Съвети за начинаещи готвачи.
torbalan - Дървен философ
От известно време правя едно мезе...

Оригиналната рецепта идва някъде от северните страни и е с месо от лос, но става и с телешко и със свинско...


Месото, както е замразено се слага във фурната на 75 (аз го слагам на 85, че на 75 стои като живичко) градуса за 12 часа (аз и повече го държа).
След като се извади се приготвя марината от няколко супени лъжици готварска сол и чер пипер на зърна (аз слагам и бахар, и дафинов лист и каквото ми падне пред очите в момента). Кисне се на хладно пет - шест часа. Отцежда се и се почва...

Освен за мезе, много е добро за сандвичи за хлапетата...

На вкус е подобно на тези мокрите шунки, дето ги има по магазините, но поне съм наясно, че няма химия в месото.
nautilus33 - майстор
torbalan написа:
От известно време правя едно мезе...

Оригиналната рецепта идва някъде от северните страни и е с месо от лос, но става и с телешко и със свинско...


Месото, както е замразено се слага във фурната на 75 (аз го слагам на 85, че на 75 стои като живичко) градуса за 12 часа (аз и повече го държа).
След като се извади се приготвя марината от няколко супени лъжици готварска сол и чер пипер на зърна (аз слагам и бахар, и дафинов лист и каквото ми падне пред очите в момента). Кисне се на хладно пет - шест часа. Отцежда се и се почва...

Освен за мезе, много е добро за сандвичи за хлапетата...

На вкус е подобно на тези мокрите шунки, дето ги има по магазините, но поне съм наясно, че няма химия в месото.
Тази марината за какво количество месо е?
p.v.x - майстор
torbalan написа:
От известно време правя едно мезе...



Месото, както е замразено се слага във фурната на 75 (аз го слагам на 85, че на 75 стои като живичко) градуса за 12 часа (аз и повече го държа).
Това не е ли много време , бе човек. #-o

То всичката му вода , влага ще изчезне. #-o

Няма ли да се получи сушено месо. #-o
torbalan - Дървен философ
p.v.x написа:
torbalan написа:
От известно време правя едно мезе...
Месото, както е замразено се слага във фурната на 75 (аз го слагам на 85, че на 75 стои като живичко) градуса за 12 часа (аз и повече го държа).
Това не е ли много време , бе човек. #-o

То всичката му вода , влага ще изчезне. #-o

Няма ли да се получи сушено месо. #-o
Таман замезвам с него. Не му е много и дори ми идва прекалено сочно... Мисля следващия път на по-висока температура...
nautilus33 написа:
...
Тази марината за какво количество месо е?
Количеството сол за маринатата требва човек опитно да си го определи. Аз ям много безсолно... Предполагам на мнозина няма да им хареса...

Иначе правя парчета около килограм, килограм и половина... За такова парче месо - 3 - 5 препълнени супени лъжици сол. Отделно другите подправки... Водата гледам да е колкото може по-малко. Избирам съд, в който месото да се намести, така че да трябва малко вода да го залее...

Това последното, дето го замезвам в момента, дори на мен ми е леко безсолно ;)

Е, нещо такова ми се получава...

Прикачен файл

DSCF3370.JPG
Kasap - специалист
Ето и поредната ми мания - домашна шунчица в стил "направи си сам":
Прикачен файл:
_sh1.jpg
Прикачен файл:
_shun1.jpg
EDI - майстор
Еха......, хич не им разбираш на мезетата :lol: :partyman:
nautilus33 - майстор
torbalan написа:
p.v.x написа:
torbalan написа:
От известно време правя едно мезе...
Месото, както е замразено се слага във фурната на 75 (аз го слагам на 85, че на 75 стои като живичко) градуса за 12 часа (аз и повече го държа).
Това не е ли много време , бе човек. #-o

То всичката му вода , влага ще изчезне. #-o

Няма ли да се получи сушено месо. #-o
Таман замезвам с него. Не му е много и дори ми идва прекалено сочно... Мисля следващия път на по-висока температура...
nautilus33 написа:
...
Тази марината за какво количество месо е?
Количеството сол за маринатата требва човек опитно да си го определи. Аз ям много безсолно... Предполагам на мнозина няма да им хареса...

Иначе правя парчета около килограм, килограм и половина... За такова парче месо - 3 - 5 препълнени супени лъжици сол. Отделно другите подправки... Водата гледам да е колкото може по-малко. Избирам съд, в който месото да се намести, така че да трябва малко вода да го залее...

Това последното, дето го замезвам в момента, дори на мен ми е леко безсолно ;)

Е, нещо такова ми се получава...
ОК. Ще пробвам тогава :)
Иначе месото какво е? Свински бут?
torbalan - Дървен философ
nautilus33 написа:
...
ОК. Ще пробвам тогава :)
Иначе месото какво е? Свински бут?
Оригиналната рецепта е със замразено месо от лос (идва от Норвегия, а там друго си нямат).

Аз съм го правил с телешко, свинско и бяло пилешко.
Сякаш най-добре се получава със свинското.

Правя го доста рядко и не всеки път е успешно ;)
Ама до сега - не сме хвърляли :)
nautilus33 - майстор
torbalan написа:
nautilus33 написа:
...
ОК. Ще пробвам тогава :)
Иначе месото какво е? Свински бут?
Оригиналната рецепта е със замразено месо от лос (идва от Норвегия, а там друго си нямат).

Аз съм го правил с телешко, свинско и бяло пилешко.
Сякаш най-добре се получава със свинското.

Правя го доста рядко и не всеки път е успешно ;)
Ама до сега - не сме хвърляли :)
ОК. Благодаря :)
Иначе аз сега суших малко свинска плешка, но малко суха се получи. Май бях нарязал доста тънко. Иначе се уплаших да не се развали, понеже първите два дни, след като я окачих навън беше около 25 градуса- миналата неделя и понеделник., но издържа :)
Здравейте, заложихте ли вече мезенцата
Някой от форума , може ли да ми каже някоя месарница от София, която мели месо и пълни черва на място, а аз само да си ги суша.

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: