• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
hidrazin - майстор
съб юли 15, 2023 4:53 pmESPACE написа:
15 стинки беше швепса, пепси още от самото начало 1981 беше 25 стинки или 1 кинт литровата.
Съгласен. Разкошните швепс Златен Портокал и Ананас.
:partyman:
ESPACE - майстор
Ех, спомени. Мандарина, а битер лимона си беше битер :)
vlax - майстор
съб юли 15, 2023 4:40 pmhidrazin написа:
... Имам някъде на село такава бутилка но ще да е от 80-те ...
Че аз доста години карах с такава и отрязана игла от спринцовка.Не помня кога за последно съм правил платки,но бутилката още седи някъде.Ако жена не я изхвърлила. :-D

Верно безалкохолното беше стинки, ама Бирата я обръщахме всяка бутилка :-D
:partyman:
kr1100 - майстор
съб юли 15, 2023 4:40 pmhidrazin написа:
..За лака в бутилки - да имаше ама не навсякъде и не винаги. Имам някъде на село такава бутилка но ще да е от 80-те или началото на 90-те.
Пък буца асфалт винаги е имало из двора + бензин.
Викаш 1 лев ама когато почнах първите платки една ФаФла Тракия беше 5 стинки, малка баничка със СИРЕНЕ (истинско( беше 8 стинки, едно Пепси беше 15 стинки а Алтая май беше 9 стинки (не помня точно).
Та тоя лев си е за добра ученическа почерпка.
Не съм сигурен за цената -писах напосоки . Може да е било стотинки 30-40 ст - де да помня.
А имаше мастило за платки синьо на цвят през 1980 г. Беше за ситопечат на платки/на бял гланц картон платаката в мащаб 2 пъти увеличение, моля фото и негатив и позитив в нормален мащаб. Сито /първо беше с CrNi мрежа много много финна, после открихме дедероновите сита/ платна от ГДР/ Фоточувствителе материал, ....накрая ситото в алуминиеви рамки. Пляскаш от синьото мастило 1 лента в единия край и се разнася/ втрива с ракел. Съхнене на платките и бам във ваната с ферихлорид. Миене обилно, после във вана с разредена солна киселинада лъсне , бързо сушне и във ваната с "Розе" Задължително с дебели гумени ръкавици и малко глицерина да няма пръскане в/у розето потапяне на платаката, като е много дълга на 2 пъти със застъпване, след ваната веднага прекарване на ракела за да падне излишното Розе.Съхнене и заминава за насищане.
Не съм работил в цеха за печатни платки, но съм си чертал с мастилото платки или за бройки направено сито. Ецването ми го правеха хората иначе на ваната с "Розе то" са се обслужвах. за разпробиване имаше високооборотни бормашини. Навлязана свредлата твърдосплавни с дебела опашка . За платките се появи ГДР ски "Картимат"
После се появи малкия ,после големия "Шеринг" от Швейцария. Забравих името на програмния "дупкател' -пробивна машина за платки. Разпробиваше по няколко платки наведнъж със цитираните свредла. / Май се казваше "Ипсилон" , ама ?
Насищаха се платки вече и после минаваха на спойка "студена" вълна - студена - много кофти спойки/ лоха хигиена при миенето, икономия на спирт...
За алум. тенекета имаше Дупкател програмен "Раскен". Виж само колко напредничави западни машинарии имахме.
А имаше и ЕИМ /Леко орязна Натовска ЕИМ вкарана от Кинтекс.
Алтая беше 10 стинки. Еееех!
Колата си беше кОла, коката кока......фафлата 5, баничката......баничката не помня колко, че събирах за топка, щото Тати се ми купуваше, ама....
еСпасе, кви спомени отвърза!
hidrazin - майстор
съб юли 15, 2023 6:47 pmkr1100 написа:
Не съм сигурен за цената -писах напосоки . Може да е било стотинки 30-40 ст - де да помня.
Е, вече ще си сигурен. Цена 54 стинки. Бутилката произведена на 11-ти юни 1984г. Скоро че чукнала годишнина - 39 години.
Даже не направих опит да я отварям. Вероятно всичко вътре е на буца.

Прикачен файл:
522.jpg

:partyman:
hidrazin - майстор
съб юли 15, 2023 7:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
Алтая беше 10 стинки.
Нека уточним и Алтая - 11 стинки. Много здраво се пенеше но цената явно не е помня добре.

Прикачен файл:
Алтай 11 стинки.jpg
Алтай 11 стинки.jpg (43.21 KиБ) Видяна 499 пъти

:partyman:
Да спрем на 11, че до полунощ няма да се пипа!
D.Kalchev - специалист
съб юли 15, 2023 7:57 pmТрифон П.Трифонов написа:
Да спрем на 11, че до полунощ няма да се пипа!
:partyman:

Даже и до спомени от казармата ще отиде...!

:partyman:
MamaMy - майстор
С тия лимонати :drinkers: направо спряхте дигането на пепеляк. Ставам да се изпикая. :lol:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Моля дайте съвет как да де ограничи вдигането на прахоляк от коли на черен път?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: