• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
gandonov - специалист
Привет на всички,
Имам подобен въпрос, затова реших да пиша в тази тема.

Искам да придам лек "етно"-вид на къщата, като сложа дъски по ръбовете на фасадата. Нещо подобно като на снимката.
В момента външните стени са на тухла - Porotherm 25см. Мисля да сложа външна изолация - Fibran 5см.

Проблемът ми е, че не знам как да закрепя дъските?

С дюбели и винтове ще е здраво, но ще ми трябват 12-15 сантиметрови винтове....

Какво мислите, дали да не заложа дървени трупчета в изолацията и после да закова дъските в тях?

Прикачен файл

Old_house.jpg
Old_house.jpg (108.04 KиБ) Видяна 4381 пъти
torbalan - Дървен философ
с монтажно лепило няма ли да стане?
gandonov - специалист
Една дъска 400 х 15 х 2см тежи над 10кг.
Не искам да рискувам с лепило. Пък и не знам как ще се държи при минусови температури.

Търся по-надеждно закрепване. Пирони, дюбели, винтове, ...
^Don_Antonio^ - напреднал
Защо трябва да е дъска?Опитай с подходящ ламинат.
panalov - специалист
Не си усложнявай работата с дървени трупчета ами си слагай изолацията, мазилката и след това с подходящи пирон-дюбели през 50-60 см ги ковеш
^Don_Antonio^
Защо трябва да е дъска?Опитай с подходящ ламинат.
Дон Антонио ти виждал ли си ламинат след едно намокряне на какво заприличва ?
А и въпроса е с какво да захване дъските а не какви дъски да ползва.
gandonov - специалист
Ами парапетите, стрехата и останалата дървения е от дърво. Не върви да слагам ламинат. Няма да има същия вид. Ще стои като на свинче звънче. :)
Вярно, че е по-лек от дървото, но пак остава въпросът с монтажа. Не ми се ще да е само с лепило.

Явно варианта с дървени трупчета не ви допада.
Имате ли други идеи?

EDIT: @panalov: Прав си за ламината. Ще цъфне още първия сезон.
Явно ще е с винтове и дюбели. Просто ще търся по-дълги.
^Don_Antonio^ - напреднал
Ламината неможе ли да се ипрегнира?Или да използва (след съответната обработка) по тънки дъсчета или шперплат или нещо от този род (по леко по горе упоменатите дъски).
Последна промяна от ^Don_Antonio^ на ср май 26, 2010 5:43 pm, променено общо 1 път.
^Don_Antonio^ - напреднал
panalov написа:
^Don_Antonio^
Защо трябва да е дъска?Опитай с подходящ ламинат.
Дон Антонио ти виждал ли си ламинат след едно намокряне на какво заприличва ?
Незнам дали съм виждал ламинат но видях тези: http://www.banispa.com/index.php?page=s ... -p3784.htm;
БориславМ - специалист
За леките неща ползваш пирон-дюбел няма конденз собствен опит. За тежките неща ползваш винтове за директен монтаж в бетон и тухла 7,5мм на 51мм, 60мм, 80мм 100мм до 1педя. звезда 30 (или 35 ли беше). За тухла се вземат по-дългички да хванат няколко камери от тухлата, свредло 6мм . За бетон свредло 6,5мм , трябва да хванат в бетона(не в шпакловката му) над 35мм. Предимства може да ги вадиш и ползваш отново, може да ги натягаш/отпускаш според желанието, издържат на огъване повече от пирон-дюбелите, не ръждясват.
Имах същите проблеми и ги реших по този начин преди 6 години.
ArturDent - Почти Безобиден
gandonov, Пирон - дюбели (достатъчно дълги). Моя климатик така е забоден и не е паднал, засега ;)
Даже главите може да ги боядисаш с миниум (да приличат на ръждясали), така ще придадеш още по-етно вид на къщата.
  • 1
  • 2

Тема "Влагане на дърени трупчета в изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: