• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 80
Съвети за начинаещи готвачи.
emil_v r - майстор
Вчера сложих и аз зелето . Солтта - гйотори :-D , по една шепа морска сол на мястото на издълбаният кочан . Ша падне лапане. Добрият алкохолик яде всякакво зеле и е всеяден и всепиещ .

Прикачен файл

888.JPG
888.JPG (63.54 KиБ) Видяна 70062 пъти
emil_v r - майстор
null написа:
kocetoo написа:
А сега на въпроса: Някой слагал ли е досега зеле без да разтваря предварително солта.
Да. Аз.
До сега винаги (три пъти) така съм го правил. Така съм го гледал и от дядото как го слагаше зелето.
На изчистените зелки се издълбава кочана и се пълни с морската сол. Редя ги така, че да не се изсипва солта. Като напълня бидона със зелето изсипвам останалата сол вътре. Отгоре режа дюлите, затискам с решетката, слагам камък (вързан с мережичка за да не го изгубя в бидона) и наливам вода до горе.
-------------- Чак сега видях че го правя точно така ! Обаче това с мрежичката -ха ха е мн. хитро , точно вчера сложих камъните . На мен винаги ми падат на дъното,и после се гмуркам в солената вода , нещо кат подводен риболов в ледената вода. Мерси за съвета .
CARRION - специалист
МАЛИИИИИИ що клюпачка и пиячка ще пада с ТУЙ мезе направо не ми се мисли :drinkers:
ХА НАЗДРАВЕ :-D

http://vbox7.com/play:1e6955f6

ей хора тоз е велик
mlado-maistor4e - специалист
Аз режа чуканчетата издълбавам , пълня със сол нареждам в бидона. изсипвам после един един пакет сол в бидона. след 2 дни пълня бидона с вода. И на другата вечер почвам. 1 кофа на по другия ден 2 кофи и така секи ден +1 кофа претаквам. докато стигна до 10 почвам 10 кофи после 9 кофи. и т.н докато стигна пак до 1 и зелето ми е готово. Не слагам нищо друго.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами да кажа и аз. Имам един бидон 70л на Софияпласт с канелка и дръжки вдлъбнати навътре и горната му половина е конус - много е удобен. Точно 1кг сол му е достатъчен. Солта и аз я слагам в изрязаните чуканчета и оставям така 24часа, след което заливам, като пазя колкото може солта да не се измие, за да си я дърпат зелките по-бързо. Събира три кофи вода, като още от следващия ден започвам да точа по една кофа. Добре е да се преточва всеки ден докато се изхвърли, за да не се получава "риза", лоши миризми или да се точи като лига! Това количество сол е по-малко от общоприетото, но става по-вкусно и полезно, а ако се преточва редовно до края - няма проблеми с трайността. И накрая - като го нарежа за ракийката, обичам и много накълцан праз вътре. Вече е почти готово, Ай наздраве! :partyman:
strash - помощник
Когато зелето е готово, се слага нещо да го пресече и не е необходимо да се претача повече.Не прави "риза". Но не знам какво е това "нещо".Който знае - да каже
emil_v r - майстор
Натриев бензоат , на пакетчето има всички указания. В аптеките .
emil_v r написа:
Натриев бензоат , на пакетчето има всички указания. В аптеките .
На моето няма указания :cry:
Някой може ли да ми каже колко трябва да сложа на 100 л. бидон, останали са около 30-35 кг. зеле в него.
илко илиев - специалист
на кирограм зеле ,грам натриев бензоат...аз го пресичам като купувам от аптеките ------и го правя така на сто литра вода слагам 100гр-бензуат .на пакетчето пише колко грама е и там пише как се използва.но мисля че беше на литър водаграм бензуат
илко илиев написа:
на кирограм зеле ,грам натриев бензоат...аз го пресичам като купувам от аптеките ------и го правя така на сто литра вода слагам 100гр-бензуат .на пакетчето пише колко грама е и там пише как се използва.но мисля че беше на литър водаграм бензуат
Благодаря много! Ще взема още, защото имам едно пакетче от аптеката (20 гр.), но на него пише само "За консервиране на зеленчуци" и нищо повече.
Весело посрещане на Новата година!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 80

Тема "Кисело зеле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: