• 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 121
Съвети за начинаещи готвачи.
mupo - напреднал
Ако имам време ще взема машинката от баща ми.Само не знам какъв въздух духа.Мисля, че е топъл и не знам как ще се отрази на филето.Трябва първо да видя машинката.И разбира се има значение колко дебели мръвки могат да се сложат.
Теди - специалист
Баш навреме и аз днес прострях триисетина суджука и две килца телешко контра филенце. Тъкмо за Коледа да се почерпим, ама забравих да ги снимам. :)
Stefan_62 - майстор
mupo написа:
Дойде й времето на тази тема отново.Имам един въпрос.Някой пробвал ли е да суши с такава сушилня.Чух от един познат, че за 24 часа успял да изсуши свинско и било доста добре.Мисля и аз да пробвам тия дни.Някой ако има опит с такъв уред да сподели.
По добре не пробвай, ще останеш разочарован. Аз съм пробвал и не ми хареса, става бързо сушенето, но вкусът на месото и суджука няма нищо общо с този при стандартното сушене. Вкусът им става все едно, че си ги запекъл във фурната. Но ако искаш пробвай с някое парче може и да ти хареса.
mupo - напреднал
Метнах 5-6 суджука на една сушилня и до сутринта бяха като сварени. :D Тази сушилня беше без регулиране на температурата и доста топло си духаше.Така че, до тук с опитите.
ky-kyy - майстор
От доста години, суша и суджука и рибиците в хладилника. Един архивен "Мраз", държа все още в къщи, въпреки протестите, че заема много място, само за това. Навън няма как да ги държа, защото пада една гадна мъгла и мухлясват, да не говорим че разни хищни врабци ми ги кълват, а се намират и двукраки, които се катерят по терасите и ги крадат. Не съм много сигурен, но мисля, че съвременните хладилници, няма да вършат работа с разните му но фрост системи и други изгъзици, докато в архивния мраз, всичко се изсушава перфектно :)
Junak - майстор
ky-kyy написа:
Не съм много сигурен, но мисля, че съвременните хладилници, няма да вършат работа с разните му но фрост системи и други изгъзици, докато в архивния мраз, всичко се изсушава перфектно :)
Напротив, точно но фрост система изсушава много по-бързо и по добре от другите.
ky-kyy - майстор
Junak написа:
ky-kyy написа:
Не съм много сигурен, но мисля, че съвременните хладилници, няма да вършат работа с разните му но фрост системи и други изгъзици, докато в архивния мраз, всичко се изсушава перфектно :)
Напротив, точно но фрост система изсушава много по-бързо и по добре от другите.
Значи, като му дойде времето да пенсионирам хладилника, ще го ползвам за сушене, а старичкия Мраз ще го разкарам :partyman:

Другата седмица, живот и здраве, ще има двойна свинска смърт и единична телешка.Та ще има матрял и за сушене :supz:
jinio - специалист
Ето и нещо сътворено от мен. За направата отидоха няколко стари дъски и вентилатори от компютър.

Прикачен файл

DSC_3019 (Copy).JPG Резултата.

Прикачен файл

DSC_3023 (Copy).JPG
DSC_3023 (Copy).JPG (114.49 KиБ) Видяна 3820 пъти

Прикачен файл

DSC_3022 (Copy).JPG

Прикачен файл

DSC_3021 (Copy).JPG
DSC_3021 (Copy).JPG (103.95 KиБ) Видяна 3820 пъти
ky-kyy написа:
Junak написа:
ky-kyy написа:
Не съм много сигурен, но мисля, че съвременните хладилници, няма да вършат работа с разните му но фрост системи и други изгъзици, докато в архивния мраз, всичко се изсушава перфектно :)
Напротив, точно но фрост система изсушава много по-бързо и по добре от другите.
Значи, като му дойде времето да пенсионирам хладилника, ще го ползвам за сушене, а старичкия Мраз ще го разкарам :partyman:

Другата седмица, живот и здраве, ще има двойна свинска смърт и единична телешка.Та ще има матрял и за сушене :supz:
Наистина Junak е прав.Трябва ти точно нофрост система .Живея в Сиатъл и тука свесен суджук няма,та се принудих на дърти години да се образовам как да си правя сам.Лошото беше,че нямах подходящи условия за целта,та след известно ровичкане из интернета намерих инфо как да си направим сушилня от стар нофрост хладилник.При мен е втора употреба и е хладилник-фризер,но като му минат 3те месеца гаранция ще му резна дъното на фризера и ще ги обединя,за повече продукция.Та сега какво ни трябва-температурен контролер 13$,контролер за влажност/аз се набутах,но ги има и за 13$/,ултразвуков овлажнител 19$,8-10см вентилатор от компютър да клати въздуха и една вехта настолна лампа с 25ватова енергоспестяваща крушка за да включва фризера по-често,е и естествено малко ел материали.Разклонител с минимум 5 гнезда,2 за захранващите кабели на контролерите,2 за нови разклонители/малки за хладилника и овлажнителя/на които нулите са прекарани през релетата на контролерите/идват със схема/ и един за 9волтов адаптор за вентилатора.Температурата ми е на 12градуса,а влажноста на 75%..При първоначално настаняване на мръвката отскача до 85%,но аз проветрявам 2-3 пъти дневно и за 3-4 дни си спада до 75%.Първата партида замина/3седмици съхнене/ :tonqe: ,а сега съм заложил втората за 24 часа в гаража под постоянно обдухване да узрее и довечера марш в камерата,че съм без мезе! :x Още не мога да докарам благородната плесен,но ще мислим и по тоя въпрос.А ако някой ми даде идея как да я докаросам ще съм много благодарен.Кондролерите и овлажнителя са от Ebay.Нямам си и най-малка идея какво може да се намери в България.Малко скъпичко се връзва но пък мога да си връткам мезенца целогодишно и то собствено производство.А ето и малко снимки.Надявам се да ги отваряте.Ужким ги пуснах публично.https://photos.google.com/share/AF1QipM ... h0Rmt1bnFR
Здравейте майстори,

От много време съм фен на конкретно натурален телешки кайзер и много искам да си направя сам след, като всеки път давам по 35 лв за кг. Започнах да чета рецепти тук в този форум и има толкова много информация и все полезна, но има един проблем. Сезона за сушенето свърши, а аз останах без мезе. Има го, но в магазина с/у 35 лв/кг. Това си е чист обир. Та въпроса ми към вас майсторите е: Има ли начин да се суши през лятото и по точно сега?,защото сигурно първите 2-3 пъти няма да се получат добре,като млад майстор и си мислех,докато дойде зимата да съм се специализирал.
Докато някой ми отговори,ще се надявам тайно да има начин. Четох, че е имало лятни сушилни,верно ли е това?

И последно, запазих си рецептите,който лично ползвате,смятам и аз да направя така.
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 121

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: