Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Jacomo - специалист
Здравете, запознат съм с основните принципи на термопомпите, но реално съм начинаещ. Въпросът ми е може ли с термопомпа вода-вода, работеща с фреон R134a да подгрявам вода за БГВ до 55-65*, като източникът на топлина е буфер с вода 40*C? Няма ли да са много високи ниското и високото налягания? Как да се ориентирам в документацията на компресора? И ако влезне 15* вода за подгряване, няма ли да се обърнат наляганията?
Jacomo - специалист
Прикачен файл:
ZR r134a.png
ZR r134a.png (70.45 KиБ) Видяна 654 пъти
шоп - майстор
Това е характеристика на някои спирален Копеланд модел ZR с хладилен агент 134а

Дадени са Т на изпарение и Т на кондензация.

Не си мисли, че ако подадеш вода с Т 40 гр от буфера, то Т на изпарение ще е 40 гр.

Винаги ще е по-малко. Важното в случая да не е по-голяма от 15 гр, защото ще се задеиства вградената защита на компресора от превишен ампераж.

Предполагам водата с Т 40 гр в буфера ти е безплатна от слънце да кажем. В противен случай няма икономическа обосновка.
Jacomo - специалист
съб дек 30, 2023 12:18 pmшоп написа:
В противен случай няма икономическа обосновка.
БГВ се подгрява до 30-40* в момента от термопомпата и се доподгрява с нагреватели до към 60*.
Буферът се подгрява/охлажда от по-голяма инверторна термопомпа, която доста често почива.

Ако подам вход от буфера, вместо от сондаж, евентуално ще имам следните плюсове:
1. Подгряване от буфера и доподгряване с термопомпата, вместо с нагревателите
2. Лятото оползотворяване на охладената вода при подгряване на БГВ за охлаждане на буфера, вместо да се връща в сондаж
3. Резервен вариант при проблем със сондажната помпа.
шоп - майстор
Идеята на ТП е да вземе една безплатна топлина и да я прехвърли на друго място. ПОМПА, то от там и идва името.

Дали ще е въздух, подземна вода или земна серпентина.

В твоя случай няма да спечелиш нищо.Нямаш външен източник. COP=1 ца

Няма от къде да спечелиш енергия, не усложнявай системата, карай с нагревател. Същото е.
Hursa - майстор
Докато "другата" термопомпа" работи на охлаждане - ще е ефективна "схемата" (пс всъщност не - май и така няма да е по-ефективна, не и ако изпарителя на втората е в буфера). Но когато "доподгрява" - не (дори малко повече загуби ще има от колкото в "сегашната" схема). А и "първата" помпа трябва да подава по-голяма (топлинна) мощност - защото "доподгряващата" ще черпи от топлината, която подава "първата".

Тема "Високотемпературна термопомпа вода/вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: