• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Чаро - Акълия
онзи ден си взех оборудване за Булсатком, и ми казаха да чакам двайсетина дни за да го монтират и настоят :shock: :? аре да нема нужда а???
и зачетох по нета включително и тук, ама нищо конкретно...
и беше чудо голямо.. като не знаеш що е азимут, къде е 39градуса изток.... ще пусна някой насоки,а хората който разбират може да пообяснят по-научно и детайлно.
ето няколко сайта- да се запознаем с системата [url] http://www.tele-satellite.com/TELE-sate ... ginner.pdf [/url]
[url]
http://www.puntodepartida.com/en/guides ... /index.php [/url]
и сега, първото което трябва да направим е да изберем подходящо място за антената. Тя трябва да сочи 39градуса изток :shock: ????
първо се ориентираме къде е юг (с компас, с гугъл ърт....).
пред антената не трябва да има никакви обекти които да пречат на сигнала :!: дори и да са на прилично разстояние...след това монтираме стойката на избраното място с няколко дюбела, анкера...прокарваме коаксиален кабел от там до тв приемника ...сглобяваме антената и конвертора и го завъртаме така че изхода за кабела да сочи около 7часа(ако застанем срещу антената и си представим че е рзграфена като часовник- 7часа), монтираме на стойката,свързваме с приемника, него с тв-то, и трябва да излезе логото на булсата и надписа- няма сигнал .
от меню-други-сигнал индикатор, и излиза екран с разни показатели.
нас ни интересува FEC-а за да сме сигурни че сме на сателита хелассат 2, той трябва да е 7/8 (когато намерим сателита, фек автоматично става 7/8 ) за настройката трябват или двама човека или апаратура. Аз имах възможност и взех при мен малкото тв и сателитния приемник -да ги зяпам докато въртя антената...(може би най-добрият начин)
на скобата на панИцата има скала с градуси от ляво са за 80см , от дясно за 60 см чиния и трябва да нагласим 42 градуса. Това важи обаче когато тръбната стойка е монтирана строго вертикално-а това улеснява много настройката.
и така почваме да въртим... за София точната посока е ... към Хасково :lol: :-D е поне така ми се струва ...
от юг към изток и търсим FEC 7/8 както и някакви децибели,(те се появяват заедно) има някви там 2/3, 3/4 -това не е нашия спътник...
въртенето става на разхлабени болтове и МНОГО бавно през мм, аз го намери като на всеки мм преместен от юг към изток превъртах цялата антена нагоре-надолу.. и търпение... явне ли се някой децибел и фек 7/8 там си... донастройваш така че децибелите да се на макс.. над 10-12 затягаш като гледаш пак тв-то щот се размества при затягането....взимаш пуканки....теглиш една на монтажистите -щели да дойдат до 20 дни.. и гледаш HBO на промоция цял месец
8180 - майстор
Да спомена за моите "Направи сам" опити от пълна "О".
На мен ми зададоха посока Панчарево и също 10-12 дециб.
Приблизително така постигнах някакъв много лош сигнал, който после изчезна посмъртно.
По менюто на приемника, на някоя от съседните позиции (друг трансподер или и аз не знам какво, има доста по-силен сигнал, който помага за първоначално приближение - после превключваш и уточняваш вече твоя). Не мога да погледна точното наименование - при баща ми е.
Взех от съседите тел. на монтажниците и те ме "пробутаха" в графика си следващия ден.
Още с влизането, ИЗХВЪРЛИХА чисто новия ми коаксиален кабел и туриха техен (влиза в цената на монтажа).
От интерес после пробвах с моя кабел и получих моя си предишен резултат.
Демек, с читав кабел, щях и аз да съм успешен "счетоводител". :)
Ако някой ги разбира - да каже как да се купува кабел - в моя имаше и "станиол"!?
Чаро - Акълия
че то и в моя има станиол-, предполагам е за да намали смущенията тоя станиол, за сигнала не би трябвало да има значение ... ей тук пише за кабелите [url] http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... bulsat+kom [/url]
но въобще не съм и поглеждал кабела има ли някви надписи..... той остана от кабелната, която омотах на стълба :fluch:
са изкарах (очето) датчик ли е кво е (дето приема вълните от дистанционното).... с едно кабелче над вратата в коридора и гледам на двата тв -зависи в коя стая съм ....кофти е че не насочвам дистанцията към тв -то , а към вратата ама се свиква..... :) сегашното къще е малко и позволява тая гяволия :-D
мне понятно все по данной теме
Последна промяна от egenkov на съб дек 26, 2009 2:36 pm, променено общо 2 пъти.
masterval - майстор
отговорът е прост, пробий стената.
asinka - специалист
Една идея от мен!
Това го мислихме, когато ние сменяхме дограмата, и нали се сещаш, че Чисто Новичката Алуминиева Дограмичка няма как да позвлоля на съпруга да ми дупче :lol: заради кабелите -4 на брой за интернет и TV.
За целта го накарах да пробие дупка в стената, а в нея положихме парче от PVC тръба за ВиК.После кабелчетата промушваш в тръбата и замазваш!
Приказка става!И кабелите могат да се мърдат, и дограмата здрава!
Ще пробвам да снимам и ако се вижда добре, ще ти пусна снимките :)
asinka - специалист
Ето ги снимките.....а сега бягам, че няма кой да подава на майстора бирата и плочките!

Прикачен файл

PIC_0037.JPG
PIC_0037.JPG (20.38 KиБ) Видяна 63914 пъти

Прикачен файл

PIC_0039.JPG
PIC_0039.JPG (20.86 KиБ) Видяна 63914 пъти

Прикачен файл

PIC_0040.JPG
PIC_0040.JPG (23.68 KиБ) Видяна 63914 пъти
detelin - специалист
и пръстена и бирата са хубава гледка :lol:
ясно почти все по этой теме
Последна промяна от egenkov на съб дек 26, 2009 2:39 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 2

Тема "как се настройва антена на Булсатком от счетоводител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: