Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
detronik - специалист
Здравейте,
Имам проблем с така наречената земновлажна замазка в мазетата на кооперацията в която живея.
Проблемът е, че от самото начало замазката на пода е толкова слаба (като изронена халва), че когато вървиш по нея се рони под краката ти. За няколко години при всяко метене изхвърляме по едно малко чувалче замазка и тя взе да привършва :)
Сега идеята ми е да положа теракот по коридорите в мазата, но се притеснявам че няма да успея да импрегнирам достатъчно добре тази гадна рехава замазка и да не стане някой като ритне плочката тя да излети. Не зная до каква степен ще се получи с тези заздравяващи грундове а и колко ще ми погълне. Площта е около 35 кв.м. но като гледам как се рони (дори пръст да прекараш и почват да се изронват песъчинки) не съм убеден какъв ще е резултата.
Един стар майстор преди време ми беше казал, че се правело някак с циментова вода, както се изрази той. Това било много рядка циментова чорба, която се изливала и се разнасяла с някаква гумена лента, така че да не се стърже по замазката, за да не се рони, а само да се разнесе чорбата. После тя поемала навътре в замазката и се "циментирала", т.е. замазката доста се заздравявала. След това за по-сигурно можело да се мине със заздравяващ грунд, но разхода бил драстично по-малък.
Моля, ако някой е наясно с тази технология нека удари едно рамо като каже върши ли работа и как се приготвя тази циментова вода.
Разбира се, ако някой има друг метод, моля да го сподели.
В крайна сметка ми трябва стабилна основа, за да си налепя теракота.
А и да не пропусна :) понеже става дума за обща собственост, разбира се на съседите не им се дават особено много пари, та ще гледаме пак по нашенски хем да е хубаво, хем да е евтино.
kozl - майстор
Отстранява се старата замазка, поне ще е лесно и се полага нова замазка. Ако е дебела съществуващата замазка може и с нова замазка в-у нея.
detronik - специалист
В интерес на истината старата замазка е доста дебела, от порядъка на 4-5 сантиметра (може и повече). Положена е стабилно, понеже няма области в които да е напукана, да чука "на кухо", да е повдигната, да липсват цели парчета и т.н. След като изчетох доста за този тип замазка ми става ясно, че поради начина по който се изпълнява е нормално да е ронлива. Явно върху нея непосредствено след изсъхването и е трябвало да се нанесе финишна замазка или каквото и да е финишно покритие.
Към този момент пълното отстраняване на замазката не се разглежда изобщо като вариант, най вече поради горните съображения.
Варианта за нова тънка замазка е добър, само че не стои ли отново въпроса преди нанасянето й по какъв начин да се заздрави основата? Разбира се не искам да нанасям още 5 см. циментова замазка, говорим за тънък слой от около няколко мм до сантиметър т.е. до достигане на нивото на което е била старата замазка преди да се изрони или малко над него.
С две думи най-вече ме интересува как е най удачно да заздравя основата. После ще решаваме дали теракота направо ще слагаме или нова тънка замазка и тогава теракота.
EDI - майстор
Ако използваш ей таз вълшебна синя течност, ще си решиш проблема - http://www.ceresit.bg/component/virtuem ... 5/cn-94/87 .Миналото лято лепих фаянс на такава критична основа.На вилата стените са измазани с бая пясък и хич вар преди 35 години и се ронеха като бонбони. :-D Ударих грунда, една шпакловка с лепило /СМ11 ползвах/ и мрежа и си залепих плочките.Тая синкава история направи мазилката много здрава, няма ронене, няма нищо.
lov - майстор
Същата работа ще ти свърши и един контактен грунд за бетон на Боро. Само трябва добре да спазваш инструкциите за разреждане нанасяне на няколко пъти за да може да напие по добре в дълбочина. Може да ползваш и Ц200 с цимент както ти е обяснил майстора но като цена на материалите пак е същото.Щото за тая площ ти трябват торба и половина цимент и 5 кг лепило.
Лепи с качествено лепило за плочки и не се бой щом няма кухини от долу. Не е натоварена настилка да карате коли по нея че да се разхлопат.
detronik - специалист
Благодаря за съветите!
EDI, можеш ли да ми кажеш какъв разход реално дава този грунд, понеже си го ползвал, а аз се опитвам да се ориентирам от документацията, но може и да не ми излязат сметките. Гледам, че максималния разход е 120г/кв.м, а при мен сигурно ще е максималния, че замазката пие като луда, че дали няма да подмине и посочената цифра, но това разход на разреден или неразреден грунд е. Пишат, че може да се ползва и неразреден....по 12 лв. литъра...той ще ми излезе златен тоя под ??? Така ли е наистина??? Трябва ли да се повтаря или само веднъж се нанася?
Нещо да кажете за тая "циментова вода" за която питах по-нагоре?
Как се приготвя, как се нанася и дава ли добър резултат? Питам понеже предполагам ще излезе по-евтино, а ако резултата е добър може да опитаме така.
EDI - майстор
Разхода е при разреден грунд по указанието.Не съм изчислявал колко идва, ама нали знаеш на хартия е едно, на практика друго.Като гледам обаче на око, приближава се до тази цифри.Аз го ползвах и за мазилката, после за една мозайка, върху която зидах ИТОНГ, после грундирах и за една шпакловка отвън, както и за други работи, та нямам точен разход.Има много добра покривност.До колкото помня май го разреждах 1: 2,5 някъде.Една бутилка предполагам ще ти стигне за 20-25-ина квадрата според как е основата.Един път минавах, понеже мазилката се заздрави достатъчно, аз пердаших направо с баданарката, обилно и с добро разнасяне.Според случая може и втора ръка да се мине.

Тема "Как да заздравя земновлажна замазка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: