• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Съвети за начинаещи готвачи.
LazarGanev - "Велик майстор"
Така е - пише го и в български ръководства, ама аз не ща да експериментирам. :-D
torbalan - Дървен философ
абе в моята книга за червената мухоморка си пише, че е отровна...

има някои, за които пише, че са ядливи след изваряване, но не и за червената мухоморка...

моя съвет е същия - да не се експериментира с отровни гъби :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Само за обща култура - не пробвайте!
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board= ... &sb=5&vc=1
torbalan - Дървен философ
някой беше писал "Дозата прави отровата"

лично аз съм от тези, дето познават гъбите само в тенджерата и тигана :)

евентуално сурови на салата ;)
Йорданов2 - специалист
torbalan написа:
абе в моята книга за червената мухоморка си пише, че е отровна...

има някои, за които пише, че са ядливи след изваряване, но не и за червената мухоморка...

моя съвет е същия - да не се експериментира с отровни гъби :)
Всички книги са писани отдавна, през тъмното средновековие и още по-тъмните следвоенни години. А от тези книги българските професори са преписвали. Затова в нашите справочници присъстват видове, които никой не е виждал тук, а други няма. (Пример - с отровните двойници на сърнелата, те май са три вида, които не съм срещал, дори и по книгите)
От тези книги (средновековните) иде това "след изваряване". Което ще рече, че всички останали се ядат сурови. Сурогризки. И гризваш дървото.
Други са "условно ядливи". Условието е да си умрел от глад. Ядеш. Умираш от гъби.
Или както викаше един сатирик, квото й да става, човекът упорито пълзи към гробищата :-D
torbalan - Дървен философ
и кои са отровните двойници за сърнелата?
че ми стана интересно :)
Йорданов2 - специалист
Единият се казва "едролюспеста сърнела", шапката изглежда нещо като сърнената рогачка, но по-светла. Била смъртоносна. Има една книга на чешки спецове, ако не ме лъже паметта. Та там имаше още видове сърнела...
boltik - специалист
Здравейте и аз съм чувчл много-неща за гъбите.Последното което четох някъде гласеше че само зелената мухоморка била отровна а останалите били силно чревно разройствени.И до колкото знам всичко се стоварва върху черния дроб а той бил изчислен само за 1 живот и по- лошото било че не се възтановявал така че експериментите не са желателни.
torbalan - Дървен философ
Йорданов2 написа:
Единият се казва "едролюспеста сърнела", шапката изглежда нещо като сърнената рогачка, но по-светла. Била смъртоносна. Има една книга на чешки спецове, ако не ме лъже паметта. Та там имаше още видове сърнела...
голяма работа си ей, гугъла връща цели 5 резултата ако търсиш "едролюспеста сърнела"
в единия от текстовете се говори за "по-едролюпеста сърнела..."
а в другите 4 за "едролюспеста бяла мухоморка..." вид който се оказа непознат дори за гугъла....
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Въпрос за гъби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: