• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
Съвети за начинаещи готвачи.
Hoвoceлckи - майстор
Аз днес си варих виното. Не се крия, щото не съм чул, още някой да е загазил. От друга страна нямам пробреми с комшиите ( опазил бог).
Та да ви питам какво знаете (че не ми се рови). Маха ли се първак при изваряване на вино? Безусловно допускам, че е по-добре, но мат'ряла не е кой-знае колко, а и от вино си пуска по- малко. Мисля си, виното се пие с "всичките му екстри" и никой не обсъжда метиловия алкохол в него :?
Илчо Илиев - майстор
Абе то и аз до преди няколко години си варях смело,но миналата година имаше няколко публикации из вестниците за ''изгорели'' спиртовари ,а глобите са доста неприятни...
Междувременно с комшиите се влошиха отношенията,взеха да се правят на големи граждани, засяха си дворовете с райграс и освен ТВ, друго не гледат,пречат им моите животни, а може би най се дразнят като им смърди на....барбекю...
shotik - майстор
Аз не си падам по алкохола, пия по някоя друга чашка, но тук да представя какво си имам .Това са няколко шишенца с оригинално съдържание от преди 1985 година,гарантирано , купени са от мой вуйчо, който почина тогава. Той беше познавач, правеше и някои напитки по рецепти - аероконяк, мастика,вишновка и др.
Прикачен файл:
CIMG7282.JPG
Винпром ,0.1 л , 0.90лв с бутилката ,38 градуса ОН-18-71292/80
Прикачен файл:
CIMG7283.JPG
Винпром ,0.1 л,0.40 лв с бутилката , 36 градуса ценоразпис 09 VI 73
Прикачен файл:
CIMG7284.JPG
Винпром, 0.1 л , 0.7 0 лв с бутилката, 40 градуса, П/МО N II -5805 /80 ДКП/ГУЦ
Прикачен файл:
CIMG7285.JPG
И друго се е продавало, като това уиски , 18.75 cl , 43 градуса
и това мартини , 035 I
Прикачен файл:
CIMG7286.JPG
Само мартинито ми се струва ,че е променило вкуса и градусите, другите са чудесни !
preslav - майстор
kuger написа:
55 литра на 57 градуса малко ли е? Май много пия :?
Една година заложих реколтата от 1,5 дка лозе само на ракия, едва издържа до следващия гроздобер. Май както я карам, скоро ще почна работа в енергото :shock:
Не пиеш много - малко правиш! 55 литра на 57 градуса са 78 литра на 40 градуса, което са по 213 грама на ден ако пиеш сам. Реколтата от 1.5 дка лозе не е никаква информация, ако аз ти гледам лозето може и две кофи с грозде да не изкараш, ако лозето е добре гледано и годината е добра средния добив е 1000кг/дка т.е. 1500кг/1.5дка, по груби сметки от това грозде ще имаш 700-800 литра вино, а превърнато в ракия това са 210-240 литра ракия на 40 градуса - сигурно имаш доста помощници за това количество.
preslav - майстор
kuger написа:
vandu написа:
Здравейте,
не изчетох всичко в темата понеже съм от телефона, но ако е питано се извинявам предварително.
Тази година искам да направя за сефте ракия, да имам за когато се наложи.
Едното ми питане е от 100л. вино колко ракия горе долу излиза ?
Другото ми питане е от кое става по-хубава ракия, от грозде (без да се прави вино от него) или от вино?
Имам 30л. буре и идеята ми е да го напълня цялото и да престои 3-4г. Намерението ми е ракията да я правя от грозде сорт мускет.
От 100 л. вино горе долу около 10л ракия.
И все пак мискет или мускат? Щото мускет-а стреля :-D
Първото дава повече, второто дава повече, но аромат.
Не подвеждайте човека и аудиторията - от 100 литра вино (ако виното е вино, а не оцет) излизат около 30 литра ракия на 40 градуса. Сметката е проста и може да се направи на ум - умножават се спиртните градуси на виното по количеството му, полученото число се разделя на желаните спиртни градуси на ракията и се получаваа новото количество. В случая ако виното е като хората е с поне 12 спиртни градуса, умножени по 100 литра се получава 1200, това число разделено на 40 спиртни градуса на ракията е точно 30 литра. Разбира се има фира от първак и патоки, но в никакъв случай това не са 20 литра - в дадения случай човекът може да очаква 20-25 литра първокласна ракия, а ароматът и ще зависи единствено от аромата на виното.
Искам да изчета темата до край и тогава да пиша как аз правя ракия защото в практиката битуват безброй погрешни схващания за този не толкова сложен процес.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Тема "Ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: