Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Antonii - майстор
То е хубаво втората ви карта да е и от друга банка.
Че неведнъж се е случвало дадена банка да има проблеми с безкасовите плащания.
Lisko - майстор
Аз имам проблем да разбера какво значи "друга кредитна карта по същата сметка", щото за тукашния начин звучи като нещо което няма никакъв смисъл. Все едно да кажеш - имам втори джиесем със същия номер. Предполагам, че за вас, тукашния начин няма смисъл :) - а именно - кредитната карта ти идва по пощата от банка в която никога не си стъпвал и която понякога няма клонове в твоя град, понякога в твойта държава. Съответно в "сметката" няма нищо и нищо не захранваш. Почваш да си харчиш докато стигнеш до лимита. Като свърши месеца, ти пращат колко трябва да върнеш и имаш 20 дена срок. Междувременно ти върви следващия период. Нормалното състояние на сметката е да е на минус, сиреч на кредит, щото дори когато си платил предния, вече си направил нови заеми в текущия период. Само идиот би я "захранил" да е на плюс или другото е много редкия случай - ако се налага да купиш нещо което е по-скъпо от лимита. Това е истинска кредитна карта. Едно време в България нямаше истински кредитни карти, сега не знам как е, предполагам че вече има. Лихвите са жестоки - 18-22% годишно, но ги плащат хора дето са или глупави или закъсали. Аз не познавам такива. Ако си плащаш в срока, няма лихви.
gnt69 - майстор
И тука е така не е по различно. Кредитните карти навсякъде са кредитни. И аз не мога да разбера какво иска човека.
preslav - майстор
Lisko написа:
Аз имам проблем да разбера какво значи "друга кредитна карта по същата сметка", щото за тукашния начин звучи като нещо което няма никакъв смисъл. Все едно да кажеш - имам втори джиесем със същия номер. Предполагам, че за вас, тукашния начин няма смисъл :) - а именно - кредитната карта ти идва по пощата от банка в която никога не си стъпвал и която понякога няма клонове в твоя град, понякога в твойта държава. Съответно в "сметката" няма нищо и нищо не захранваш. Почваш да си харчиш докато стигнеш до лимита. Като свърши месеца, ти пращат колко трябва да върнеш и имаш 20 дена срок. Междувременно ти върви следващия период. Нормалното състояние на сметката е да е на минус, сиреч на кредит, щото дори когато си платил предния, вече си направил нови заеми в текущия период. Само идиот би я "захранил" да е на плюс или другото е много редкия случай - ако се налага да купиш нещо което е по-скъпо от лимита. Това е истинска кредитна карта. Едно време в България нямаше истински кредитни карти, сега не знам как е, предполагам че вече има. Лихвите са жестоки - 18-22% годишно, но ги плащат хора дето са или глупави или закъсали. Аз не познавам такива. Ако си плащаш в срока, няма лихви.
Просто живееш в друго измерение или пък обратното, ние сме в друго измерение. Карта по пощата, без да си стъпвал в банка и да си попълнил купчина формуляри, да са ти преснели личната карта и т.н. глупости - просто няма такъв филм. Щерката имаше дебитна карта по сметка, която разкрихме заедно при навършване на пълнолетие, когато реши да заминава в чужбина се оказа, че с тази карта не може да се оперира извън БГ, но пък можело да се издаде друга дебитна карта, на същата сметка, но работеща и в чужбина - та така се сдоби с 2 дебитни карти. От тук нататък престанах да си мисля за кредитни карти - ползваш, не ползваш, плащаш годишна дебела такса. Отделен е въпроса, че в момента е много модерно да имаш кредитна карта, отваряш си портфейла и всички я виждат, освен това ако закъсаш винаги можеш да разчиташ на едни 1000 мижави лева - сещаш се който закъсва за 500 евро как после ги връща.
Lisko - майстор
Помня че тъщата, като една новаторка си беше извадила кредитна карта още в първите години на демокрацията. Как точно е работела не знам, но съм сигурен че се наричаше "кредитна" и че работеше защото беше купила телевизор с нея.
preslav - майстор
Lisko написа:
Помня че тъщата, като една новаторка си беше извадила кредитна карта още в първите години на демокрацията. Как точно е работела не знам, но съм сигурен че се наричаше "кредитна" и че работеше защото беше купила телевизор с нея.
То азър, какво да си купиш с лимит 1000 лв.
Що не я питаш какво и е коствало ваденето на тази карта.
gnt69 - майстор
Грешиш по лесно се живее с кредитна карта. Аз например не се замислям имам ли пари в джоба или нямам. Отивам на магазин и купувам каквото ми трябва, отивам на бензиностанцията и си зареждам колата, тока и водата си плащам с карта, абе почти всичко ми е с карта. Всяка вечер ми идва извлечение какво съм харчил за деня, единственото неудобство е като дойде време за плащане към банката, отивам в едната банка вземам пари и ги нося в другата. Абе удобство си е. На дъщеря ми съм извадил също, тя ги харчи в Германия, гадното е че аз плащам ама карай някой ден ще ни гледат. :partyman:
А лимита не е задължително да е 1000 лева може да е и повече стига да те харесват в банката. А ваденето на картата е 5 минути за 4 години. Не е толкова голям ангажимент.
preslav - майстор
gnt69 написа:
Грешиш по лесно се живее с кредитна карта. Аз например не се замислям имам ли пари в джоба или нямам. Отивам на магазин и купувам каквото ми трябва, отивам на бензиностанцията и си зареждам колата, тока и водата си плащам с карта, абе почти всичко ми е с карта. Всяка вечер ми идва извлечение какво съм харчил за деня, единственото неудобство е като дойде време за плащане към банката, отивам в едната банка вземам пари и ги нося в другата. Абе удобство си е. На дъщеря ми съм извадил също, тя ги харчи в Германия, гадното е че аз плащам ама карай някой ден ще ни гледат. :partyman:
А лимита не е задължително да е 1000 лева може да е и повече стига да те харесват в банката. А ваденето на картата е 5 минути за 4 години. Не е толкова голям ангажимент.
Аз съм старомоден и всичко си плащам с дебитна карта - поне съм сигурен, че се простирам само според чергата си. Друга е работата с модерната ми колежка, плаща таксите на 2 кредитни карти, щото на една не и отпускат повече от 1000 лв. къде и как ги ползва не знам, но приказките и са да имала резерв в случай на нужда. Тук вече става въпрос за фукня, а не за работата, която ти си вършиш с картата. И не знам защо ти се налага да носиш едни пари от тука там при условие, че интернет банкиране има почти всяка банка.
VLADO66 - майстор
Аз ползвам овърдрафт по сметката където ми превеждат заплатата и съм спокоен че ако имам извънредни разходи, няма проблем да ги покрия.
fbr - майстор
В заглавието пише дебитна карта. Няма и намек за кредитна. Та, към една разплащателна сметка могат да бъдат издадени няколко карти на различни картоиздатели MASTER VISA и т.н. защото различните карти имат различни приоритети, в смисъл, за едни и същи операции с различни карти се плащат и различни такси. Аз в момента съм с две дебитни карти, към двата гореспоменати картоиздателя, и не мога да кажа, че е опасно.

Тема "Безопасно ли е използване на 2ра дебитна карта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: