Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте!
Някой може ли да ми как най-лесно и евтино може да се направи калъп за играчка - човече с размери 8-10 см, нещо като тези на снимката. Какъв материал би бил най-подходящ за самата играчка?
Изображение
tripioo - специалист
гледъл съм по дискавари (как се прави) 4е изработват модела ... от гипс примерно , или дърво или каквото там , после правят калъп по модела (маи гипсов или глинен) вадят модела и пълнят с метала , после чупят калъпа , чистят и готово , а ако иска6 гипсова отливка ... правиш силиконов калъп за многократна употреба или поне така съм гледал...
Сега малко ми се изясняват нещата, май За материал на играчката мисля, че може да се ползва глина. Разбрах, че има някаква DAS глина, за която не е нужно печене, съхне на стайна температура. Калъпа може би от някаква смола, как смятате?
NeoBoss - специалист
ако е само за една бройка , направи модела от восък после който да изтече при нагряване , така няма да цепиш формата и няма да има ръб.
tripioo - специалист
ами ако потърси силикоин които да издържа на температурата на восъка , може всеки път да си прави калъп и да го чупи..
Ясно...а ако реша да ги правя в серийно производство? Май най-лесно ще е да го дам някое магазинче/фирма да ми ги изработват :?
rockwall - майстор
от какъв материал искаш да ги отливаш и за какво ще се ползват после

за играчки, за фигури за шах или просто за украса?

Фигурките не са прости и формата ще е най-малко от 2 части.

Ако тези са пластмасови (като индианците по стрелбищата едно време), най вероятно са шприцовани.
ivan.tsonev - помощник
отиваш до някой зъботехнически магазин и си купуваш един алгинат (материал който изкарва много точен отпечатук на фигурката, но не е много траен но не е и много скъп има по скъпи а-силикон ц-силикон ц+б силикони които също са много точни и са за многократна употреба в смисал един път вземеш ли калъп можеш да го ползваш много много пъти докато алгината е краткотраен трябва да се държи в влажна среда а ако прекалиш с нея дава обемни изменения и непресъздава точност а ако не е омокрен изсъхва и се рони алгинатът е по евтин вариянт но не е постоянен силиконът е скъпичък но е постоянен) може и самополимеризираща пластмаса за изработката на новата фигурка (копие) можеш и от гипс да ги правиш примерно но ще трябва да видиш после с какво да го покриеш да седи гладък и да се запази за дълго като тези градински гипсови фигури :)

Тема "Как се прави калъп за играчка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: