• 1
  • 2
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
Здравейте,
нов съм във форума и пускам тази тема с надеждата някой с по-голям опит в ремонтите да може да ми помогне с мнение или съвет. Ситуацията е следната - правя ремонт на едно апартаментче, като през октомври-ноември 2011 г. стените са шпакловани с гипсова шпакловка БОРО и последна ръка с Колор кит, като на места появилите се впоследствие дефекти по шпакловката са оправяни с фина шпакловъчна смес Стукопласт - http://www.domfantazia.com/product/86/s ... -2-kg.html. Таваните и пиластрите на прозорците са с гипсокартон отново шпаклован фино с Колор Кит. Около 10 месеца след шпакловката (през изминалия уикенд по-точно), т.е. изключвам варианта шпакловката да не е изсъхнала, пристъпих към грундиране и латекс. По съвет на продавач-консултант във фирмения магазин на БОРО на бул. Черни връх за грундиране и на стените и на таваните купих Борогрунд 20 - http://www.boro-bg.com/downloads/downlo ... d%2020.pdf за грундиране преди полагането на латекс. След направено обезпрашаване последователно със сух и влажен парцал и при температура в стаята около 18 градуса пристъпих към полагане на грунда с мече и ваничка. След изсъхването обаче на множество места грунда се напука и се образуваха т.нар. шупли, а около прозорците (които както споменах по-горе са изцяло от гипсокартон) и на една от стените започна да се люпи (без особени усилия) като тапет - прикачам няколко снимки за ориентир - моля виж снимки 2, 3, 31 и 32. Петното на снимка 31 е вследствие от отлюспения грунд. Същият проблем (напукване и образуване на шупли) се получи и на две места на тавана, който е изцяло от гипсокартон и по принцип не би трябвало да има проблем с основата.


Това, което ми направи впечатление при огледа на отлюспения грунд е, че той е направил значително покритие и дебелина на слоя, нехарактерно дебела за грунд, като при нанасянето му съм избягвал наслояване и съм се старал да го разнасям доста старателно. Стените добиха вид все едно са боядисани с бял латекс.

Допълнително в стаята включих влагоуловител евентуално да улови наличната влага в апартамента, но събра незначително количество влага.

Каква може да е причината за появата на тези шупли и евентуално какво да предприема за отстраняване на проблема. Варианта с прешпакловане честно казано е убийствен, защото имам фигура на част от стената и тавана, зад която шпакловането е практически невзъможно и шпакловката е правена преди самата фигура.

Надявам се да може да ми помогнете със съвет какви действия за оправяне на положението да предприема.

Поздрави,
М. Атанасов
Прикачен файл:
DSCI0002.JPG шупли по пиластрите
Прикачен файл:
DSCI0032.JPG парче от отлюспения грунд
Прикачен файл:
DSCI0031.JPG петно след отлюспване
Прикачен файл:
DSCI0012.JPG шупли по стените
Прикачен файл:
DSCI0011.JPG шупли по стените
EDI - майстор
Според мен причините са няколко - първо вида грунд, който си избрал :) , после разреждането, после нанасянето - предполагам знаеш, че не следва да е напластен дебело.Решението е махане на покритието, ама си е робски труд.Опитай да поостържеш и да разшириш някъде, където е отлюспено и да видиш дали стигаш до здрав грунд, мини с колоркит тънко, шлайфай, удари латекс и виж дали се получава.Ама като е тръгнал на някои места, няма гаранция, че няма да продължи люспенето.
kozl - майстор
Имал съм подобен случай в Банско. За мен причината е в колор кита. Изключително слаб материал - тебешир. Дори вакума от движенията на валляка го отлепва.
Чаро - Акълия
Майкооооуу! :shock:
Пак ли Боро намазахте? :vom:
Бойко и Боро са най-голямата проклетия над мазохистичния българин :lol:
Май съм омазал нещата тотално.... По принцип не съм нанасял кой знае какво количество грунд и съм се старал добре да го разнасям с валячето, но той прост не попи в стената а образува по-дебел слой, който почна да се шупли?! Цирк

Това с цялостното шкурене и прешпакловане е направо драматичен развой на нещата - имам фигура на част от тавана и стената, която е правена след шпакловката и шкуренето и шпакловането е практически невъзможно. Това, което ме притеснява е ако изшкуря и прешпакловам само местата, където са се появили шупли, дали няма след време да грунда да отлепи и на здравите места?!
kozl - майстор
Работил съм с дълбокопроникващия грунд на Боро. Укрепва мазилка, шпакловка. Ако не си минал всичко с 20-тката пробвай с дълбокопронкващ на някое място с поне две ръце с четка или пръскачка. Става дори с пулверизатор за прозорци. Най-полезното на този грунд е че слепва остатъците от прах след шлайфане, които се явяват причина за отлепвания, а също предполагам, че ще ти заздрави колоркита.
Не знам защо си избрал Боро 20, не съм го ползвал, но имах случай когато латекса на Боро стоеше на петна. Там където след шлайфа имаше мазилка (машинна) беше по-матов, където е хванал на шпакловка по-гланцов. След консултация с Боро-специалисти едно ми беше ясно - наливане на още пари за грунд и кой знае кво. Решението - сменихме боята с по-скапана, но без изменение на грапавината в зависимост от основата под нея.
Здравейте отново,
избрах Боро грунд 20, защото тези в магазина на Боро ми казаха, че при финна шпакловка бил този грунд... Дълбокопроникващит грунд бил при хоросанови шпакловки и т.н. Освен това имам един приятел, който точно с дълбокопроникващ грунд така запечата стената, че после никакъв латекс не хващаше и се наложи цялостно прешпакловане.... Просто за другата стая ще ползвам разреден латекс и това е....
masterval - майстор
Тези дни работих с такъв грунд. На кофата не пише колко се разрежда, а само, че може да се разрежда с вода!!!!! И да се разбърка добре преди употреба. След като го разбърках добре, си отсипах с мистрията - толкова е гъст!
На сайта на производителя пише, че се разрежда до 3%. Понеже не бях чел сайта, си го разредих 1 към 5 горе-долу. Получих толкова гъст "грунд", че направо си боядисах стените с него.
Една кофичка от този грунд ако се разреди до нормална гъстота, би трябвало да стигне за грундирането преди латекс на цяла 5 етажна сграда.
Незнам колко трябва да се разрежда този грунд, но аз първите стени ги минах с неразреден, както пишеше в ръководството на сайта на Боро, след което разредих с около 400 мл. вода за кофичка от 5 литра, но шупли се появиха и на местата, където бях минал с разредения грунд, така че незнам дали е това причината.

Поздрави,
masterval - майстор
Аз разредих около 200 грама с литър вода и ми беше стра-а-а-а-шно гъсто...
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с Борогрунд 20 - моля за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: