• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
manito - напреднал
Здраейте на всички!

От известно време чета форума и винаги има какво ново да науча, за което благодаря на всеки, имал време и желание да сподели идеите, опита и знанита си =D>

Първа тема, първи въпрос:

Как да разбера, по какво се познава, едно дърво дали е сухо и добро като материал? То се предпазва от насекомите след различните видове обработка с масла и лакове, но дали след време няма да се получат цепки, дупки или други деформации?

Как всички знаем, чичо гугъл знае всичко, но предпочитам лично мнение базирано на опит, слух, или "аз не съм, обаче един познат каза че..."

поздрави...
Илиян Илиев™ - майстор
Няколко съфорумци казаха, че се познава с влагомер. :wink:
EDI - майстор
Дали ще се появят цепнатини, никой не може да ти гарантира, дори и да е с малка остатъчна влага.Ето някои лаически методи - на око можеш да прецениш дали е сухо по теглото на дъската или гредата, по цвета /по сухите са по-жълтеникави/, по краищата на гредата - ако срезовете са тъмни, значи е малко по-сухо.Това което казвам е за дървения материал, който се продава по разните бази и складове.Иначе за обработения, производителя трябва да ти гарантира процента остатъчна влага.
За качеството пак на око - по-малко чепове, по-равномерна шарка на дървесината.
masterrichi - специалист
И да допълня да няма център,щото като не е отпаднъл центъра при разкроя се натрупва напрежение в дървото и при съхнете се измята и напуква.
niki_sap - специалист
Какво значи това последното? Гредата да не е от най-вътрешната част на дървото ли - най-върешните кръгове или?
masterrichi - специалист
Ето и малко нагледно снимал съм някои мостри

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (104.02 KиБ) Видяна 7312 пъти

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (127.14 KиБ) Видяна 7312 пъти

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (116.2 KиБ) Видяна 7312 пъти
laki1968 - специалист
е тва за центъра не го знаех :? ама човек се учи докато е жив :-D
  • 1
  • 2

Тема "Как се познава дървото?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: