Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте :)
знам, че много от вас ще кажат да си сменя апартамента, но ..... това е за друга тема :-D
живея от 15год в стар блок строен през не толкова далечната 1965г. До сега боядисвах таваните с латекс и светваха идеално, но сега още след първата ръка латекс започнаха да падат на парчета. Минавам с валяка и се отлепя и естествено остава на валяка. Като повечето хора нямам пари за шпакловка и гипсокартон, а не ми харесва идеята да налепя таваните със стиропор, за да залича пораженията.
Дали имате някаква идея :? ...... по възможност евтина и ..... ако може да се справя сама :wink:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
При всички случаи, трябва да остържеш тавана. Опасявам се за причините - да няма влага отгоре?
Akulata - помощник
Според мен таванът не е бил почистен първоначално от винервайса и първата ръка латек е положена върху него. Така той се е запечатал до известна степен, но с последващите боядисвания, слоят латекс е надебелявал с годините и започва да се отлепя. Съвет: Взимаш шпакла, наточваш я правилно, а не като нож, и изтъргваш тавана до здрава основа. Няма начин да няма гипсова шпакловка под боята, било то винервайс или латекс! Успех
crez - майстор
Akulata написа:
Според мен таванът не е бил почистен първоначално от винервайса и първата ръка латек е положена върху него. Така той се е запечатал до известна степен, но с последващите боядисвания, слоят латекс е надебелявал с годините и започва да се отлепя. Съвет: Взимаш шпакла, наточваш я правилно, а не като нож, и изтъргваш тавана до здрава основа. Няма начин да няма гипсова шпакловка под боята, било то винервайс или латекс! Успех
Абсолютно вярно е посочена причината. Грабваш шпаклата,сваляш стария латекс и всичко което се подава на сваляне,измиваш с мокра гъба старателно тавана шпакловаш на места където са се отварили шупли и като изсъхне, боядисваш. Това е!
W123 - специалист
crez написа:
... шпакловаш на места където са се отварили шупли...
Като я гледам жената няма да й е лесно да се справи сама,парички за майстор няма а и никой шпакловчик няма да дойде да й направи няколко кръпки.Няма начин Поли,ще трябва да се научиш.

Ако не са ти големи пораженията,в смисъл не са ти падали големи люспи, върви до магазина и си купи една по-големичка шпакла че с маламашка няма да се оправиш,една малка торбичка шпакловка на Боро примерно и послушай крез какво ти казва.Но имай предвид че кръпки на таван личат ужасно и след това трябва да се тръкнат със шкурка.
Когато си оправила проблемните места разреди латекса.Ако е кофичка от 4кг му налей около 400-450мл. вода.Ще стане много рядък и е трябва да се нанесе на 4 евентуално 5 ръце но така валяка върви много леко,направо се плъзга и няма да лепне което пък ще ти е от помощ при преминаването му през проблемните области.Между ръцете ще трябва да изчакаш поне 4-5 часа.
В момента е ад на тема боядисване и шпакловки.Времето е много горещо и латекса много бързо дръпва и като е гъст лепи много и обръща слабите места.
Хубавото в случая ако разредиш латекса е че ще се научиш да боядисваш тавани за много кратко време :-D
masterval - майстор
Мнението ми не е много конструктивно, но защо всички мислят, че една жена от Варна ще може сама да си шпаклова таван?

Два пъти изчетох съветите и виждам странни мнения, от типа
"Грабваш шпаклата,сваляш стария латекс и всичко което се подава на сваляне,измиваш с мокра гъба старателно тавана шпакловаш на места където са се отварили шупли и като изсъхне, боядисваш. - бас хващам, че при първият опит да се боядиса "ремонтирания" така таван, ще се случи същото, като в първото питане.
asinka - специалист
Моите съболезнования, Поли.През същия ад минаваме и ние сега-през май ни падна едно хубавко парче от около 2 метра диаметър на тавана, който бе облепен с гипсови фигурки а ла 90-те :shock: Отвори ни толкова работа, че думи нямам-покрай тавана и дограмата, а и на всичкото отгоре-и баня започнахме да правим-"така и така-мръсотията е една"
Ние решихме дереджето с гипскартон на тавана, но излиза наистина скъпичко-за 20 кв.м. към 500 лева, че и отгоре, като сложиш и новото осветление.Но сама няма да се справиш-
затова или викай майстори, или с шпаклата бутай шуплите и замазвай където има нужда.
Благодаря на всички, които изказаха мнение за злощастния ми таван. Имах нужда и от съвет, и от окуражаване.
Разбрах и причината - просто не съм разредила достатъчно латекса.
Разбира се, че трудно ще се справя с шпаклата :(
Намирам сайта за невероятен, както и всички в него.
Изчетох всичко и за гипскартона - не е невъзможно, но не смея (сама), а нямам възможност да платя за майстори.
Спрях се на стиропорните плоскости и мисля, че ще се получи.
Е, в някой по-хубав момент, може и да си сложа гипскартон - фантастични са поместените снимки. А кой знае - току виж съм решила и нещо по-смело :)
Още веднъж - благодаря на всички =D>
W123 - специалист
Поли,изкаш ли един съвет за плоскостите,става много красиво но отиват малко повече...лепи ги на диагонал на стаята.
W123 написа:
Поли,изкаш ли един съвет за плоскостите,става много красиво но отиват малко повече...лепи ги на диагонал на стаята.

на диагонал ??????? :? ще помисля и може и да реша така да ги сложа :) благодаря за идеята :wink:

Тема "Падат ми таваните" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: