• 1
  • 2
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
DEYCHEV - специалист
Здравейте,
предстои ми да лакирам чамова входна врата на апартамента. Вратата е нова не е обработвана преди това с нищо. Искам да си запази естествения цвят на чама. Посъветвай те ме за лак-марка или за някакви масла чух :? Но ако ще е лак мися да е мат.
Благодаря предварително.
bimbaeco - майстор
Здравей,
Ако непремеммо искаш да я завършиш с масло, в Икея при кухните има. Имай предвид, че тези масла попиват и от време на време трябва да нанасяш нови слоеве. Не знам дали знаеш, но те се нанасят най-добре не с четка, а с памучен парцал и се втриват в дървесината. Втриваш, чакаш да съхне, шкуриш леко и пак втриваш, и така поне 5 - 6 ръце. След като е външна врата, ако бях на твое място, щях да я лакирам с яхтен лак, защото е по-устойчив. Каквото и да избереш, трябва много добре да я изшкуриш (с шкурка № 80, 120 и 200 последователно) и после много внимателно да почистиш праха. След първата ръка лак или масло трябва пак да минеш с шкурка (200), защото власинките на дървото ще се надигнат и лакът ще стане на пъпки. Ако процедурата ти е ясна, извинявай за дългото обяснение, но при лакирането цаката е в подготовката, а не толкова какъв продукт ще използваш. Ако ще е лак, гледай да го разредиш повече при първата ръка и да не бързаш да нанасяш по много, колкото повече и по тънки са слоевете, толкова по-добре.

Мишо
DEYCHEV - специалист
Благодаря Мишо,
не ми е ясна много процедурата така, че това ще ми е сефтето. Мислех да я дам да я лакира майстор, но на никой който лакира паркет не му се занимава. Явно ще се откажа от маслата те сигурно са нещо като байц. Ще е лак и май няма да е на водна основа а полиуретанов. Приемам всякакви съвети.
bimbaeco - майстор
Маслата не са байц, въпреки че се нанасят като байц. Безирът например е масло от ленено семе.
Ако си избрал полиуретан, с него може да имитираш гланца, който дават маслата. Разреждаш го 1:1 с разредител за пориуретанов лак и го втриваш с памучен парцал (най-добре стара фланелка, която е прана много пъти и не пуска власинки - това е много важно). Шкуренето е същото и при този метод. Ако направиш така, дървото ще изглежда максимално естествено, но ще е защитено добре.
Ако искаш да изглежда все едно върху дървото има стъкло (като повечето мебели, които се продават по магазините), не разреждай толкова полиуретановия лак (до 20 - 30% разредител) и нанасяй с четка. Най-добре е да сложиш вратата хоризонтално (върху магарета или столове), за да не се образуват капки от лака. Ако лакът е добре разреден, той се разлива сам и следите от косъмчетата на четката изчезват. Изчаквай отделните ръце да изсъхнат добре и не прибързвай.
Като купуваш разредител, гледай изрично да е за полиуретан, защото алкидните лакове са с по-различен разредител.
В youtube има много клипчета как се лакира дърво, просто напиши polyurethane wood finish в търсачката.

Мишо
Последна промяна от bimbaeco на вт юли 16, 2013 12:57 am, променено общо 1 път.
DEYCHEV - специалист
НЕЩО БЪРКАМ С ЛАКИРАНЕТО. Накрая купих лак http://sikkens.trade-decorating.co.uk/p ... vatech.jsp, изшкурих вратата с 180, 320 и 400,(беше ме страх с по-едрите шкурки които ми каза Мишо, все пак ми е сефте 8-[ ) получи се супер гладка повърхност, после с прахосмукачката и с влажен парцал, изчаках малко и хайде с валячето. Не съм разреждал лака, в магазина казаха ,че се разрежда само ако ще го пръскам с пистолет. Получи се много добре, натънко разнасях и навсякъде беше равномерно, на другия ден шкурнах с 400 загладиха се грапавинките и пак с парцала и после пак с валячето,пак без да разреждам лака, ОБАЧЕ тази сутрин като погледнах вратата от отблясъците от лампата в коридора ВРАТАТА СТОИ НА ПЕТНА. Къде бъркам :? ?
mumar - специалист
Може би се е получило това "настръхване" на влакната, не е минато правилно- в смисъл точно там си сменил посоката на мазане?
Дай някаква Фотка на вратата.
Грундирането/предварително минаване с разреден лак/ избягва точно тези проблеми.
DEYCHEV - специалист
Снимка сега не мога да кача че съм на работа, обаче да си призная не съм разнасял 2-та ръка в една и съща посока. Дали може да е от това?
bimbaeco - майстор
Здревей,
Когато предишният слой лак е твърде гладък, следващият няма върху какво да се захване и повърхностното напрежение в течния лак (https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%B8%D0%B5) става по-силно от силата на сцепление между двата материала (лак и основа) и в резултат на това, въпреки че си разнесъл лака, той отново се събира и става на капки и след това, като засъкне, стои на парцали. На мен ми се е случвало така, когато прекаля със шкуренето преди последния слой лак или като разредя последния слой лак твърде много.
Добрата новина е, че няма нищо страшно. Ще изчакаш да изсъхне хубаво и ще го изшкуриш отново със шкурка 150 например (може и 120). Много е важно да оставиш лакът да се втвърди преди да шкуриш, защото ще заприлича на кир, ако е твърде мек, когато започнеш, и ще задръства шкурките много бързо.
Освен това, доколкото прочетох на сайта, твоят лак е за външна употреба (за сачаци, челни дъски, сайдинг и т.н.). Ако живееш в апартамент и външната ти врата е на практика във вътрешно стълбище, това не е бил най-добрият избор.

Важното е да се свърши работата.
Мишо
toni_g79 - специалист
Абе "акълии" не виждате ли,че това не е ЛАК :? Той и продавача е разбирал колкото вас ама айде,какви ръце, какви шкуренета на това :lol:
mcm - специалист
Ина мен ми стана интересно, какво е, като не е лак, тук го дават за лак

http://color.bg/cetolnovatech

Трябвало е да попиташ продавача полага ли се някаква основа преди лакирането, за да попива равномерно лака.

Прочети и тук

viewtopic.php?t=15924
  • 1
  • 2

Тема "Чамова входна врата на апартамент за лакиране?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: