• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 42
Съвети за начинаещи готвачи.
CARRION - специалист
Илиееееееееввввв идваме, не ме нтересува къде си в Италия ще те намерим :-D :lol:

А сега опиши как измайстори тази на вид вкусна мръвка - вариш, сушиш, пушиш , ядеш или нещо такова, в какво я опуши и колко време я чака за да придобие този "лиго-потичащ" вид :2thumbs:
Илиян Илиев™ - майстор
Да карам подред значи :

На който не му е далече да заповяда. Гостоприемен човек съм.

Тукашното домашно никак не е водичка, а си е доста силно. Аз лично си купувам, че тъста го мързи да гледа лозето, а аз нямам време(а и когато не се знае кой ще е наследника не ми се хвърлят труд и пари).

Въздържах се от подробни описания и снимки на пушилнята, защото от импровизацията, която спретнах би се засрамил дори циганин. Ще спомена само, че имам едно барбекю(скара) и на него нахлупих един железен съд.

Самия съд е около 30 литрова железна кофа с неизвесно съдържание(ако утре не пиша във форума значи съм се споминал от отделените токсини в месото). Отрязах и дъното, което използвах за капак. От към изрязаната страна пробих срещуположни дупки и опънах тел, на която закачих бекона. Идеята я взех от някакъв риболовен форум, на който попаднах при търсене на инфо за пушилня в гуглето. Там се споменаваше за тенекия от сирене, дори имаше снимки на пушилня от голям кашон(май от климатик беше).

Няма да снимам сегашното съоражение, защото както вече споменах е доста неугледно, но докрая на седмицата ще се заема с направата на нещо полуестетическо и най-вече функционално. На него ще направя и снимки и ще пиша по-подробно.
Стефан - майстор
Илиян Илиев написа:
..Тукашното домашно никак не е водичка, а си е доста силно. Аз лично си купувам, че тъста го мързи да гледа лозето, а аз нямам време(а и когато не се знае кой ще е наследника не ми се хвърлят труд и пари).
...
Ти италиански зет ли си?
Илиян Илиев™ - майстор
CARRION написа:
Илиееееееееввввв идваме, не ме нтересува къде си в Италия ще те намерим :-D :lol:

А сега опиши как измайстори тази на вид вкусна мръвка - вариш, сушиш, пушиш , ядеш или нещо такова, в какво я опуши и колко време я чака за да придобие този "лиго-потичащ" вид :2thumbs:
Мръвката беше замразена. Около час киснене във вода(нямам микровълнова) и после я нарязах на четири. Последва обилно осоляване(май леко прекалих със солта, но така попива повече винце).

По-горе бях споменал, че искам първо да сваря месото на пара, но не го направих, защото ме домързя(сега разбирам, че е излишно да се вари), а пък и не очаквах добри резултати от импровизираната пушилня.

Около час и половина на пушека и се поучи приказно мезе. За вкуса мога да кажа, че си е като пушено месо с лек привкус на шунка. Трината я намокрих за да е сигурно, че ще пуши без да се разгори.
Илиян Илиев™ - майстор
Стефан написа:
Илиян Илиев написа:
..Тукашното домашно никак не е водичка, а си е доста силно. Аз лично си купувам, че тъста го мързи да гледа лозето, а аз нямам време(а и когато не се знае кой ще е наследника не ми се хвърлят труд и пари).
...
Ти италиански зет ли си?
Да.
Илиян Илиев™ - майстор
Благодаря ти за линковете. Определено имах идея за съд с вода след днешния опит, но твърдо съм решил да направя пушилнята от цилиндричен съд с височина минимум 60-70 см и диаметър не повече от 50см. Скарата, която имам е кръгла, а именно нея ще ползвам като основа.

Съда с водата съм намислил да го нагрявам предварително до завиране и след това да го поставям непосредствено преди месото или рибата. По този начин ще избегна спадането на температурата, която всъщност не е много висока, но мисля че е добре да се подържа около 50-60 градуса. Поне съда на пипане не беше много топъл, можех да си задържа ръката за няколко секунди в най-топлите моменти, което според мен едва ли е повече от 60-65 градуса, като във вътрешноста при месото със сигурност е било доста повече.
Ето ви няколко идеи с фотографии за строеж на опушалне.

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?topic=146

wedzarnia = опушалня

и тази е моито производство:

Прикачен файл

2007_05_02 014a.jpg
2007_05_02 014a.jpg (179.77 KиБ) Видяна 67715 пъти

Прикачен файл

tonda 009a.jpg
tonda 009a.jpg (118.58 KиБ) Видяна 67715 пъти
Илиян Илиев™ - майстор
Тук и агне може да се изпече. :cool:

Мераклииска работа, колега. За съжаление нямам възможност да си иззидам подобна глезотийка.

edit: Линка кърти. Мерси много.
crez - майстор
Най простия начин е следния: Стар издънен варел без дъна се поставя вертикално на земята ,предварително на 10 см от основата му се изрязва отвор за кюнец. В отвора се вкарва кюнец и се удължава до 2.5-3 м.в другия край се прави огнището от тенекия за сирене положена хоризонтално с отвор в дъното за кюнеца. Кюнците заедно с тенекията се затрупват с пръст. На горния край на варела нареждаш пръчки на които закачаш продуктите за пушене и го покриваш със стара черга, това е..
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 42

Тема "Опушване на месо и риба." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: