• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Съвети за начинаещи готвачи.
kuger - майстор
Звучи апетитно, трябва да се изпробва, поне скумрия бол.....замразена.
Какво е салака?
Илчо Илиев - майстор
Вид риба,по-едра от шпроти,но по-дребна от скумрия, преди 2-3 г беше много евтина-1,8-2,5лв/кг, но сега е 3,8-4,5лв/кг, има я на всякъде и е като чели по-неразвалена от скумрията, но тя се прави цяла...само и махаш гадостите и...както е по рецептата, после я филетираш, може и с ракийка,а може и с бяло вино..на мен всякак ми харесва...
gogin - специалист
Есента ми донесоха от Малта 20кг паламут,и резих да го правя веян. Използвах рецапта от нета, киснах го в морска сол 14 дни, после го изплаквах за 24ч. като сменях водата на всеки 2ч., и пак е солен че не се яде, чак мускулите на челюста ми се схващат. Обадих се на приятел от Варна , и той ми каза да кисна за час в вода с оцет и отново да вея. Сега се веят от половин паламут половината, и ще се пробва ако е още много солена мисля да я сложа във вода за 24ч. и пак на простора. Ако някой може да ми даде съвет за отсоляване ще съм му благодарен.
п.п.ма многу е солен чак ми се отхлюпва скоростната кутия от сол :supz:
sergy - напреднал
Здравейте,
Видях чудесно изпълнената рецепта. Ето и моята:
ОСОЛЕН ПАЛАМУД „СУШИ” рецепта от Поморие
Рецептата се отличава от общоприетите, защото не изважда сока на рибата. Знам я от Тошо Лангата, знаменит рибар от Поморие.
Какво ви трябва:
Пресен паламуд;
Морска сол, не от най-едрата (счукана), 3-4 супени лъжици на една риба;
Найлоново пликче за всяка риба;
Кутия за рибата;
Хладилник за съхраняване;
Много остър нож за разфасоване.
Чистенето започва като се среже коремчето от главата до дупето и след това напреки на дупето. Прекръстваме се, за да помага Господ да не се вмирише паламудът.
Отрязваме главата и изчистваме паламуда. Задължително се маха ципата от коремчето и дълбоко се изстъргва кръвоносния съд под гръбнака. Не трябва да има съсиреци никъде. Измиваме рибата, подсушаваме и тя е готова за ососляване. За осоляването се прави с малкия пръст дупка покрай гръбнака назад към опашката. Първата лъжица сол е там, втората в коремчето, а в третата (и четвърта, ако е по-едър) отъркалваме паламуда.
Всяка риба се увива стегнато с найлон или н. фолио. Ако се е поразрушила от чистенето я подредете да е цяла и увивайте. Готовите паламуди се нареждат в кутия с капак за 7-10 дни и се изяждат до 10 дни. Консумират се или тънко нарязани с много остър нож или изчистени на филенца като на снимката. Месото е крехко и сочно с много плътен паламуден вкус. Лимонът е за ръцете, паламудът си носи киселата жилка от вкъщи. Тутманикът е от жена ми Люси. Не прекалявайте с рибата обаче! Солта е доста и от половин паламуд на сутринта ще имате подути очи.

30.09.2016 Серги, София
Прикачен файл:
20160927 019-1.jpg
20160927 019-1.jpg (88.66 KиБ) Видяна 1843 пъти
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Паламуд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: