Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
coccinella - специалист
Здравейте майстори!
Много се радвам, че Ви намерих, защото тепърва започваме с ремонтите в къщи. Ще наемаме майстори, защото нищо не можем сами, но аз обичам да имам инфо предварително.
Сега имам един въпрос.
Имам останало едно кашонче плочки производство на "Петър Караминчев" - Русе. Споменавам производителя, за да Ви подсетя - едни такива пластмасови, като много дебел и твърд балатум изглеждат.Мисля, че само този производител ги е произвеждал преди години. Към тях е имало спец. лепило, което е свършило вече. Аз искам да ползвам тези плочки сега, но не знам с какво мога да ги залепя. Смятам да ги лепя на перваза на прозорците от страната на терасата. Мислите ли, че са подходящи за такава употреба и с какво да ги лепим?
Благодаря предварително за отговорите Ви.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
По спомени, тези плочки не се поставяха в мокро или натоварено помещение(баня, антре). Пишеше го на опаковката. Трудни бяха за поддръжка, с много ограничения в ползването и с цена като на теракот. Затова и отдавна не се произвеждат.
Конкретно по въпроса за лепилото. Лепилото е връзката на "дъното" на плочката с основата. Кажете каква е откъм опакото плочката ви (PVC, текстил...) и ще ви предложим лепило.
coccinella - специалист
Плочките отдолу са същите както отгоре - предполагам пвц.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
coccinella написа:
Плочките отдолу са същите както отгоре - предполагам пвц.
Значи всяко лепило PVC-бетон с подходящ температурен толеранс ще ви свърши работа.
Всъщност первазите ви от какво са? Крайното покритие - мазилка, латекс?
coccinella - специалист
Основата е тухла. Отгоре има замазка.Най-отгоре в момента е латекс, но е много напукан и излющен на места, та ще го изтържем.
Сменяхме дограмата и имам подпрозоречна дъска само от вътре.Искам да залепя тези плочки от външната страна на перваза, за да придобие завършен вид прозореца. Ако има някакво значение - терасата е остъклена и няма да се мокри или натоварва по някакъв начин мястото, където ще бъдат тези плочки.
valentino76bs - майстор
Останаха ми няколко торби от това лепило.Мога ли да го ползвам за фаянсовите плочки.Четох някъде ,че флексовите лепила пукали фаянса.Фаянса ще се лепи на вароц. мазилка.

Прикачен файл

IMG_20240404_231158.jpg
chapara - майстор
Виж срока на годност като начало😉
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет апр 04, 2024 11:09 pmvalentino76bs написа:
...Четох някъде ,че флексовите лепила пукали фаянса...
И как така :-D
bigdragon - майстор
Така е.

Лепилото хваща здраво и плочката и основата.
Ако се пукне основата, не се пука по фугата, а
през плочката.

Проверено, ако някой не вярва, мога и да снимам...

Тема "лепило за плочки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: