• 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
miroki - майстор
Днес 21 ден, извадих едно парче за проба. Вече става.
stiv1961 - майстор
Моето е на две седмици, днес опитах чорбата, иска си още вкисване ама то до Коледа има време :)
VLADO66 - майстор
Казаха ми интересен метод за пресичане на ферментацията-около 50 гр. пчелен мед на 100литров бидон.Смятам да пробвам.Весело посрещане на Нова година :partyman:
hidrazin - майстор
Сложи повече мед - килограм на всеки 3 литра от бидона. Може да стане зелева ракия. :-D
Това с пчелния мед няма как да стане. Някои хора слагат малко мед още като правят зелето - в солената вода.
http://vkusen-svyat.blogspot.bg/2015/12/blog-post.html
Сложи калиев сорбат и си свиркай.
Весело посрещане!
:partyman:
radius - майстор
Бе мойто още не е готово, кисело е, но не съвсем май. Уж да го пресичам тия дни пък то..., сякаш ми е много солта 400гр./10л и се чудя дали изобщо да слагам сорбат. Това че отгоре е бистро и няма характерната съга ( не знам как е книжовната дума :) ), дали е показател, че още не е готово?
Илчо Илиев - майстор
С толкова сол то ще втаса и няма да се скапе,но ми е интересно как го ядете това нещо,не е ли солено :?

За да не втаса до сега има малко причини, едната е да е на студено, но то като цяло до онзи ден си беше есен, другия вариант е да е калпав сорт и да стои отвън меко,а в средата като прясно...
Съгата си се появява когато има подходящи условия, моето имаше съга,но като го пресякох и изчезна,е преди това я обрах колкото можах,но сега няма грам...,а при твоето може би няма защото е много солен разтвора...
radius - майстор
Аз ям много безсолно и го изкисвам преди готвене. Проблема е, че изчезва и малко от киселото по този начин. Понеже нямам богат опит, слагам толкова сол за по-сигурно, тъй като в гаража ( който е с 10см изолация) си беше топло до оня ден 13С-15С. Сега покрай студовете е около 10С., което пак ми се вижда много спрямо някоя маза ( която би трябвало да е идеалното помещение). Възможно е и сорта да не е супер, май наистина отвътре стои по-бяло, а отвън е прозрачно.
Илчо Илиев - майстор
Аз доста писах по тая тема и няма да се повтарям,но за догодина вземи го направи както аз и останалите и ще си по-доволен,само гледай да случиш на качествено зеле...
miroki - майстор
Моето понеделник го гледах и пробих леда с пръст. Около 3-4 мм. да е бил дебел, не повече. За другата зима ще му сложа врата за по-топло.
Ако искам да обезсолявам (само при салата го правя и то за проба) първо нарязвам, оставам го във вода и после изплаквам и изстисквам зелето с две ръце. Ако не се изстиска, остава вода в него и става безвкусно. Изглежда смачкано но, като се обърка с олио и червен пипер става нормално. 400 гр/10 литра е заготовката.
Добре, че вече бе готово, че след замръзване щеше да спре процеса.
Зелето понеже е домашно (собствено производство) стана перфектно.
Чираче - майстор
Аз слагам само българско домашно производство зеле Кьосе. Пробвах и Балкан, но не е същото. Вносното зеле не става за кисело. Даже и прясно не става за ядене. Няма никакъв вкус. Солта е 4% върху водата.
  • 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: