergas е 8,3кВт. Какво по-нормално от това? Ако вземеш по-малкия по размер Immergas, сигурен съм, че ще има по-лоши показатели или сродни.
ivanovbg - майстор
съб окт 28, 2023 5:59 pmLazarGanev написа:
Иванов, нямам възможност да ти отговарям на всяка написана глупост, извинявай, за което. За двата конвектора, които беше показал, и дето единия (Innova) не ставал за термопомпа, пък Immergas ставал, иначе двата били по 4кВт. Само че те са 4кВт, но при различни температури! Ти си взел два различни размера конвектори, Innova е 133см, Immergas е 153см, естествено е, че имат различни по големина топлообменници и от там различни мощности - при 70/60 Innova е 7,5кВт, а Immergas е 8,3кВт. Какво по-нормално от това? Ако вземеш по-малкия по размер Immergas, сигурен съм, че ще има по-лоши показатели или сродни.
Еми аз какво казвам бре Лазаре? За по ниски температури освен по голям топлообменник трябва и по голям дебит. Сравни им за 40 и 50 градуса нужните дебити. Там са с еднаква мощност. Някой друг пише, че са еднакви.

Чакам Трифон да даде линк за неговия конвектор, че не намирам с такива параметри дето е написал. Явно само в неговата глава го има. Аз пробвах един конвектор да вържа към колекторите на подовото и при дебит 3литра в минута по техния дебитомер и 30 градуса на водата само правеше вятър.
съб окт 28, 2023 6:27 pmivanovbg написа:

Чакам Трифон да даде линк за неговия конвектор, че не намирам с такива параметри дето е написал. Явно само в неговата глава го има. Аз пробвах един конвектор да вържа към колекторите на подовото и при дебит 3литра в минута по техния дебитомер и 30 градуса на водата само правеше вятър.
Ще почакаш, а конвектора е в каталозите с които борави Лазар, а аз тайно му нядничам в библиотеката. Точка, по отношение на линкове и информация.
Всъщност, бих дал линк, само ако след това Тук, във Форума, откровено се признаеш за клеветник. Писах вече- няма да се излагам да пиша измислици. Това се чете от хиляди хора.

Като си пробвал с някакъв конвектор, направи ли замервания- дебита наистина ли беше такъв? Входната твърдиш 30, а изходната и стайната какви бяха? Ако имам размерите на конвектора, относително точно ще ти сметна мощността му, при тези условия.
Пробвах!!! Ужас!

Иванов, тук нямаш казус. Тук още мнението на speka_rs отговаря на въпроса.
Нямаме данни и за конвекторите. Тях ако ги е пазарил чирака на майстора...!!!
За изчислени топлозагуби, на чиято база е правен проекта на ВОИ също няма данни.
LazarGanev - "Велик майстор"
Иванов, аз неслучайно те напъвам да направиш сметката с това "с=1 при 40*С". Иванов, с не зависи от температурата, то е константа, учи се в основното училище. Специфичният топлинен капацитет на водата в система СИ е 4186 J/(kg⋅°C), но тогава във формулата, която Трифон ти подсказа Q=c⋅m⋅Δt, топлината трябва да е в джаули, което за нас е неудобно. За да ползваме разпространените мерки за топлина kWh, то трябва да променим и константата с и тя става с=0.00116kWh/(kg⋅°C). ти ще ни кажеш какво общо има с твоето с=1 :-D . Така че по формулата Q=c⋅m⋅Δt излиза, че за да се отдаде топлина 5кВтч при Δt=10°C, трябва да премине маса m=Q/c⋅Δt=5/(0,00116.10)=431kg, което е приблизително толкова литри вода. Е, сега кажи ми ти коя помпа не може да се справи с тази задача? Трифон е решил задачата емпирично - като е намерил конвектор със същата мощност, при същите градуси :) , Твоят отговор се различава хиляда пъти, че и повече. Но това не ти пречи да обиждаш. Разбра ли се колко струваш? Щото другите те разбраха отдавна! :cool:
ivanovbg - майстор
ср окт 25, 2023 12:52 pmivanovbg написа:
Лазаре, нещо не си добре с математиката. Количеството нужна топлина е константа, спецефичния топлинен капацитет на флуида също и го местим при тооплината и какво остава? Масата по отнетата температура. Масата на флуида е дебита по плътността. Плътността е също константа и я местим от другата страна. И какво остана ? Отляво нужната топлина с някакви коефициенти, а отдясно дебит по някаква температура.
Лазаре, аз да съм твърдял друго? Местим константите отляво и отдясно остава маса по температура. Масата е дебита за единица време. Единицата време също е константа и можеш да го преместиш отляво при другите константи и какво остава от другата страна на равенството? Остава дебит по температура - май затова почна да спориш. Схвана ли или трябва да ти го напиша подробно с формула???

А аз никъде не съм казал че няма помпа която да се справи. Просто дебита през Ф16 е малък. Отвора на Ф16 е с площт на светлия отвор 1.13см2 , но на фитинга е наполовина, че и по малко. Ако се разклоняват тръбите като в моя конвектор на няколко тръби през всички тръбички няма да минава течност.

При колите като се запушат няколко тръбички на радиаторчето на парното, парното почти спира въпреки че през него минава достатъчен дебит. Просто част от радиатора остава студен.
Последна промяна от ivanovbg на съб окт 28, 2023 11:15 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет окт 26, 2023 12:57 amivanovbg написа:
Явно форумното висше ти е малко, та бегай в университета.
Да ти подскажа:
Q=c⋅m⋅Δt

Q/c=m*Δt
с е приблизително 1 при 40 градуса
m=дебита*времето
Тоест m/s/*s
Сам замести и напиши.
Ето, замествам в твоята формула:
5/1=m.10
m=5/10 =0,5кг
Това излиза по твоите сметки - половин литър вода трябва да се пренесе през конвекторите, за да отдадат 5кВ мощност
Скрий се в миша дупка и не се показвай, да те позабравим :-D
ivanovbg - майстор
съб окт 28, 2023 11:02 pmLazarGanev написа:
чет окт 26, 2023 12:57 amivanovbg написа:
Явно форумното висше ти е малко, та бегай в университета.
Да ти подскажа:
Q=c⋅m⋅Δt

Q/c=m*Δt
с е приблизително 1 при 40 градуса
m=дебита*времето
Тоест m/s/*s
Сам замести и напиши.
Ето, замествам в твоята формула:
5.1=m.10
m=5/10 =0,5кг
Това излиза по твоите сметки - половин литър вода трябва да се пренесе през конвекторите, за да отдадат 5кВ мощност
Скрий се в миша дупка и не се показвай, да те позабравим :-D
Ти смяташ в други единици бре. с=1,16 или приблизително единица. Щот смяташ в киловати? Смятай си ги във ватове и резултата е в килограми

5000.1=м.10

Аз ползвам Международна система единици. а ме някаква Лазарова

За справки: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 1%86%D0%B8
Последна промяна от ivanovbg на съб окт 28, 2023 11:29 pm, променено общо 3 пъти.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Термопомпа, какви тръби трябват за конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: