Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
torbalan - Дървен философ
lov написа:
Аз ви се обзалагам че дюбел захванат с пяна на опън а не на срязване както е при закачане на разните му шкафчета държи над 100кг. Щом при мен се извади винта от пластмасата няма какво да обяснявам повече. Не ми се губи времето да ви направя едно демонстрационно клипче. Сигурно са стотици дюбелите дето съм ги сложил така. Дори не си правя експерименти да видя дали ще затегне и после да му бая. :) Дупча пръскам малко пяна и набивам дюбела. Времето ми е по скъпо от един флакон ръчна пяна.
Това е ценно мнение. Не съм предполагал, че пяната държи чак толкова здраво.

Правиш дупка, пълниш с пяна и пъхаш дюбела?

Правилно ли съм разбрал?

А не го ли плюе?

При това положение - колкото по-дълъг дюбела и по-рошав, по-добре...
lov - майстор
Да правилно си разбрал технологията. Колкото по дълъг и рошав по добре.
Аз понеже ползвам пистолетна за да съм сигурен че е напълнено както трябва напъвам и вкарвам ако може и през дюбела след като го набия. А когато дюбелите са с голям диаметър при запълването на дупката вкарван накрайника и пълня като го изтеглям на вънка като на усет гледам да се напълни кухината. Не е нужно да се опитваш да пълниш цялата тухла. Трябва да има и място на де да се надува. Пък и е преразход на материал иначе.
Това с плюенето на дюбела, ми случва се ако дупката е много широка. В такъв случай сложа винта и го чукна да разпъне заклини леко някъде. А и преди да е стегнала ги огледам и ги донабия ако трябва. Има доста отворено време преди да стегне напълно а вече не надува.
След няколко дюбела ще му хванеш чалъма. :)
emosms - специалист
Благодаря на lov за обяснението за якост на срез.
Обаче за метода с пяната имам много резерви.

В крайна сметка, за който не бърза, метода с инжектирането работи.

Като пълнеж, не мога да кажа кое е най добре, гипс, цимент, теракол, но всички тези са доста по плътни от пяната.

В случая тази манджа с гипс и лепило ми позволи да затегна винтовете без да превъртят.
Квадратните шайби се смачкаха и се притиснаха в стената, аванса на винтоверта затрака.
Предполагам се е получило доста добро стягане.

Едно допълнително условие - след първоначалното пълнене, поне 1,2 дни да стегне.
После - разпробиване и пак.... 1,2 дни поне да стегне.

При разпробиването изкарах част от гипсовата смес с консистенция на пластилин...... И го изчаках още няколко дни да си дръпне въздух и да стяга.

После, ползвах такива дюбели, и по приницип ще гледам да ползвам дюбели с болтови глави за да си нямаме проблеми :D.
http://markita.net/dyubel-za-kuha-tuhla ... e-t88.html

http://postimg.org/image/5mupk3k6z/

За горните дюбели се наложи да търся видия за бетон 9мм.... защото в 8 мм не влиза. Може би в разкъртена смотана четворка с отвор и 6 мм ще влезе, но в инжектираното място не можах да ги вкарам.
И си купих първото оригинално нещо в инструментариума ми - свредло сдс 9мм dewalt :D

Eдно допълнение - понеже ще монтирам още неща на такъв тип стена - бих разпробил само първата камера на тухлата, без да влизам във втората. Така ще съм сигурен, че ще я инжектирам добре.

С мазилката, кухината и стените на камерите ще се съберат едно към 7 см плътен обем.
inspo - майстор
lov написа:
Аз ви се обзалагам че дюбел захванат с пяна на опън а не на срязване както е при закачане на разните му шкафчета държи над 100кг. Щом при мен се извади винта от пластмасата няма какво да обяснявам повече. Не ми се губи времето да ви направя едно демонстрационно клипче. Сигурно са стотици дюбелите дето съм ги сложил така. Дори не си правя експерименти да видя дали ще затегне и после да му бая. :) Дупча пръскам малко пяна и набивам дюбела. Времето ми е по скъпо от един флакон ръчна пяна.
Какво ме топли, че дюбела е здраво хванат след като винта излиза?
Пяната държи дюбела , но не може да стегне здраво около него и затова винта може да излезе.
За по отговорни работи не бих ползвал този метод.
lov - майстор
Дрън, дрън та пляс.
Излиза ама с парчета от пластмасата от дюбела. А ако е по здрав ще изкочи с парчета от тухлата. Толкова си може един плстмасов дюбел. На всичко отгоре не е предвиден да се натоварва на опън пъ аз се гавря с него да видя колко ще устиска.
То ако ще закачаме нещо ужасно тежко щяхме да предвидим да не е тухлена стена а бетонна и щяхме да ползваме метални анкери или шпилки с планки.
Gnus - специалист
Няма как да излезе болтът от дюбела, освен ако е много, ама много по-тънък отколкото трябва.
За болтове може да се ползват транспортните от барабана на пералнята. Те са 8мм по около 15-тина см с шестогранна глава. Бях събрал 12 такива от 3 перални и много добре ми дойдоха като слагах шкафове.
lov - майстор
На тях хубавото им е че са без пари освен ако не си купувал ти пералните. :lol: Иначе такива винтове от тоя тип по магазините за крепежи колкото искаш. Може и в краен случай да се ползват от тези за дърво дето се води винт с фасонна глава. Но там много внимателно трябва да се подхожда относно размерите защото ми се е случвало да го скъсам при навиването. Докато в началото върви много леко и изведнъж затегне и после ни на пред ни на зад. Залепва в дюбела и до там. На такива се застраховам предварително като го натъркам със сапун, веро или някакво масло. А и по лесно се навива.
Точна рецепта в такива извънредни случаи едва ли някой ще даде. Всичко опира до интуицията на майстора и импровизацията в конкретният момент и наличните материали.
Казваш няма как да излезе ако не е много тънък. Да прав си ама зависи и колко е и дълъг. А в цитирания от мен случай си беше експеримент да видя за себе си колко държи. Ако не беше се извадил сигурно пък винта щеше да се скъса. За собствено успокоение съм си направил опита и знам че е удачен като вариант и си го прилагам. Споделих го във форума пък който иска да го ползва. В повече обяснения и дискусии няма смисъл да навлизам.
emosms - специалист
Страшно много време отнема инжектирането.
Ако си вадя хляба с това - ще умра гладен :).

Можеше да пробвам с пяна какво става все пак, но отиде вече.
Целта е не дюбела да не се вади, а да не превърта, при ЯКО стягане.

Както съфорумника е споменал - в бетон даже и смазка иска, че винтоверта им къса главите ако стегне прекалено.
Последното обикновено става, като сложиш дюбел за тухла в бетонна стена и диаметъра е точно разпробит ;).
Това е ЯКО стягане.

п.с. Аз ползвам веро гел. Не знам дали няма да изгние винта от него и да падне шкафа :D :D :D :D, ама това ми се е намирало наоколо, това сложих.
emosms - специалист
Всичко заспа. Ако знаех колко време ще отнеме, нямаше да искам да се захващам изобщо (и сглобавянето на тези сравнително малки неща ми отне прекалено дълго).
Но, блажени ентусиастите :D

Гадната стена:
Изображение

Другата стена, бетон. Там ударих арматура на едно място, и си правих дървена по-къса чивия, винта директно в нея:

Изображение

Всичко, има няма 2,3 месеца го влача с тъпия монтаж, и още няма вратички :D

Изображение

Тема "дюбел в тухла четворка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: