Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
infomar
Предлагат ми да закупя автомобил внесен в страната преди няколко месеца, но все още не регистриран в КАТ, неплащани данъци и застраховки. Убеждават ме, че това не било проблем и регистрацията не се отнасяла за коли закупени от ЕС.
До колкото съм чел, навсякъде се твърди, че срокът за регистрация на новопридобит автомобил е задължителен и трябва да става в срок от две седмици от придобиването му.

Има ли някакви изменения в този срок, и дали той е задължителен... каква глоба се налага ако не е спазен :?
Закупуване на подобен автомобил крие ли скрити рискове при регистрация в КАТ - глоби и липсата на застраховки... :?


Прилагат ли се на практика следните положения, ако е така глобата може да стигне до 150 лв.
п.с.
Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно
средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала
регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните
на приобретателя.

.........................
Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с
глоба от 20 до 150 лв. водач, който:
...................
(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на:
1. праводателя, който при отчуждаване на регистрирано пътно превозно
средство не съобщи в определения срок на службата, издала регистрационния номер на
отчужденото превозно средство, данните на приобретателя; същото наказание се налага
и на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство, който в определения срок
не съобщи по местоживеене на службата за регистрация за придобитата собственос
т;
sirko - специалист
В твоя случай нямаш проблем, купуваш регистрираш и си ОК. Проблема е ако го вземеш с БГ регистрация тогава има срок от 2 седмици в кат и 2 месеца в общината...
То по тази логика всички коли в автосалоните (нов внос) трябва да имат рег. застраховка и т.н. което знаем че не е така.
infomar
sirko написа:
В твоя случай нямаш проблем, купуваш регистрираш и си ОК. Проблема е ако го вземеш с БГ регистрация тогава има срок от 2 седмици в кат и 2 месеца в общината...
То по тази логика всички коли в автосалоните (нов внос) трябва да имат рег. застраховка и т.н. което знаем че не е така.
Кой нормативен документ урежда липсата на необходимост от двуседмична регистрация на новопридобит автомобил от ЕС? Никъде не срещам деление на коли купени в България и в ЕС.
Ако го придобиеш от фирма еднакво ли е с, ако това стане от частно лице.
Освен това практиката в подобен случай на КАТ е различна - на едно място минаваш с бутилка водка, на друго с глоба от 20 лв, на трето с 60 лв.... кой както прецени.
hidrazin - майстор
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган.
(2) Срокът по ал. 1 не се отнася за придобитите с цел продажба, нерегистрирани в страната моторни превозни средства и ремаркета от стопански субекти.
Но това мисля се отнася само за регистрираните търговци.
Предполагам колата която искаш да купиш все пак има някаква регистрация от чужбина а не е без номера?
Ако е докарана от ЕС как ще установят кога точно е внесена?
От друга страна след като няма платена поне застраховка как мислиш да го закараш до КАТ за регистрация?
Нещата леко ми намирисват. Нека те го регистрират и после го купувай дори и малко да се оскъпи цената заради регистрацията.
:partyman:
Chefo77 - майстор
Когато колата се качи на автовоза, се демулира (снема от отчет) в страната, в която е била регистрирана. Най-често И свалят номерата, много рядко някоя остава с тях. Автосалоните навън не са собственици - те или са посредници, или продават автомобили, снети от отчет и за които не се дължат такси и данъци, те нямат право на движение по пътищата на страната им.
Оттам нататък в пътния лист се попълва дестинация (България, конкретния автосалон) и превозвач. Когато колата се свали от автовоза тук, не подлежи на регистрация, защото тя не се заприходява на никого. Когато Иван реши да я купи, се сключва договор между Иван и човека в Италия, Франция, Германия и т.н., а фирмата, извършила доставката прави точно това - доставя. Така че - не, няма срок, в който след внасяне трябва да бъде регистрирана. Трябва да бъде регистрирана след закупуване.
Ако имаше такъв срок, в автосалоните щяха да продават само личните си автомобили, защото никой нямаше да рискува да регистрира 10-20-50 коли, които да бяга да регистрира в КАТ, да минава прегледи, да плаща ГО и данъци ... пък после да търси на кого да ги продаде.
А как се кара до КАТ ли - аз ли да ти кажа, или сам ще се сетиш - незаконно или на платформа. Първия ми Ровър дойде от Шумен до Варна без номера (с придружаващ автомобил, вечерно време), а от нас до КАТ отиде дори без придружаващ автомобил. Интересното е, че даже в КАТ не ме попитаха как съм я закарал.
infomar
Явно няма единна методология. Едни ги глобяват, други не.

Обаче ако си закупил кола примерно от Германия от някое частно лице и си я докарал в България имаш ли задължение в някакъв срок да я регистрираш в КАТ или може и след година, като през това време си я държиш под навесът. Респективно през това време да не плащаш нищо за нея. Такава кола можеш ли да я препродадеш на някой преди да е регистрирана..... и купувачът да няма проблеми при регистрацията и и в данъчното.

По същият начин стои и въпросът ако закупиш кола от автосалон но не я регистрираш няколко месеца или година и решиш да я препродадеш..... респективно не си плащал нищо за нея....
Chefo77 - майстор
От салон няма как да купиш кола и да не я регистрираш, защото трябва да я караш по без номера, а ако те спрат, ще ядеш големия и венестия... а те задължително ще те спрат :)
А за покупка на частно лице от частно лице отвън - нямам представа.
stonesour - специалист
сключваш договор с продавача, колата (без номера) на платформа и с договора и с колата в кат за регистрация.

два пъти съм минавал по този път. търговеца беше печен и ми докара и двете коли в кат на своя платформа, договора го подписхме в кат, там му дадох и кеша. той пък ме развеждаше навсякъде по опашките като нявсякъде имаше познати фуражки и съдействаха с попълването на бумащината.
stonesour - специалист
infomar написа:
Явно няма единна методология. Едни ги глобяват, други не.

Обаче ако си закупил кола примерно от Германия от някое частно лице и си я докарал в България имаш ли задължение в някакъв срок да я регистрираш в КАТ или може и след година, като през това време си я държиш под навесът. Респективно през това време да не плащаш нищо за нея. Такава кола можеш ли да я препродадеш на някой преди да е регистрирана..... и купувачът да няма проблеми при регистрацията и и в данъчното.

По същият начин стои и въпросът ако закупиш кола от автосалон но не я регистрираш няколко месеца или година и решиш да я препродадеш..... респективно не си плащал нищо за нея....
ти това:
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган.
(2) Срокът по ал. 1 не се отнася за придобитите с цел продажба, нерегистрирани в страната моторни превозни средства и ремаркета от стопански субекти.
не го ли прочете?!
ако придобиеш като физическо лице кола, си длъжен да я регистрираш в срок. ако си ЮЛ и си я придобил с цел продажба няма срок.
infomar
stonesour написа:
infomar написа:
Явно няма единна методология. Едни ги глобяват, други не.

Обаче ако си закупил кола примерно от Германия от някое частно лице и си я докарал в България имаш ли задължение в някакъв срок да я регистрираш в КАТ или може и след година, като през това време си я държиш под навесът. Респективно през това време да не плащаш нищо за нея. Такава кола можеш ли да я препродадеш на някой преди да е регистрирана..... и купувачът да няма проблеми при регистрацията и и в данъчното.

По същият начин стои и въпросът ако закупиш кола от автосалон но не я регистрираш няколко месеца или година и решиш да я препродадеш..... респективно не си плащал нищо за нея....
ти това:
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган.
(2) Срокът по ал. 1 не се отнася за придобитите с цел продажба, нерегистрирани в страната моторни превозни средства и ремаркета от стопански субекти.
не го ли прочете?!
ако придобиеш като физическо лице кола, си длъжен да я регистрираш в срок. ако си ЮЛ и си я придобил с цел продажба няма срок.
И аз това си мисля, но този господин ме убеждава, че от КАТ негов приятел му казал, че колите които той ЗАКУПИЛ и си докарал от Германия понеже била в ЕС, не било задължително да ги регистрира веднага а когато си иска. Та той вече ги държал няколко месеца, явно с цел препродажба.

Аз се отказах да купувам от него, но ми стана интересно дали има все пак някаква вратичка за коли внесени от ЕС да не е задължително регистрацията в двуседмичен срок.

Т.Е. оказва се, че от където и да си я закупил, щом си станал техен собственик по закон си длъжен да я регистрираш в КАТ до 2 седмици, инак ако имаш връзки минаваш метър, ако не, плащаш колкото ти поискат глоба.

Остава открит въпроса, ако си закупил кола от човек в (примерно) Германия, в КАТ искат ли ти наличие на платена застраховка към момента на регистрацията или само документ за покупко/продажба. Ако продавача не ти е дал документ за застраховка, как може да и направиш застраховка преди КАТ?

Тема "Срок за регистрация в КАТ на новопридобит автомобил" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: