Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
kam34 - специалист
Местя си темата тук, щото май първия път сбърках мястото. :lol:

Как е правилно да се направи пода на нова баня. Размерите и са 1.7х2.20м. Въпросния под е 40 годишна пресъхнала гола бетонна плоча. Как трябва да се направи замазката. Наклона към сифона с нея ли се прави или се докарва после с лепилото (ще влезна в преразход). Каква хидроизолация да сложа и необходимо ли е и за стените (газобетон), сконен съм да хидроизолирам и тях.
kam34 - специалист
Разгледах ги темите, но мен ме интересува самата замазка и евентуалната хидроизолация на пода а там пропускат този момент и наблягат на плочките.
silllveto - Майсторица
Не съм майстор и за тва ти отговарям - наклонът се прави със замазката. Лепилото е за лепене на плочки. Не разбирам от хидроизолации, слагат някви работи, но по принцип не е необходимо нито за пода, нито за стените.
Dansaver - специалист
Нямам голям опит със замаските, но от няколкото които направихме на бани установих, че е доста трудно да уцелиш наклоните със самата замаска, така, че внимавай защото после ще започне да ти закачат ъглите на плочките и ще трябва да ги надигаш т.е. пак ще влезеш в преразход.

За хидроизолацията по принцип е задължителна, но на много места няма.
Има двукомпоненти смеси за тази цел -- сухо лепило и туба с добавка които се смесват и се мажат с баданарка, а за ъглите се взема специална лента защото са най-уязвими по принцип, някъде даже бях снимал докато лепя терасата си на таван. Ако не правиш хидро поне се постарай фугирането да е качестевно и запечатай фугите с препарат за фуги.
solo5 - майстор
silllveto написа:
Не съм майстор и за тва ти отговарям - наклонът се прави със замазката. Лепилото е за лепене на плочки.
:respekt:
silllveto написа:
Не разбирам от хидроизолации, слагат някви работи, но по принцип не е необходимо нито за пода, нито за стените.
Тук не съм много съгласен [-X
Не е излишно да се сложи една хидроизолационна лента :roll:
тото - специалист
Пиша с уговорката, че и аз не съм майстор, но скоро приключих една баня със сходни начални условия.
Тъй като аз си правих правите и обратните води, съобразих мястото на сифона с размерите на подовите плочки така, че и да изглежда добре накрая.
Наклонът го дадох със замазката и я направих 6 масеца по-рано. Имаше доволно време да съхне. Най-просто описано, при направата на замазката майките разделят пода на банята на 4 правоъгълни триъгълника и някакви "остатъци", ако не е квадратен пода. А 4-те прави ъгъла се събират при сифона и са най-ниските точки на пода. От там, към стените, вдигаш нивото със съответния наклон. После пълниш между майките и изравняваш с мастар.
Стените /газобетон/ бяха относително прави. Грундирах две ръце, после хидроизолирах с еднокомпонентна хидроизолация + хидроизолационна лента между стена/стена, стена/под и около сифона. Хидроизолирах и пода.
Плочките и на пода и на стените ги лепих на двоен гребен с флексово лепило.
Грунда, хидроизолацията, лентата, лепилото и фугиращата смес, които ползвах, са на един производител.

Всъщност 98-99 % от нужното прочетох в този форум.
За което съм благодарен на всички ! :)
kam34 - специалист
Кажи с какви материали работи и на коя фирма, аз за сега съм се спрял на Боро, щото мога да намеря всичко което ми трябва от дистрибутор на сносна цена.

При мен пода е по скоро правоъгълен 1.70х2.20м. На твоя под какъв наклон даде, колко е разликата между нивата на сифоня и до стената.
ebahti - майстор
дрън-дрън.......ако сам ще си правиш замазката по добре я направи равна-майстора ще ти направи наклона с плочките.......не ми се обеснява мн. ама по добре е и майстора да си направи замазката ,като ти му кажеш как ще се редят плочките/прави или на калъч/ аз за 10тина декара бани още не съм правил хидроизолации и рекламации не съм имал,ама нема лошо-то вече кво ли не измислиха да прибират парите на хората сигурно е по добре,ама дали има смисъл............айде наздраве :partyman:
сола 180 - специалист
Лаки много си скромен бре, аз бих казал-дрън,дрън,дрън та дрън.
Все мнения на хора дето не са направили и една баня.
Силвето е написала най-точното и изчерпателно мнение.
А ние с теб вече се заяждаме. :lol: :lol: :lol: :lol:

Тема "Под на баня." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: