Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
babati - специалист
Здравейте,

Имам следния проблем. Имам една къща, която беше в много окаяно състояние. Пукаха се тръби поради замръзване, дограмата беше все едно я няма... Скоро започнахме ремонти и сега горе-долу сме закрепили положението, на имам опасения от нови замръзвания на тръбите и спуквания. На едно място(около1,5 м) тръбите са прокарани плътно до външната стена (става въпрос за баня). Тоест тръбите ги изолира единствено тухлената стена. Възможно ли е зимата това да доведе до замръзване от повторно спукване? Къщата вече е с петкамерна PVC дограма. Това ще ме спаси ли или трябва да правя външна изолация? За цялата къща кинти няма, но една страна мога да направя. Има ли смисъл от изолация само на една от стените?

Благодаря Ви много!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Има смисъл. Ще спаси тръбите от замръзване.
Защо не ги изолирахте отвътре?
babati - специалист
Здрасти, n_a. Благодаря ти за мнението. Знаеш как е, човек се учи докато е жив. Дълго е за обясняване защо не са изолирани тръбите преди това. Ще направя изолацията щом нямам друг избор. Не ми се рискува. Пък и в крайна сметка не са хвърлени пари на вятъра. По-натам може да се изолират и другите стени.

Благодаря още веднъж.
zdravko_dimitrov1986 - специалист
Защо не си изолираш и тръбите. Материали има доста - един от тях е изогоматерм имаше и още но не си ги спомням.
Обикновенно ВиК проектантите препоръчват такива материали за изолация.
Поздрави.
zandor - специалист
Тръбите са полипропилен, нали?
За да се спукат трябва навън да е -20, да си отворила всички прозорци, да няма никакво потребление на вода 10 дни и пак не е много сигурно че ще се спукат.

За пример, тази зима на обект със 1000метра тръби полипропилен, надути с вода (обекта е напълно обветрен, няма дограми всичко е само на тухла) при големите студове от порядъка на -20 през нощта, в крайна сметка се пука само металният кран преди водомера!
housedoktor - майстор
Тази зима ми сеспука ПП тръба и кран+коляно.Явно е останала вода след зазимяването.Но тръбите си бяха към градината ,открити и без изолация
LazarGanev - "Велик майстор"
Без да правя реклама, защото аз лично за водопровод не съм ползвал техни тръби, но Рехау дават гаранция за тръбите си, че издържат на замръз. Някакъв хотел в строеж в Ленинград е забравен с пълна инсталация и се е наложило да изчакат 6 месеца докато се размрази. Без никакви поражения. Проблемът е само в скъпите фитинги, но всеки си знае - понякога, както в случая на babati е по-изгодно.

Тема "Сериозен проблем или не? Моля за съвет!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: