Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Chefo77 - майстор
Ако очакваш лака да компенсира здравината на материала, НЕДЕЙ! Иначе никой нямаше да ползва твърди дървесини, всички щяха да слагат чам и да мажат с лака отгоре :)
Deva Quick е много добър лак - полиуретанов, двукомпонентен. Друг много добър лак е двукомпонентния полиуретанов на Cap Arreghinni. Задължително 3 ръце.
На колегата, който е разочарован от лаковете на водна основа, му пожелавам да се убеди в качествата на двукомпонентните лакове на Thortex или на Bona - Traffic. Тогава можем да говорим за хубави лакове :) Макар че и Bona Mega изобщо не е слаб, ако и да е еднокомпонентен. Но пък цените им не са 15 лева за литър, нали :)
Само един съвет - НЕ ползвай лак, който е предназначен за мебели (съвета на Владо). Нито е устойчив на УВ лъчи, нито има защита от надраскване.
torbalan - Дървен философ
Аз съм доволен от бекер акрома.
Трикомпонентен е.
Импегрант, байц и лак.

Последния път, като купувах, импегранта и байца бяха смесени на едно.

Но вярно е и това, че лака няма как да компенсира качеството на дървото.
Chefo77 - майстор
Не са лоши Becker Acroma, имат и много хубави байцове, и хубави лакове с УВ съхнене, но определено издъхват пред двукомпонентните :wink:
torbalan - Дървен философ
я обясни какво е "двукомпонентен"?

като лепилото ли е - купуваш две туби - примерно лак и втвърдител, мешаш и вапсаш?
така ли е?
Chefo77 - майстор
Ааахам. Компонент А и компонент Б, смесват се в някакво съотношение и така. Може да е 1:1, може да е 7:3, при водните най-често е 1:9 или 1:10.
isbul - специалист
За сега смятам да използвам DEVA-quick. Искам преди лака да променя цвета на дървесината.
Разбрах, че трябва да се използва байц на основа на лака, който ще се полага върху него. В случая полиуретанов байц, но нещо не намирам такъв.
mitko414 - специалист
Правил съм следното: една ръка лазурен лак с желания цвят и после отгоре полиуретановия, няма проблем.
isbul - специалист
DEVA Quick вече не се внася ми казаха от две места. Препоръчайте ми друг качествен полиуретанов лак.


Имам едно дюшаме лакирано с DEVA Quick преди 5 години, на едно място се е олющил лака и исках да мина отгоре да не личи. Дали ще има проблем ако лакирам върху DEVA с друг полиуретанов лак?

Имате ли впечатления от Ica или еднокомпонентния на Sadolin?
radius - майстор
Може ли тук да попитам - мисля да правя вътрешни стълби и парапет от чам. С какво да ги покрия да са максимално износоустойчиви и да остане материала максимално светъл. Т.е. не искам да стане жълт ( като безиросан) или нещо друго. То ясно, че ще му подчертая структурата, но не знам разните полиуретани и двукомпонентни, доколко оцветяват, па макар и безцветни да се водят.
Chefo77 - майстор
За първа ръка (грунд) леко разреден нитроцелулозен лак, матираш със 150 след изсъхване, след което 2 ръце полиуретан гланц с междинно матиране със 180. По този начин хем не пожълтява, хем фладера си личи, хем заради гланца се светлината се отразява и усилва ефекта му (на фладера).

Тема "Какъв лак за нови чамови стълби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: