• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
kistbam - специалист
Здравейте. Първо искам да помоля темата да се премести в правилния раздел (ако не е).
Става въпрос за следното:
Започнах да строя къща в село Рогош, в близост до Пловдив. С жена ми сме изтеглили потребителски кредит от 45 000лв, с който възнамеряваме да направим грубия строеж и евентуално дограма.
От там нататък идеята ми е да се викне оценител, да се направи оценка на имота с къщата, която евентуално е докарана до акт 14 и на базата на тази оценка да изтеглим ипотечен кредит (надявам се на 80 000), с който да завършим къщата и може би да обзаведем тук там кухня, баня (с една дума да се нанесем да живеем).
Някой правил ли го е това упражнение и има ли смисъл в него?
Къщата е едноетажна с вдигнато подпокривно пространство 93м2. Имота е 500м2.
toolegittoquit - майстор
Мисля, че си ентусиаст,приятелщ Имотите в това село, след като направих справка са евтини, което означава че цената им е такава, защото не са атрактивни. Не мисля, че къщата ще бъде оценена на 80хиляди и мисля, че се загробваш с над 100 хиляди лева кредит. Не знам какво мислиш за строиш за толкова много пари, но премисли добре.
За сравнение - в това селце се продава къща за 36хиляди лева барабар с дворното място. Защо си мислиш, че твоята ще бъде оценена на 80 хиляди при груб строеж?
MamaMy - майстор
Много от банките не ипотекират селски имоти. Дори и селото да е търсено и имотите да са скъпи. Говоря от собствен опит
шоп - майстор
kistbam, приятелски съвет от мен. Ограничи се с потребителският кредит. Разтягай си краката според чергата.

Банките оценяват кредитният риск и ако реалната ( ликвидна ) пазарна цена за имота ти и строежа е 20000лв ще ти отпуснат 10000лв ( твърде оптимисично ) т.е. макс 50% от ликвидната оценка.

500м2 имот с РЗП 92м2 и един етаж на акт 14 .... ти би ли го оценил на 80000лв?

Горното го пиша на база голям опит с банковите институции.
Успехи и умната!
kistbam - специалист
Благодаря за отговорите, макар и да са разочароващи :sad: :sad: :sad:
Така или иначе грубия строеж съм го почнал. Като го приключа ще пробвам
с някой оценител да видим.
Може пък да стане нещо :? знае ли човек.
LazarGanev - "Велик майстор"
По-добре да не стане с кредита, за твоя добро е. Знаеш ли колко е месечната вноска за 120000лв кредит?
bulhomes2 - майстор
kistbam написа:
Започнах да строя къща в село Рогош ...
Някой правил ли го е това упражнение и има ли смисъл в него?
Май малко късно се интересуваш. Сигурен съм, че си пуснал темата с надеждата някой да те обнадежди за начинанието, но аз не бих се обзаложил, че ще има сериозен такъв човек. Имаше един кратък период, в който цените на новото строителство бяха по-ниски от тези на старото, но дори и за тогава не съм убеден, че по селата е било по-евтино да си построиш, от колкото да си купиш готово. Неприятно е, но няма как да избягаш от реалността...

ПП. Да видим дали ще мога да ти го обясня с личен опит. Бащината ми къща в едно плевенско село. Всички много я обичаме, щото ваканциите сме расли там, но като починаха бабата и дядото я продадохме, щото само за една къща да тичаме на над 100 км не е оправдано. Сегашния собственик е някакъв англичанин, който само я е купил и го няма над 10 години. Вероятно е забравил вече за нея. И ние можем и всички комшии могат да предявят иск за владение по давност и няма да има кой да го оспори, но никой не я иска дори и без пари??? Та - дали има смисъл да се строи в това село?

ПП2. А за кредити за такъв строеж вече работата е умопомрачителна. Както и Лазар каза - никой нормален няма да ти даде кредит за това и наистина е и по-добре за теб да не ти дава, щото се надявам, че ти е ясно, че ще ги хвърлиш на вятъра (при първите ми бизнес начинанния и аз търсех кредит 10-20 000 лв и добре, че никой не се нави да ми ги даде, щото сега ми е ясно, че нямаше да се върнат). ОК - ти ще викаш, че си си направил къща за едиколко си лева едиколкоси квадрата, което може би ще изглежда изгодно, но на практика никога няма да можеш да си ги върнеш. Дори и да са си били твои и да нямаш лихви. А с лихвите нещата вървят на към ... дали не е по-добре да заебеш всичко отсега. Наистина ми е гаден поста, но бих се радвал, ако ти спестя бъдещи по-големи мъки.

ПП3. Едноетажното строителство е най-скъпото.
sstefanov - майстор
За справка може да погледнеш moitepari.bg
Не е реклама, те ми помогнаха за моя кредит преди 8 години и съм им много благодарен.
lyubohar - майстор
Скоро близки ползваха ипотечен кредит.
Имота е в София.Дадоха им 80% от оценката.След големи разправии,пазарене и търчане.
Оказва се,че колкото и да са изгодни лихвите в момента ще върнат точно двойно повече.
Да не споменавам колко им е вноската на месец.
По груби сметки за 80000 ще е около 700лв.поне 20г.За 120000-около 900-1000лв.
Ако изобщо дадат нещо за имот на село.
8180 - майстор
lyubohar написа:
Оказва се,че колкото и да са изгодни лихвите в момента ще върнат точно двойно повече.
И моите наблюдения са такива - нямам осъзнато разбиране защо, но факт.
Лично се спрях навреме и... имам "паметник", който има все пак някаква положителна стойност. Приятели се разделиха с жилища (други, извън ипотеката), опитвайки се да предоговарят, рефинансират и да спасят нещо от "мечтите на живота си".
Някои стигнаха до развод, декапитализация на сравнително читавите си фирми (за мен много лоша идея). Не е игра за всеки, както и "положителните" примери за обратното.
Тук, във Форума имаме Колеги, завършили успешно и представили подобни проекти - не съм чувал да споменават за ипотеки.

Тук, макар и по страничен повод, се коментира как работи схемата.
kistbam написа:
Може пък да стане нещо :? знае ли човек.
Колега,
Макар и аз да звуча като БГ-форум, искрено ще се радвам "да стане нещо".

Прецени си нещата - доходи (сигурност във времето), семейно планиране (срокове, промени), безлихвени спонсори - роднини приятели, "направи сам" бригадири, деструкториране на плана - отлагане на "екстрите", вместо ипотека.
Не видях жилище или вила е "мечтата".
Успех!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Въпрос за ипотечен кредит." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: