Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
atom3 - специалист
Изображение

Ето една наскоро сменена вертикална водопроводна тръба за студена вода във вход, размер 32. В моя вход обмислят да подменят превантивно такъв щранг понеже състоянието е сходно и има няколко въпроса:
1. Препоръчително ли е да се сменя и изолационния кран заедно с тръбата? Скъпи ли са тези кранове, дали заради цената не са го сменили тук?
2. Практика ли е да се слага изолация на щранга когато е за студена вода?
3. Дупките които/ако (ще) остават около тръбата по плочите по принцип запълват ли се с нещо?
4. Ориентировъчна цена на етаж за тази услуга може ли да ми кажете, при положение, че ще се подменя тръба с поетапно намалящ размер 50, 40, 25 в 5 етажна сграда, по един апартамент е свързан на етаж?
5. Някаква друга тънкост за която да говоря когато искам оферти от фирми за изпълнение?
Andri01 - майстор
1,2,3 - Да, 4-Не , 5- Искай писмена гаранция.
atom3 - специалист
Може ли разяснение по т.3, с какво се запълват дупките около тръбата? И се сетих за още един въпрос. През колко метра трябва да се укрепва със съпорти когато върви нагоре тръбата?
Mitashki_MM - специалист
Крана задължително го сменете, при това поискайте да ви го покажат (в блока на майка ми бяха сложили някакви китайски ментета дето 2г по-късно когато преправях водомерния възел в нашия апартамент и трябваше да спра водата по щранга едвам успях да го раздвижа за да го затворя). По скромното ми мнение крановете на HP Trend са прилични като за парите си.
Изолация слагайте задължително, че да предотвратите конденза по тръбата ама същевременно не оставяте да ви отрежат главите за нещо дето струва 1.50-2.00лв/м и се слага за секунди.
Дупките между етажите обикновено водопроводчиците ги запълват с пяна колкото да не се чувате един друг комшиите и после всеки си дооправя замазката при него.
Не съм специалист ама 50мм тръба за 5 жилищни апартамента един над друг ми се струва голямо изхвърляне - при майка ми хоризонталните щрангове в мазето са 40 а вертикалните вървят 32 отдолу догоре и никой не се е оплаквал от липса на дебит.

Тема "Какво трябва да знаем при смяна на вертикален щранг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: