• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
mmetodiev - специалист
Здравейте,
Решил съм тази година да правя вино В малкото бидонче/50 L/ съм сложил черен отел /май го наричат бланка/ В по-големия /80L/ бяло десертно грозде от асмата. Сложих ги преди около седмица и вече са в бурна ферментация.
В големия бидон /200 L/ смятам днес, или утре да сложа 150 кг мавруд, или мерло - за червено вино.
От малките бидончета смятам да източа сока и да го прибавя в големия, а останалото грозде с вода и захар /4:1/ да варя ракия.
Та, въпросът ми е кога да прибавя сока в големия бидон, когато му мине и на него бурната ферментация, или преди, когато го слагам?
Правил съм вино преди няколко години - не лошо, но такива сложни комбини не съм правил и затова се обръщам с въпрос към знаещите, за което предварително благодаря.

Прикачен файл

P1030988.JPG
P1030988.JPG (69.16 KиБ) Видяна 4493 пъти
mitko414 - специалист
Извинявай, че не е точно по въпроса ти, ама аз бих смесил вината, нито сега, нито след време.
Не разваляй мерлото или мавруда с отел!
roly - специалист
Отела на 20- тия ден го затвори плътно да чака за варене на ракия,
отделно на 10- тия ден от смачкването на мавруда му извади чепките и люспите в друг бидон, допълни към чепките с 1:4 захар/вода и го остави 20 дена да преври пак и заедно с отела- за ракия.

Вино от отел вече на запад никой не прави(даже във Франция е забранено)-
то е от директните сортове(отел, липовка),
а не от винените(каберне, памид, мавруд).
tysonlkr - специалист
Не си прави експерименти. Ферментация при двете е на различен етап. Така само ще развалиш виното. Най добре си ги остави поотделно, не ги смесвай :wink:
Георги Иванов(алцек) - специалист
roly написа:
Отела на 20- тия ден го затвори плътно да чака за варене на ракия,
отделно на 10- тия ден от смачкването на мавруда му извади чепките и люспите в друг бидон, допълни към чепките с 1:4 захар/вода и го остави 20 дена да преври пак и заедно с отела- за ракия.

Вино от отел вече на запад никой не прави(даже във Франция е забранено)-
то е от директните сортове(отел, липовка),
а не от винените(каберне, памид, мавруд).
Дядовците ми са пили само такова вино както го казвате отел,по нашият край в Добруджата се казва по друг начин.Те французите ако ни кажат да пием конска пикоч ще го направим ли?С техните акъли до къде докарахме България.

По темата,не смесвай вината за да се насладиш на вкуса на всяко по отделно.И не слушай такива разбиратели като горе цитирания.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Винпромите се дърпаха да го изкупуват защото не се отглежда в такова количество както каберне,мерло ркацител,пино и др.,но никога не са ме връщали.
Последна промяна от Георги Иванов(алцек) на съб окт 12, 2013 2:00 pm, променено общо 2 пъти.
teon - специалист
...3:1/вода:захар/ според мен е по-доброто съотношение...
КИМИ - специалист
Когато е за ракия се прави 1:4 (захар/вода),
1:3 някои добавят при направа на вино, което съществено увеличава
количеството на виното, но пада алкохолния градус-
например ако е само от гроздов сок алк. гр. е 13-14%, ако го
направиш с вода и захар е 9-11% и трябва да се изпие най-късно зимата като младо вино,
защото винаги има малък % неразградена захар и започва оцетна ферментация след време.
alsted - майстор
КИМИ, нещо бъркаш съотношенията!
mmetodiev, като си решил да правиш букет, отгледай вината по отделно и след това с много проби реши какво съотношение ти харесва. Всеки остатък, по всяко време можеш да го свариш на ракия. Класиката за озахаряване на джибра е 10кг захар и 3 кофи вода, т.е. 1:3.
Знам много добре, че навсякъде пише до 22% захарност. Моята практика е 25%!
КИМИ - специалист
Съгласен съм за 1:3 захар/вода когато ще получаваш вино, :-D
когато прравиш джибрите 2-ри път за ракия е 1:4. :-D :-D :-D
Няма нужда от повече захар, за ракия, защото няма да се превърне в алкохол цялата преди
изваряването, не е голяма грешка 1:3 за ракия, но е икономически неефективно.
  • 1
  • 2

Тема "Питане за вино" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: